Mersin Büyükşehir Belediyesi, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde gerçekleşen 7,7 büyüklüğündeki depremin ilk gününden itibaren hem depremin etkilediği illerde yaşayan vatandaşların hem de Mersin’e gelen depremzede vatandaşların yanlarında olarak, onlara destek olmayı sürdürdü.

Deprem sonrası 3 bin 80 araç, 1014 iş makinesi ve 7 bin 994 personel, Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen faaliyetlerde görev aldı. Tüm birimleri ile koordineli bir şekilde çalışma yürüten Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların bu zor zamanlarını aşabilmeleri için bütün imkânlarını seferber ederek, tüm daire başkanlıkları ile koordineli bir çalışma yürüttü ve dayanışmanın en güzel örneklerinden birini sergiledi. Büyükşehir Belediyesi, depremin yaşandığı ilk andan itibaren arama-kurtarma çalışmalarına da destek vererek, bölgede etkin bir şekilde çalışma yürüttü.

Depremzedeler, ulaşımdan konaklamaya hiçbir alanda yalnız bırakılmadı

Ulaşım, transfer, altyapı ve konaklama hizmetleri konusunda da depremzedeleri yalnız bırakmayan ve onlara bir an bile olsun yalnız olduklarını hissettirmeyen Mersin Büyükşehir; Hatay’dan 11 bin 482, Adıyaman’dan 823, Kahramanmaraş’tan 2 bin 125, Gaziantep’ten 46 ve Osmaniye’den de 588 depremzedenin Mersin’e transferini sağladı. Kente gelen depremzedeler, Afetzede Belgesi ile birlikte Büyükşehir Belediyesine ait toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanabildi ve bu süreçte de 100 bine yakın depremzede ücretsiz bir şekilde toplu taşıma hizmetlerinden faydalandı.

6 Şubat 2023 tarihi itibariyle Büyükşehir Belediyesine ait öğrenci yurtları ve konukevleri gibi birimler de depremzedelere açıldı. Bunun yanı sıra Yenişehir Fuar Alanı ile Erdemli Hal Tesisleri de depremzedeler için geçici yaşam alanlarına dönüştürüldü. Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan geçici barınma merkezlerinde, yurt ve konukevlerinde toplam 6 bin 797 depremzede ağırlanarak, onlara sıcak birer yuva olanağı sağlandı. Büyükşehir Belediyesinin Barınma Merkezlerinde konaklayan depremzedelerden 85’i Adana, 433’ü Adıyaman, 18’i Diyarbakır, 407’si Gaziantep, 4 bin 695’i Hatay, 646’sı Kahramanmaraş, 1’i Kilis, 455’i Malatya, 24’ü Osmaniye ve 33’ü Şanlıurfa’dan kente geldi.

Deprem bölgesi de unutulmadı

Mersin’e gelen depremzedelerin yanında olmayı sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, depremden etkilenen illerde de hizmetlerini aksatmadan devam ettirdi. Hatay’da 3 bölgede internet erişim noktaları oluşturulurken, MESKİ ekipleri tarafından afet bölgelerinde içme suyu ve kanalizasyon bakım-onarımı yapıldı. Sivil toplum örgütleri işbirliği ile Hatay’da 1500 kişilik çadır ve 300 kişilik konteyner kent, Adıyaman’da ise 670 adet konteynerden oluşan konteyner kent oluşturuldu.

Sağlık hizmetleri ve sosyal hizmetler alanında da depremzedelerin yanında olmaya devam eden Büyükşehir Belediyesi tarafından, 6 Şubat-21 Nisan 2023 tarihleri arasında afet bölgelerinde 1000 kişilik kapasiteye sahip mobil mutfak tırı ile depremzedelere her öğün yemek hizmeti verildi. Bugüne kadar gerek afet bölgelerinde kalan, gerekse de Mersin’de yurt, otel ve geçici barınma merkezleri gibi yerlerde konaklayan depremzedelere toplam 556 bin 136 kişilik kahvaltı, 492 bin 364 kişilik çorba ve 1 milyon 617 bin 280 kişilik de sıcak yemek verildi. Afet bölgelerine 121 bin 510 adet ekmek, 6 tır su ve 23 araç da karışık gıda gönderimi yapıldı.

7 noktada kurulan Dayanışma Merkezleri ile acil ihtiyaçlar hızla karşılandı

Depremzedelerin acil ihtiyaç duyduğu malzemeleri karşılamaları amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından 7 noktada Dayanışma Merkezleri kuruldu. 10 Mart 2023 tarihine kadar hizmet veren Dayanışma Merkezlerinde 15 bin 979 kişiye hijyen malzemesi ve 15 bin 873 kişiye de kıyafet desteği verildi. Depremzede vatandaşlar için ayrıca 11 bin 857 adet battaniye, 10 bin 867 adet yatak, 10 bin 322 adet yastık, 3 bin 910 adet çarşaf ve 1300 adet yastık kılıfı dağıtımı da gerçekleştirildi. Depremzede ailelere yönelik olarak 15 bin adet gıda kolisi dağıtımı da yapan Mersin Büyükşehir, depremden etkilenen vatandaşları bir an bile yalnız bırakmadı.

Öğrencilerin eğitim hayatları öncelikli tutuldu

Deprem dolayısıyla yaşanan süreç nedeniyle eğitim hayatlarını aksatmamaları için öğrencilere de desteğini sürdüren Mersin Büyükşehir; kente gelen depremzede öğrencilere, içerisinde kırtasiye malzemelerinin yer aldığı okul çantası dağıtımı yaptı ve toplam 10 bin adet okul çantasını teslim etti. Deprem bölgesinden gelen öğrencilere Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezlerinde sınava hazırlık desteği de veren belediye LGS Kurs Merkezlerinde 70, YKS Kurs Merkezlerinde de 300 öğrenci eğitim gördü.