T.C.ERDEMLİ İCRA DAİRESİ

2020/124 TLMT.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Mersin İl, Erdemli İlçe, 690 Ada, 4 Parsel, AYAŞ Mahalle/Köy, kızkalesi Mevkii, Bilirkişi raporuna göre; söz konusu hotel belediyedeki mimari projesinde Bodrum+zemin+4 kattır. Yerinde de yapı bodrum+zemin+4 katlıdır. Mimari projede bodrum katta bulunan (kuru depo , meyve depo , sebze depo , soğuk depo , çok soğuk bölüm , soğuk bölüm , temiz çamaşır depo , dikiş odası , ütü odası , kirli çamaşır , çamaşır yıkama , kazan dairesi , yakıt deposu , personel duş-wc-soyunma kadın erkek odaları ) mekanlar yerinde başka şekilde kullanılmaktadır.Bodrumda spa merkezi bulunmakta olup (masaj odaları , sauna , hamam , bay bayan soyunma ve duş-wc İeri ve dinlenme alanı mevcuttur. Bodrum kata hotelin giriş cephesinden yani dışarıdan iniş mevcuttur.Otel dışından spa merkezine müşteri girişi düşünülmüştür.Projede bu nokta bulunmamaktadır.Mimari projede vaziyet planında yüzme havuzu görülmemektedir.Yerinde hotelin kuzeyinde yüzme havuzu bulunmaktadır.Projedeki yangın merdiveni noktasından zemin kattan arka kuzeydeki yüzme havuzuna çıkılmaktadır.Hatta yüzme havuzu bölümünde parselin kuzey-batı kısmında güneşlenme terasının bir kısmı üzerinde çelik direkler üzeri bir alan kapatılmıştır.Hotelin zemin katında loby, müracat noktası , bay-bayan wc ler , oturma salonu , müdüriyet ve havuza çıkış noktası ile katlara çıkan asansör ve bodruma inen ve katlara çıkan ana merdiven bulunmaktadır. Mimari projeye göre her katta 13 adet hotel odası bulunmaktadır. Ancak yerinde her katta 12 oda mevcuttur.Bir adet örnek odaya bakılmıştır.Projede güneye yani yol cephesine bakan üç oda varken yerinde güney ortadaki oda güney-doğu köşesindeki oda ile birleştirilip süit oda haline getirildiği gözlemlenmiştir.Toplamda 48 oda mevcuttur.44 oda tek bölümden oluşan içinde wc-İvb-duşu olan standart odadır.Diğer 4 odada içinde wc-İvb-duşu olan süit odadır. Kıymet taktirine konu Ayaş mahallesi , Kızkalesi mevkisinde kain 690 ada 4 parsele ? turistik otel olarak 28.12.1987 tarihinde inşaat ruhsatı alınmıştır.Brüt alanı 2144m'dir. Kıymet taktirine konu Hotel brüt alanı 2144m2, net alanı 1715m2 alanındadır.Hotel binası dört cephelidir. Hotel içindeki odalar çoğunluğu batı olmak üzere güney ve doğuya da bakmaktadır.Hotel D-400 Karayolu üzerinde olup , ulaşım olarak kolay bir noktadadır. Bölgenin turistikmerkezi olan Kızkalesi mahallesinde ? yer almaktadır. Belediyenin bütün hizmetlerinden faydalanmaktadır. Hotel iç yapısı ile bakımlı olduğu gözlemlenmiştir. Kat koridorları , oda içleri , duş içleri , balkonların hepsinin döşeme kaplaması seramiktir. Yüzme havuzlu , çocuk oyun alanlı bir hoteldir. Kıymet Taktirine konu Hotel Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Yapı sınıfları içerisinde AC grubuna girmektedir.Hotel betonarme olarak inşa edilmiştir. Borçlunun hissesi tamdır.

Adresi : Ayaş Mahallesi silifke antalya yolu üzeri Garden Asmin Hotel Erdemli / MERSİN
Yüzölçümü : 1.715 m2
Arsa Payı : detaylar dosyasında mevcuttur.
İmar Durumu : İnşaat tarzı Uygulama imar planı içerisinde Turizm ikincil konut alanı olup , E:1.50 Mak Taks:0.30 Mak.12 kat
Kıymeti : 4.000.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : detaylar dosyasında mevcuttur.
1. Satış Günü : 27/01/2022 günü 10:00 - 10:05 arası
2. Satış Günü : 03/03/2022 günü 10:00 - 10:05 arası
Satış Yeri : ERDEMLİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI NİKAH VE KONFERANS SALONU 4. KAT ERDEMLİ/MERSİN

Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Tebliğ yapılamayan ilgililere satış ilanının ilanen tebliğ yerine geçeği,
7- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2020/124 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.30/11/2021

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

https://www.ilan.gov.tr/ilan/894258/emlak/turistik-tesis/mersin-erdemlide-1715-m%C2%B2-otel-icradan-satiliktir