Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ ekipleri, hafta sonu Mersin genelinde etkili olması beklenen kuvvetli rüzgar, fırtına ve sağanak yağışlara karşı verilen uyarılar sonrası harekete geçti. Oluşabilecek sel ve fırtınanın zararlarını en düşük seviyede tutmak için tedbirlerini alan ekipler, oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçmek için de uygun araç ve ekipmanlarla hazırlıklarını tamamladı.

Hazırlıklar bünyesinde gerekli durumlarda takviyenin de yapılabileceği acil durum ekipleri, kentin belirlenen lokasyonlarında hazır bir halde bekleyecek. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaşan vatandaşların ’Alo 185’ ve Teksin uygulaması üzerinden talepte bulunmaları durumunda da ekipler duruma anında müdahale gerçekleştirecek.

Kriz masası oluşturuldu

Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Olcay Tok başkanlığında oluşturulan Mersin Büyükşehir Belediyesi Kriz Masası, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza Özdemir, MESKİ Genel Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bülent Halisdemir, İtfaiye Dairesi Başkanı Fuat Tuğluoğlu, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Salim Serdar Gökçek, Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Erdal Özcan ve Yol ve Asfalt Şube Müdürü Serkan Ataman ile herhangi bir olumsuzluğa mahal vermemek adına çalışmaları tek merkezden yönetecek.

“250’nin üzerinde personelimiz sabaha kadar sahada olacak”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bülent Halisdemir, hem cumartesi hem de pazar günü 24 saat esaslı olacak şekilde şehrin kritik noktaları olmak üzere personel görevlendirmelerini yaptıklarını belirtti. Halisdemir, “250’nin üzerinde personelimiz bütün gece boyunca, sabaha kadar sahada olacak. Aynı zamanda iş makinelerimiz, kamyonlarımız, süpürge araçlarımızla hiç durmadan aralıksız hizmet vereceğiz. Özellikle belirlemiş olduğumuz kritik bazı noktalarda sabit personel ve iş makinesi görevlendirerek yolların tıkanmaması için çalışmalarımızı planladık. Arkadaşlarımız ve ekipmanlarımız hazır. Vatandaşlarımız rahat olsun” dedi.

Herhangi bir olumsuzlukla karşılaşan vatandaşların da ’Teksin’ uygulaması yoluyla kendilerine ulaşabileceklerini kaydeden Halisdemir, “Tüm gece bize ulaşabilirler. Kritik noktalarda zaten olacağız ama sıkıntı yaşanan noktalarda da bize bildirirlerse anında müdahale edeceğiz. Bu konuda hazırız, bekliyoruz. Umarım herhangi bir sıkıntı olmadan bu hafta sonunu geçireceğiz” diye konuştu.

Halisdemir ayrıca, denizde sorumluluk alanlarında bulunan herhangi bir noktada meydana gelebilecek olumsuzluk için de 3 adet deniz denetim aracı ve deniz süpürgesinin bilfiil görev yapacağını vurguladı. Halisdemir denizde meydana gelebilecek olumsuzluklarla alakalı olarak, “Eğer denizde küçük teknelerde meydana gelebilecek olumsuzluklar olursa yardıma hazır olduğumuzu bildirmek isteriz. Çamlıbel Balıkçı Barınağımız kirliliğin en çok toplandığı bölge. Fırtınadan etkilenmemesi için arkadaşlarımız orada nöbet tutacak. Denizde de elimizden gelen tüm gayreti göstereceğimizi vatandaşlarımızın bilmesini istiyoruz. Bu konuda da bizi arayabilirler” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor”

MESKİ Genel Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yaptığı son değerlendirmeleri paylaşarak, “Mersin çevrelerinde görülecek sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların cumartesi günü akşam saatlerinden pazar günü gece saatlerine kadar kuvvetli olması bekleniyor. Bu yüzden sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor” şeklinde konuştu. Yağışlara fırtınanın da eşlik edeceğini belirten Yılmaz, “Muhtemel çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı çok dikkatli olunması gerekiyor. MESKİ ve Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri şehrin kritik noktalarında teyakkuzda olacak. Vatandaşlarımızın yaşanabilecek herhangi bir olumsuzlukta ’Teksin’ ve ’Alo 185’ hattına ulaşmaları halinde ekiplerimiz anında müdahale edecek” dedi.