Türk Standartları Enstitüsü (TSE) baş tetkik görevlisi ve uzmanlar tarafından incelemelere tabi tutulan Mersin Büyükşehir Belediyesi, ’TS EN 50001 Enerji Yönetim Sistemi’ belgesini ilk tetkikte almayı başardı.

‘5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’ ve ‘Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik’ ile toplam inşaat alanı 10.000 m2 veya yıllık enerji tüketimi 250 TEP (Ton Eşdeğer Petrol) ve üzeri olan kamu binaları için, en geç 2023 yılı sonuna kadar gerekli belgelendirmenin gerçekleştirilmesi gerekiyordu.

Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Şehirlerarası Otobüs Terminali (MEŞOT) TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi gerekliliklerinin yerine getirilmesi için çalışmalara başlayarak, Türk Standartları Enstitüsü’ne başvuru gerçekleştirdi. Gerekli incelemeler yürütülerek TSE tarafından 3 gün boyunca dış tetkike tabi tutulmasının ardından, Mersin Büyükşehir Belediyesi TS EN 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgelendirmesi aldı. Toplantıya Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Olcay Tok, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza Özdemir, TSE Baş Tetkik Görevlisi Mehmet Derviş Zorlu, TSE tetkik görevlileri, Mersin Büyükşehir Belediyesi daire başkanları ve şube müdürleri katıldı.

“İlk tetkikte belgelendirilmememiz mutluluk verici”

Enerji sistemlerini çok önemsediklerini vurgulayan Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Olcay Tok, “İlk tetkikte bunu belgelendirmemiz bizim için mutluluk verici bir olay” dedi. Halkın parasının israf edilmemesi, yeniden halka dönebilmesi için yenilenebilir enerji için büyük çalışmalar yaptıklarını söyleyen Tok, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak birçok enerjiyi kullanıyoruz ve enerjiye çok ciddi bir maliyet ayırıyoruz. Bu enerji yönetimini tam olarak uyguladığımız takdirde, daha ciddi bir tasarruf sağlayacağını düşünüyoruz. Özellikle yenilenebilir enerji üzerinde hassasiyetle duruyor ve onunla ilgili çok ciddi çalışmalar yapıyoruz” sözlerine yer verdi.

“Bu belge sayesinde enerji maliyetleri optimize edilecek”

Mersin Büyükşehir Belediyesinin ilk defa geçtiği bir sistem olmasına rağmen, gayet başarılı bir süreç geçirdiğinin altını çizen TSE Baş Tetkik Görevlisi Mehmet Derviş Zorlu, “Bu Enerji Yönetim Sistemi Belgesi sayesinde, maliyeti optimize edeceğiz. Hem sürdürülebilir, hem de çevresel etkileri azaltacağız. Bu şekilde bu belgenin size daha faydası olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Devamlılığı ve sürdürülebilirliği sağlayacağız”

Yönetim sistemi belgelerine 5. belgelerini eklemekten dolayı gururlu olduklarını söyleyen Büyükşehir Belediyesi Kalite Yönetim ve Kent Araştırmaları Şube Müdürü Ezgi Başer de tetkiki başarılı bir şekilde geçmelerine destek sunan herkese teşekkür etti. Önlerindeki süreçte kurum olarak yeni çalışmalar yapacaklarını belirten Başer, “Devamlılığı ve sürdürülebilirliği sağlayacağız. Yönetim sisteminin en büyük amacı da, sürdürülebilirliği sağlamaktır. Bu konuda çalışmalarımız devam edecek” şeklinde konuştu. Tetkik heyetinin, kendilerine eksik kısımları da aktardığını söyleyen Başer, “Eksik bir şeyler varsa, bunlar da bizim için tavsiye ve eğitim niteliğinde oldu. Biz bu anekdotları da çıkarttık. Bir sistemi geliştirebilmek için, o sistemdeki ufak açıklıkların doldurulması ve yükseltilmesi en önemli şart. Bu anlamda bütün notlarımız hazır. Heyet başarılı olduğumuzu söyledi. Devamında çok daha yeni yönetim sistemleriyle de yolumuza devam edeceğiz” dedi.