Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı, kentin girişinde bulunan ve limana giriş-çıkış yapan ağır tonajlı araç ve tırlar için önem arz eden liman yolunda çalışmalara başladı.

Çalışmalar bünyesinde İsmet İnönü Bulvarı liman yolu güzergahında, Turgut Özal Kavşağı’ndan istasyona dönen yol arası 2 bin 500 metrelik hat üzerinde yol yenileme çalışması gerçekleştirilirken, ekipler ayrıca Abide Kavşağı üzerinde kavşak düzenleme çalışması da gerçekleştirecek. Çalışma sonrasında Abide Kavşağı etrafında şerit sayısının 3’e çıkarılacağı bildirildi.

Tır trafiği için yan yol kullanılacak

Tır trafiğinin risk teşkil etmemesi ile birlikte can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla başlatılan 2 bin 500 metrelik yol yenileme ve kaldırım düzenlemesi esnasında orta refüjler tamamen kapatılırken, düzenleme çalışmaları sonrasında Liman B kapısından tırların sadece çıkışı olacak. Liman B kapısından çıkan tırların Turgut Özal Kavşağı’na ulaşımı ise ekipler tarafından yapılan yan yoldan sağlanacak.

Ağıt tonajlı araçlara geçiş için saat sınırlaması getirildi

Düzenlemeler sonrası Liman B kapısı karşısında bulunan konteyner alanından çıkan tırların, Turgut Özal Kavşağına ulaşabilmesi için Abide Kavşağı’nı kullanması gerekirken, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kurumlar ile yapılan toplantıda alınan karar doğrultusunda da, kavşaktan geçecek ağır tonajlı araçlar için saat sınırlaması getirildi. Tır trafiğinin Abide Kavşağı’ndan dönüşünün can ve mal emniyeti açısından risk teşkil etmesi nedeniyle, ağır tonajlı araçlar saat 23.00 ile saat 05.00 arası kavşaktan geçebilecek.

Yol güzergahında ağır tonajlı araç ve tırların yoğun olarak geçiş yapması nedeniyle ayrıca 3 kat asfalt çalışması da gerçekleştirilecek. Bitümlü temel, binder ve aşınma olarak 3 kat serimin gerçekleştirilmesi ile birlikte yolun daha dayanıklı ve güvenli hale getirileceği belirtildi.