T.C.ERDEMLİ İCRA DAİRESİ

2018/1307 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI


Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Mersin İl, Erdemli İlçe, 299 Ada, 1 Parsel, TÖMÜK Mahalle/Köy, ALATAŞ Mevkii, D BLOK ÜÇÜNCÜ KAT 7 NOLU Nolu Bağımsız Bölüm Taşınmaz tam hisse ile borçluya aittir. Binaların kullanılış tarzlarına göre yapılan ayrımda söz konusu bağımsız bölüm konut sınıfına girmektedir. Binaların inşaat nevilerine göre yapılan ayrımda ise; Binaların taşıyıcı sistemleri esas alınmak suretiyle belirlenen inşaat nevilerine ve yapım tekniğine göre söz konusu yapı, betonarme karkas bina sınıfına girmektedir.Mevcut kullanım şekli yazlık daire olan yapıda bulunan söz konusu mesken apartman içerisinde bulunmaktadır.Mesken zemin+21 katlı binanın zemin üzeri 3. katında bulunmaktadır.Konum olarak kuzey-güney cephelidir.Bina konum olarak denize yakın olup yaz turizminin yoğun olduğu bir noktadadır.Çevreye baktığımızda yapılaşmanın tamamlandığı görülmektedir.Binanın yapıldığı dönemdeki malzeme özelliği ve kalitesi ile işçilik çeşitliliğine bakıldığında yaklaşık 20 yaşlarındadır.Binanın ortak kullanımı tesisat ve donanımı olarak kanalizasyon şehir suyu elektrik tesisatı haberleşme tesisatı ısıtma ve soğutma şekli sistemi olarak soba tesisatı mevcuttur.Binanın dış cephesi kara kumlu sıvalı ve akrilik dış cephe boyası ile boyanmıştır.Binanın giriş zeminleri mermer ile kaplanmıştır.Giriş yan duvarları ve merdiven dairesi duvarlarıalçı sıva üzeri boya ile boyanmıştır.Merdiven basamakları ve sahanlıkları mermer ile kaplanmıştır.Sitenin açık havuzu mevcut olup bloklar asansörlüdür.Meskenin iç fiziki özellikleri olarak ; brüt toplam inşaat oturum alanı 105 m2 olup; 1 adet açık mutfaklı salon 2 adet yatak odası 1 adet wc 1 adet banyo ve balkonlardan oluşmaktadır.Giriş kapısı demir panjur+ ahşap doğrama kapıdır.Zemin döşeme kaplaması seramik kaplamadır.Duvar ve tavanı alçı sıva üzeri saten boyalıdır.Mutfağın alt-üst dolapları mdf ahşap doğramadır ve mermer tezgahı mevcuttur.Dairenin iç kapı kasa ve kanatları Amerikan panel doğramadır, pencerelerin kasa ve kanatları alüminyum doğramadır.Islak hacimlerin yerleri seramik olup duvarları tavana kadar fayans kaplıdır.Dairenin elektrik ve sıhhi tesisatı tam ve çalışır durumdadır.Söz konusu yapı orta sınıf kalite ve özellikte malzeme ve işçiliğe sahiptir.Binanın yapılış tarzı işçiliği çeşitli kısımlarında kullanılan malzemenin cinsi kalitesi ve benzeri hususlar nazara alınarak yapılan Bina sınıflandırmasına göre bu yapı ikinci sınıf inşaat sınıfına girmektedir.Taşınmazın değeri 360.000,00 TL olmakla beraber ihaleipotek alacaklısının alacak miktarı olan 406.283.00 TL üzerinden başlayacaktır.
Adresi : Tömük Mahallesi 201 Sokak No:3 Flamingo 3 Tatil Sitesi D Blok Kat:3 No:7 Erdemli / MERSİN

Yüzölçümü : 105 m2
Arsa Payı : 22/20548
İmar Durumu : Yok , İnşaat tarzı 1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANINDA KONUT ALANI OLARAK AYRILMIŞ OLUP KÜTLE YAPI NİZAMLI YAPILAŞMA YOĞUNLUĞU E=1.50'DİR.
Kıymeti : 360.000,00 TL
KDV Oranı : %1
Kaydındaki Şerhler : Detaylar dosyasında mevcuttur
1. Satış Günü : 15/12/2021 günü 12:01 - 12:06 arası
2. Satış Günü : 12/01/2022 günü 12:01 - 12:06 arası
Satış Yeri : Erdemli Belediye Başkanlığı Nikah ve Konferans Salonu 4. kat Erdemli/MERSİN

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Tebliğ yapılamayan ilgililere satış ilanının ilanen tebliğ yerine geçeği,

7- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/1307 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.25/10/2021

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

https://www.ilan.gov.tr/ilan/873110/emlak/konut/mersin-erdemlide-105-m%C2%B2-2-1-daire-icradan-satiliktir