Başkan Seçer, Erdemli Hali'nde esnafın dükkanlara yerleşmesi için yapılacak kura çekiminin Noter huzurunda yapılması talebi ve eski haldeki dükkan sahiplerinin yeni yapılan hale geçince metrekare büyüklüğü dolayısıyla doğacak fiyat farkının cüzi tutulmasıyla ilgili de konuştu.

Erdemli Hali’nin uzun süredir sürüncemede kaldığını ancak yönetime gelir gelmez konuya el attıklarını ifade eden Seçer, “Bu yılın başında inşaat bitmişti. Çok da güzel bir yapı oldu. Komisyoncu arkadaşlar, üreticiler güle güle kullansın ancak 9 ay boşa geçmedi. 6 Şubat depreminden sonra orası kutsal bir vazife yaptı; oradaki depremzedeleri ağırladı. Bu muazzam bir lütuftu aslında. Her türlü alt yapısı, müştemilatı olan bir tesise depremzedeleri yerleştirdik. Hala 120 kişi orada kalıyor” dedi.

Başkan Seçer, Erdemli Hali’nde bulunan dükkanların bir kısmını satmak istediklerini ancak Meclis’ten karar alamadıklarını ifade ederek, “Komisyoncu esnafının bir kısmının bu konuya sıcak bakacağını biliyordum ama imkanı olmayan ya da ‘Ben satın almıyorum’ diyen için de ikinci bir alternatif vardı; kiralama yöntemi. Ayırdığımız kısımlar da kiralanacaktı, olmadı. Mersin’in en büyük gelir kaynaklarından biri olan sebze-meyvenin pazarlandığı bu mekanları daha temiz, çağa uygun, hijyenik, kullanışlı hale getirmemiz lazım” diye konuştu.

“Kamuyu da esnafı da mağdur etmeyecek makul fiyatlar tespit edilecek”

Erdemli Hali ile ilgili kiralama konusuna da değinen Seçer, “Şu anda oradan kiralama devam ediyor. eski mekanları 28 metrekare. Yeni mekanlar daha büyük ve ilave bir ücret istememiz gerekecek. Her iki tarafın da hakkını koruyacağız. Hem halkın malını, hem kamunun hakkını koruyacağız, hem de esnafı da mağdur etmeyecek makul bir fiyat tespit edip bu konuyu da hallettikten sonra çok kısa bir süre içerisinde hep beraber gidip açılışını yaparak esnafımızın oraya taşınmasını sağlayacağız. Erdemlimize, Mersinimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Anamur ve Bozyazı’da yapılacak hallerle ilgili bilgi de paylaşan Seçer, şunları söyledi: “Anamur Hali’nin hafriyatına başladık. Geçtiğimiz hafta çalışmalar başladı. Birkaç ay içerisinde de temelini atacağız, yapım ihalesi yapılıyor. Bölgeye uygun güzel bir proje oldu. Zaten komisyoncu esnafının katkılarıyla oldu. Onların talepleri doğrultusunda birimleri projelendirdik. Anamur Hali’ne de başlayıp kısa sürede bitireceğimizi düşünüyorum. Ardından Bozyazı ile ilgili bir çalışma var. Bu bölge tarım, sebze-meyve bölgesi. Mersin’de toptancı sebze halleri bize yakışır modernlikte olsun istiyoruz. Bunu da yavaş yavaş gerçekleştiriyoruz.”