Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen amatör spor kulüplerine nakdi katkı töreni ile kent genelinde faaliyet gösteren 250 amatör spor kulübüne 7 milyon 470 bin TL destek sağlandı.

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı koordinesinde düzenlenen ve Belediye Başkanı Vahap Seçer’in de katıldığı tören çerçevesinde, Büyükşehir Belediyesi tarafından 250 amatör spor kulübüne toplam 7 milyon 470 bin TL destek sağlandı. Törende konuşan Başkan Seçer, sporun sadece 2 takımın birbiriyle kıyasıya mücadele etmesi olmadığını, aynı zamanda birçok etik kuralı da içinde barındırdığını söyledi. "Spor yaşama dair bir bireyin bilmesi gereken kavramların da farkına varılmasını sağlar” diyen Seçer, “Spor kulübü yöneticileri çok kutsal bir iş yapıyor. Çünkü gençlerimizle ilgileniyorlar, onları belki de genç yaşta bazı kötü alışkanlıklardan ya da sapabilecekleri bazı yanlış yollardan koruyorlar. Bu çok kutsal ve güzel bir görev" dedi.

Sporun topluma sağladığı katkılardan da bahseden Seçer, “Spor ekip ruhunu öğretiyor. Beraber mücadele etmeyi, kazanmayı, mutluluğu, kaybetmeyi ve üzüntüyü paylaşmayı öğretiyor. Spor alın terinin, emeğin ne kadar değerli olduğunu, çalışanın, mücadele edenin, gecesini gündüzüne katanın kazanacağını anlatıyor” diye konuştu.

Amatör sporcuların özellikle maddi açıdan ciddi zorluklarla karşılaştıklarını söyleyen Seçer, sporcuların eğitimlerini yapacakları tesis açısından önemli sorunlarının olduğunu hatırlatarak, “Çocukların antrenmanlarını ve altyapı çalışmalarında sportif faaliyetlerini yapacakları saha noksanlığında Türkiye’nin 80 vilayeti ile mukayese ettiğiniz zaman Mersin’in bu konuda fena bir durumda olmadığını gözlemleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Mersin’e spor konusunda önemli yatırımlar olduğunu belirten Seçer, Mersin’in büyüdüğünü ve nüfusunun arttığını kaydederek, buna bağlı olarak ihtiyaçların da arttığını dile getirdi. Gerekli noktalarda yatırımlar yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Seçer, yakın bir zamanda hizmete girecek Babil Su Sporları Merkezi hakkında da bilgi verdi. Seçer, “Burası, gençlerimizin kano ve kürek faaliyet göstereceği, su sporları ile ilgili imkan bulabilecekleri bir tesis. Aynı zamanda Tarsus ilçesindeki Karboğazı’na da büyük bir tesis kazandıracağız. Her yerel yönetimin de başarabileceği boyutta değil. ‘Mersin Büyükşehir Belediyesi güçlüdür, hem finansal olarak güçlüdür hem insan kaynağı olarak güçlüdür’ deyip bu işe talip olduk. Bakanlıkla beraber bir hayli de yol kat ettiğimizi söyleyebilirim. Proje hızla ilerliyor" ifadelerini kullandı.

Büyükşehir olarak spor alanında önemli ve değerli projeleri hayata geçirdiklerinden söz eden Seçer, daha birçok yeni proje ortaya koyarak Mersin’in spor kenti olmasına katkı sağlayacaklarını belirtti. Belediyenin her alanda olduğu gibi sporda da fırsat eşitliğini sağlayan projelerinden biri olan ‘Sporbüs’ projesini anlatan Seçer, “Sporbüs köy köy geziyor. Sporu tanıtıyor, çocuklar geliyor, ilgi duyuyor. Tespit edilebiliyorsa, keşfedilebiliyorsa o çocukların ailesiyle iletişim kuruluyor. Tabi bir diğer önem verdiğim proje de Kır Çiçekleri. Kır Çiçekleri, yatılı kalan sporcularımız. Hem biz onlara anne-baba şefkati gösteriyoruz hem öğretmenler bunun yanında abi, abla, kardeş şefkati gösteriyor. Adnan Menderes Bulvarı’nda veya 34. Cadde üzerinde oturan kızımın ne kadar sporcu olma, dünyada saygın bir şekilde ülkesini temsil eden bir sporcu olma hakkı varsa Gülnar Dayıcık’taki kızımın da hakkı var. İşte Kır Çiçekleri projesini de onun için çok önemsiyorum” dedi.

"4 yılda 14 milyon 143 bin TL yardım yaptık"

Göreve geldikleri günden bu yana büyükşehir belediyesi olarak iyi işler ortaya çıkardıklarının altını çizen Seçer, “Bugüne kadar 429 başarılı sporcuya, 269 başarılı antrenöre de her yılın kendi parasal değerine göre 5 milyon liralık ödül verdik. Bugün burada 250 kulübümüze, 7 milyon 470 bin TL katkı sağlayacağız. 4 yılda 14 milyon 143 bin TL nakit yardım yapmış oluyoruz. Geçen yılki yardım miktarımız 4 milyon 354 bin, bu yıl bu rakam 7 milyon 470 bine çıkmış. Yani yaklaşık olarak yüzde 80’lik bir artışla bu yılı tamamlayacağız. Önümüzdeki yıl umut ederim ki bütçeden daha fazla pay ayırırız. Sizlerin bu maddi sorununu çözmede de daha fazla katkı sunmuş oluruz” diye konuştu.

Mersin ASKF Başkanı Mithat Ertaş’tan gelen tesis talebine de yanıt veren Seçer, seçim kampanyalarında ve gelecek 5 yıllık projeksiyonlarında Mersin halkına verecekleri vaatler arasında bu çalışmaların da olacağını kaydetti.

Mersin ASKF Başkanı Mithat Ertaş ise spor adına mutlu bir gün için bir arada bulunduklarını belirterek, amatör spor kulüplerine her yıl yapılan yardımların artarak devam ettiğini vurguladı. Ertaş, büyükşehir belediyesi tarafından ulusal ve uluslararası organizasyonlarda dereceye girmiş sporcu ve antrenörlerin de ödüllendirilmesi konusunda verilen destekleri hatırlatarak, “Hep söylüyoruz amatör spor bir gönül işi, elbette bir sevda işi. Belki en güzel cumartesilerinizi, pazarlarınızı amatör spora, gençliğe harcıyorsunuz, onları sosyal aktivitelerin içine, futbol sahalarına ve salon kulüplerine çekiyorsunuz. Onun için sizler de büyük hizmet ediyorsunuz. Ekibinizle birlikte spor adına çok güzel işler yapıyorsunuz. Maratonlar, bisiklet turları, satranç turnuvaları ve diğer branşlar ile şehrimize bir renk katıyor. Hizmetlerin artırarak devam edeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Seçer, kulüpler ve sporculardan gelen soruları yanıtladı.