T.C.ERDEMLİ İCRA DAİRESİ
2020/674 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN

Özellikleri : Mersin İl, Erdemli İlçe, 75 Ada, 100 Parsel, TÖMÜK Mahalle/Köy, sarıbeyli Mevkii, I BLOK 9. KAT 36 NOLU Nolu Bağımsız Bölüm Taşınmaz konum olarak D-400 kara yolundan güney yönünde 500m 215sokak boyunca ilerleyip Öner Tatil sitesinin 140 m doğusunda bulunmaktadır .Taşınmaz Atatürk caddesine cephelidir. Akdenize yürüme mesafesindedir. Çevreye baktığımızda yapılaşmanın büyük oranda sahil kısmında tamamlandığı%80 ninin toplu tatil siteleri ve yazlık amaçlı binaların olduğu görülmektedir. Taşınmaz, okul, pazar yeri, park, cami, gibi sosyal donatılara yürüme mesafesindedir. Belediyenin tüm imkânlarından yararlanılmakta olup ulasım özel ve tonlu tasıma araçlarına ulasım kolaydır. Taşınmaz 1/.)864VUM2 büyüklüğündeki arsa üzerine Kütle yapı nizamı olmak üzere betonarme karkas yapı tarzında inşa edilmiştir. Taşınmaz kat irtifakı kurulmuş ve 19.02.1987 ruhsat tarihlidir. Taşınmaz 25-30 yıllıktır. Binanın ortak kullanımı tesisat ve donanımı olarak; Kanalizasyon, Şehir suyu, Elektrik tesisatı, Haberleşme tesisatı, ısıtma ve soğutma tesisatı mevcuttur. Binaların kullanılış tarzlarına göre yapılan ayrımda söz konusu bu bağımsız bölüm, Konut sınıfına girmektedir. Taşınmaz zemin 49 katlı ve bitişik nizam yapılanmıştır. Mevcut kullanım şekli yazlık daire ve dükkan olan yapıda bulunan söz konusu bağımsız bölüm ; Konum olarak kuzey-güney cephelidir. Binanın girişi kuzey cephesinden olup giriş dışardan merdiven veya asansör ile sağlanmaktadır. I blok Akdeniz e paralel olup bitişik nizam inşia edilmiş ve bütün daireler balkon sistemi ile birbirine bağlantılıdır. Bina giriş kapısı yoktur. Zemin karo mozaik olup duvarlar alçı sıva * boyadır ,korkuluklar betonarmedir. Taşınmaza çıkan asansör bulunmaktadır. Bina dış yüzeyi dış cephe boyası ile kaplı olup çatı terastır. Sitede yüzme havuzu, basketbol sahası ,piknik alanı , kafeterya, market ve çocuk oyun bulunmaktadır. Takdir konusu bağımsız bölüm (ortak alanlar hariç) brüt alanı 130.00 m2 dir. Mesken asansörün solunda batı istikametindedir. Taşınmaz 2 oda 1 salon .( salon ile mutfak birlikte), 1 banyo,| wc , kuzey ve güney cephede 2 adet balkon bulunmaktadır. Dairenin giriş kapısı çift aşamalı olup , demir panjurlu kapı ile ahşap kapı mevcuttur. Antre, hol ,salon mutfak ve odalar karo mozaik, ıslak hacimler zemin seramik duvarlar fayans kaplama olup lavabo klozet mevcuttur. İç kapılar eski tip mobilya iç kapı, pencereler ahşap çerçevelidir. Balkon karo mozaik mutfak dolapları yenilenmiş high gloss ,mutfak tezgahı granit tezgah arası fayans tavana kadar devam etmektedir.. Duvarlar alçı sıva ve boyadır. Daire içi mutfak yenilenmiştir ancak ıslak hacim kapıları deformasyon mevcuttur. Çocuk odası genişletilmiş olup bağlantı yeri kaba sıva halinde bırakılmıştır.

Adresi : Tömük Mahallesi Aykent Tatil Sitesi I Blok Kat:9 No:36 Erdemli /Mersin Erdemli / MERSİN
Yüzölçümü : 130 m2
Arsa Payı : 4/1288
İmar Durumu : İnşaat tarzı 1/1000 imar uygulama alanında yapılaşma biçimi Kütle yapı nizamı ,yapılaşma yoğunluğu E:1.50 olarak planlanmıştır.
Kıymeti : 335.000,00 TL
KDV Oranı : %1
Kaydındaki Şerhler : Diğer : İPOTEK: TÜRKİYE GARANTİ BANKASI AŞ
1. Satış Günü : 02/12/2021 günü 10:40 - 10:45 arası
2. Satış Günü : 06/01/2022 günü 10:40 - 10:45 arası
Satış Yeri : Erdemli Belediye Başkanlığı Nikah ve Konferans Salonu 4. kat Erdemli/Mersin

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Tebliğ yapılamayan ilgililere satış ilanının ilanen tebliğ yerine geçeği,

7- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2020/674 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.11/10/2021

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.