T.C.ERDEMLİ İCRA DAİRESİ

2020/650 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Mersin İl, Erdemli İlçe, 6 Ada, 18 Parsel, KARGIPINARI Mahalle/Köy, Denizyolu Mevkii, A Blok 4. Kat 14 Nolu Nolu Bağımsız Bölüm Taşınmaz konum olarak D-400 kara yolundan güney yönünde 1,5km Sabahattin Çakmakoğlu caddesi boyunca derlendiğinde caddenin 60m doğusunda bulunmaktadır. Taşınmaz Akdenizin 350m kuzeyinde olup yürüme mesafesindedir. Çevreye baktığımızda yapılaşmanın büyük oranda sahil kısmında tamamlandığı %80 ninin toplu tatil siteleri ve yazlık amaçlı binaların olduğu görülmektedir. Taşınmaz, okul, pazar yeri, park, cami, gibi sosyal donatılara yürüme mesafesindedir. Belediyenin tüm imkânlarından yararlanılmakta olup, ulaşım özel ve toplu taşıma araçlarına ulaşım kolaydır. Taşınmaz 6.390,00m2 büyüklüğündeki arsa üzerine Kütle yapı nizamı olmak üzere betonarme karkas yapı tarzında inşa edilmiştir. Taşınmaz kat irtifakı kurulmuş ve binanın yapıldığı dönemdeki malzeme özelliği ve kalitesi ile işçilik çeşitliliğine bakıldığında, yaklaşık olarak 20 yıllık olduğu gözlenmiştir. Binanın ortak kullanımı tesisat ve donanımı olarak; Kanalizasyon, Şehir suyu, Elektrik tesisatı, Haberleşme tesisatı, ısıtma ve soğutma tesisatı mevcuttur. Binaların kullanılış tarzlarına göre yapılan ayrımda söz konusu bu bağımsız bölüm. Konut sınıfına girmektedir. Taşınmaz zemin +6 katlı ve bitişik nizam yapılanmıştır. Mevcut kullanım şekli yazlık daire olan yapıda bulunan söz konusu bağımsız bölüm ; Konum olarak doğu-batı cephelidir. Binanın girişi batı cephesinden olup giriş Zemin kotu ile aynıdır. Zemin kat genel olarak boş bırakılmış otopark olarak kullanılmaktadır. Site sakinleri taşınmazın F blok olarak değiştiği belitmişlerdir. Bina giriş kapısı yoktur. Zemin seramik kaplama , duvarlar alçı sıva l boyadır , Taşınmaza çıkan asansör bulunmaktadır. Bina dış yüzeyi dış cephe boyası ile kaplı olup çatı terastır. Sitede yüzme havuzu, ve çocuk oyun bulunmaktadır. Takdir konusu bağımsız bölüm (ortak alanlar hariç) brüt alanı 90.00 m2 dir. Taşınmaz 2 oda 1 salon +mutfak birlikte , 1 banyo, batı cephesinde balkon bulunmaktadır. Dairenin giriş kapısı çift aşamalı olup , demir panjurlu kapı ile ahşap kapı mevcuttur. Antre, hol ,salon .mutlak ve odalar karo mozaik, ıslak hacimler zemin karo mozaik duvarlar fayans kaplama olup lavabo klozet mevcuttur. İç kapılar eski tip mobilya iç kapı, pencereler ahşap çerçeveli ve perdelikler ahşaptır. Mutfak dolaplan eski tip ahşap ,mutfak tezgahı mermer Tezgah arası fayanstır. İç duvarlar alçı sıva ve boyadır. Daire içi bakımsız ve eskidir.
Adresi : Kargı Pınarı Mahallesi,Sabahattin Çakmak Caddesi, Kaykent Sitesi, No:237 A Blok Kat:4 No: 14 Erdemli / MERSİN
Yüzölçümü : 90 m2
Arsa Payı : 2/204
İmar Durumu : İnşaat tarzı 1/1000 imar uygulama alanında yapılaşma biçimi T.T.A ,yapılaşma yoğunluğu E:1.20 olarak planlanmıştır.
Kıymeti : 130.000,00 TL
KDV Oranı : %1
Kaydındaki Şerhler : DETAYLAR DOSYASINDA MEVCUTTUR.
1. Satış Günü : 25/11/2021 günü 10:20 - 10:25 arası
2. Satış Günü : 23/12/2021 günü 10:20 - 10:25 arası
Satış Yeri : Erdemli Belediye Başkanlığı Nikah ve Konferans Salonu 4. Kat Erdemli/Mersin
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Tebliğ yapılamayan ilgililere satış ilanının ilanen tebliğ yerine geçeği,
7- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2020/650 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.30/09/2021

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.