Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı bünyesinde, kentin farklı noktalarında ve özellikle dezavantajlı bölgelere açılan çocuk gelişim merkezleri, çocuklara kaliteli ve ücretsiz bir şekilde eğitim imkânı sunmaya devam ediyor.

“Çocuğumu Büyükşehir’in kreşlerine gözü kapalı emanet ederim”

3 yaşındaki oğlu Miraç, Halkkent Çocuk Gelişim Merkezi’nde eğitim gören Zeynep Eren, çocuğunun gelişim merkezinde çok mutlu olduğunu ve arkadaşlarıyla güzel bir iletişim içerisinde olduğunu belirtti. Büyükşehir belediyesinin ücretsiz çocuk gelişim merkezi sayesinde, ceplerinde kalan parayı yine çocukları için başka alanlarda harcadıklarını ifade eden Eren, “Çocuğum buraya başladıktan sonra yemek seçmiyor, yüzü gülüyor, oyunlar oynuyor. Vahap Başkanımız hem gençlerin, hem de çocuklarımızın yanında. Çocuklar zaten geleceğimiz demek. Çocuğumu büyükşehir belediyesinin kreşlerine gözü kapalı ve güvenli bir şekilde emanet ederim” dedi.

“Bu merkezler, özellikle çalışan annelerin eli, kolu, kanadı”

Çocuğunu önceleri iş yerinde büyütmek zorunda kalan Meral Öz, Mersin Büyükşehir Belediyesinin Halkkent Çocuk Gelişim Merkezi ile tanıştıktan sonra adeta hayatının değiştiğini söyledi. Çocuk gelişim merkezindeki öğretmenlerin sıcak ve içten olduklarını dile getiren Öz, “Kreşten eve geldiğinde çocuğumun yüzündeki sevinç ifadesi, yemeğini düzenli yemesi ve yaptıklarını anlatması, bir anne için mutluluk verici” diye konuştu. Büyükşehir belediyesi sayesinde oğlunun muhteşem bir ailede büyüdüğünü sözlerine ekleyen Öz, “Gözüm arkada kalmadan Kaan’ı bırakıp işime gidebiliyorum. Bu tür gelişim merkezleri, özellikle çalışan annelerin eli kolu kanadı demek” ifadelerini kullandı.

“Kreşin ücretsiz olması da bizim için büyük önem taşıyor”

Münir Özkul Çocuk Gelişim Merkezi’nde kızı eğitim gören Emine Yeğen, hal içinde çalışmasından dolayı merkezin kendisi ve çocuğu için büyük bir kolaylık sağladığını aktararak, “Burada çalışmaya başladığımda kreşten haberim oldu. Görüyordum, dikkatimi çekiyordu. Büyükşehir’e bağlı olduğunu öğrendik. Geldik ve yetkililerle görüştük. Halin içinde olması da bizim için çok iyi” dedi. Kreşin ücretsiz olmasının da kendileri için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Yeğen, “Aileler çocuklarının okul öncesi eğitim almasını istiyor, ama dışardaki fiyatları düşününce çekimser kalıyor. Belediyemizin yapmış olduğu bu hizmet, hocalarımızın da özverisi sayesinde çok kıymetli” şeklinde konuştu.