Mersin Büyükşehir Belediyesinin gezici kütüphanesi ‘Kitobüs’ün 2023-2024 eğitim öğretim dönemindeki ilk durağı, Toroslar ilçesinde yer alan Akşemsettin Anadolu İmam Hatip Lisesi oldu.

Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak ve farklı kitaplarla buluşmalarını sağlamak amacıyla kenti gezen gezici kütüphane otobüsü ‘Kitobüs’, Mersin Kent Kitaplığı kitaplarını gençlere ve çocuklara ulaştırmaya devam ediyor. Gezici kütüphaneyi okul bahçelerinde gördüklerinde mutlu olan öğrenciler, Kitobüs’ün içinde zaman geçirirken, diledikleri kitabı da inceleyip, okuma fırsatı elde etti.

"Kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için her yere gidiyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediyesine ait gezici kütüphaneyle okulları ziyaret ettiklerini ve çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için çağrılan her yere gittiklerini belirten Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı kütüphane görevlisi Sinem Sümen, “Kreşler ve okulların yanı sıra bakımevleri, huzurevleri ve cezaevlerini de ziyaret ediyor ve kitaplarımızdan hediye ediyoruz. Özellikle çocukların hepsi kitap istiyorlar. Daha da fazla gelmemizi istiyorlar ve biz elimizden geldiği kadar onlara kitapları okutmak ve sevdirmek için yanlarında olacağız” dedi.

Çocuklar gezici kütüphane hizmetini çok sevdi

12. sınıf öğrencisi Taha Elçik, gezici kütüphane hizmetini çok beğendiğinden söz ederek, “Herkesin kitap okuması ve böyle faaliyetlerden yararlanması gerekiyor. Kitapsız bir hayat, susuz bir hayata benzer. Kitap okumayan insan beynini ve kendini geliştiremez. Kendini geliştiremeyen insan ise cahilden farksızdır. O yüzden kitap okumak çok güzel bir erdemdir ve çok iyi bir alışkanlıktır. Mersin Büyükşehir Belediyesinin yaptığı bu hizmet 10 numara” diye konuştu.

Gezici kütüphanenin okullarına gelmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren 14 yaşındaki Beril Zümrüt ise “Kitap okumayı çok severim. İlk defa okulumuza gezici kütüphane geliyor. Çok memnun kaldım” dedi.