T.C.ERDEMLİ İCRA DAİRESİ

2019/1208 TLMT.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN

Özellikleri : Mersin İl, Erdemli İlçe, 280 Ada, 10 Parsel, ALATA Mahalle/Köy, A Blok 12+13. Kat 25 Nolu Nolu Bağımsız Bölüm Kıymet taktirine konu 25 nolu Bağımsız bölüm Dubleks Mesken olup B+Z+A+13 katlı bloğun 12 ve 13. katındadır.Blokta çift asansör mevcuttur.Dubleks meskenin zemin katında salon-mutfak , 3 adet yatak odası , giysi odası , yatak odası duşu , banyo-wc-lvb ve iki adet balkon mevcuttur.Dubleks meskenin birinci katında ebeveyn yatak odası , banyo , bir adet salon ve iki adet biri teras olmak üzere balkon mevcuttur.Projede oturma odası-mutfak ve salon ayrı odalar şeklindedir.Projede oturma odası-mutfak içinden girilen odunluk gösterilmiştir.Ancak yerinde salon-mutfak-oturma odası-odunluk hepsi tek mekan olarak kullanılmaktadır.Dubleks meskenin birinci katında projede gösterilen odunluk ve yatak odasının yerinde ikisi birleştirilmiş salon yapılmıştır.Projede birinci katta güneyde balkon yoktur.Yerinde salonun güneyinde salondan çıkılan geniş teras balkon mevcuttur.Dubleks meskenin bütün odaların zemin döşeme kaplaması laminat parkedir.Dubleks meskenin bütün ıslak hacimlerinin banyoların zemin döşeme kaplaması seramiktir.Banyoların duvarları tavana kadar seramik kaplıdır.Dubleks meskenin duvarları alçı sıva üzeri saten boyadır.Dubleks meskenin tavanlarında asma tavan süslemeleri yapılmıştır.Dubleks meskenin içinde bulunduğu bloğun çift asansörü mevcuttur.Kıymet taktirine konu Dubleks meskenin brüt alanı 287m² net 240m² alanmdadır.Dubleks mesken kuzey-güney-doğu cephelidir.Dubleks meskenin içinde bulunduğu site; bodrumda sığınak alanı, bahçede açık otopark alanı mevcuttur.Yapı sınıfları içerisinde 4C grubuna girmektedir.Betonarme olarak inşa edilmiştir.Kıymet taktirine konu Dubleks meskenin içinde bulunduğu yapıya 2008 yılında ilk yapı ruhsatı alınmıştır.Daha sonrasında 2016 yılında tadilat inşaat ruhsatı alınmıştır.Kıymet taktirine konu dubleks meskenin yapı kullanma izin belgesi yoktur.
Adresi : Alata Mahallesi, Alparslan Türkeş Bulvarı Hacı Ömer Var Caddesi Oba Plaza A Blok Kat: 12-13. No:25Erdemli / MERSİN
Yüzölçümü : 240 m2
Arsa Payı : 15/1700
İmar Durumu : İnşaat tarzı Uygulama imar planı içerisinde olup ; Ticari alan içerisinde kalmaktadır.E:3.40 Hmax:47.00'dır
Kıymeti : 450.000,00 TL
KDV Oranı : %18

Kaydındaki Şerhler : : ERDEMLİ 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNİN 17/09/2018 TARİH VE 2018/610 ESAS- İHTİYATİ TEDBİR ŞERHİ VARDIR
1. Satış Günü : 03/11/2021 günü 10:00 - 10:05 arası
2. Satış Günü : 01/12/2021 günü 10:00 - 10:05 arası
Satış Yeri : Erdemli Belediye Başkanlığı Nikah ve Konferans Salonu 4. kat Erdemli/MERSİN

Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Tebliğ yapılamayan ilgililere satış ilanının ilanen tebliğ yerine geçeği,
7- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/1208 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.14/09/2021

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.