T.C.TARSUS İCRA DAİRESİ

2019/2216 TLMT.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

***Satılmasına karar verilen taşınmazların cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri***

1 NO'LU TAŞINMAZIN

Tapu kaydına göre; Mersin İli, Tarsus İlçesi, Yeni Mahalle, 1295 Ada, 14 Parsel, B Blok 5.Kat 10 Nolu Bağımsız Bölüm'de bulunan üzerinde bulunduğu tarla vasıflı ana taşınmazın yüzölçümü 2.000,00 m2, Arsa Payı 17/600, Satışa Konu Bağımsız Bölüm Niteliği Mesken olup TAM hissedir, taşınmazın değeri Tarsus İcra Hukuk Mahkemesi 2020/49 Esas - 2020/274 Karar numaralı ilamıyla belirlenmiştir. Aşağıdaki bilgiler mahkeme tarafından yapılan keşifte düzenlenen bilirkişi raporuna göre yazılmıştır.
İmar Durumu: Tarsus Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden alınan şifahi bilgiye göre; dava konusu taşınmaz 1/1000 Ölçekli İmar Planında H-maks = 18,50m, E:2,05, TAKS:0,30 yapılaşma koşullarında “(A-6) Ayrık Nizam 6 Kat Konut Alanı” olarak işaretlenmiş alan içerisinde kalmaktadır.
Adres ve Ulaşım: Taşınmaz Şehitler Tepesi Mahallesi 3609 Sokak No:3 B Blok Kat 5 Daire 10 Tarsus Mersin adresinde bulunmaktadır. Belediye hizmetlerinden faydalanmakta olan taşınmaza ulaşım özel araçlarla ve toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla sağlanabilmektedir. Taşınmazın içerisinde yer aldığı ana taşınmaz Tarsus İlçe Merkezinin 3,5 km kuzeydoğusunda konumlanmıştır. Etrafı orta gelir düzeyinde hane halkının ikamet etmekte olduğu bir bölgedir. Çevresinde tekli veya çoklu bloklardan oluşan 20-25 yaşlarında apartman tarzında yapılaşma mevcuttur. Yakın çevresinde Şehitler parkı, Namık Kemal İlköğretim Okulu, Tarsus Yurtkur Erkek Öğrenci Yurdu bulunmaktadır. Ana Taşınmaz Sadık Eliyeşil Caddesinin 85 m batısında, Atatürk Caddesinin 60 m Doğusunda, Çakmakoğlu Caddesinin 20 m Güneyinde, Fatih Sultan Mehmet Bulvarının 540 m kuzeyinde konumlanmış vaziyettedir.
Ana Taşınmaz Özellikleri : Ana taşınmaz batı cepheli olup, şekil olarak dikdörtgen formunda olan ana taşınmazın zemini düzdür. Etrafı ihata duvarı ile çevrelenmiş olan ana taşınmazın üzerinde 3 Adet betonarme karkas şekilde inşa edilmiş blok bulunmaktadır. Blokların zemin oturumu haricinde kalan kısımlar kilit taş ile kaplanmış olup açık otopark alanı olarak kullanılmaktadır.
Blok Özellikleri: Taşınmazın içerisinde bulunduğu blok zemin+5 kat olarak betonarme karkas şekilde inşa edilmiş olup dış cephesi sıva üzeri dış cephe boyası ile boyalı, çatısı üzerinde gezilebilen teraslı çatıdır. Blok girişi doğu cephede yer alan camlı ferforje kapıdan sağlanmaktadır. Blok girişinde zemin ve merdivenler mermer ile kaplanmış olup duvarlar zeminden tavana kadar seramik ile kaplanmıştır. Merdiven korkulukları demirden imal edilmiştir. Blokta tek asansör mevcuttur. Blok Çevre ve Şehircilik Bakanlığının belirlemiş olduğu yapı sınıf ve gruplarından III. Sınıf B Grubu yapılar içerisinde yer almaktadır.
Bağımsız Bölüm Özellikleri: Bağımsız Bölüm, blok girişine göre kuzeyde yer almakta olup merdiven çıkışına göre sağda, asansör çıkışına göre solda konumlanmıştır.Antre, 3 oda, salon, mutfak, banyo, wc ve 2 balkondan ibarettir. Brüt alanı 132,00m² olarak hesaplanmıştır. Taşınmazın giriş kapısı çelik kapı, iç kapıları ahşap panel kapı, wc, banyo ve balkon kapıları ile pencereler PVC doğramadan imal edilmiştir. Tüm alanlarda zeminler seramik ile kaplanmış olup, duvarlar sıva üzeri boyalıdır. Islak hacimlerde ve mutfakta duvarlar zeminden tavana kadar seramik ile kaplanmıştır. Balkon korkulukları demirden imal edilmiş olup iç mekan tavanlarında kartonpiyer çalışmaları mevcuttur. Mutfakta alt-üst tezgah ve mermerden imal edilmiş mutfak tezgahı mevcuttur. Kuzey cephede yer alan balkonun bir bölümü PVC malzeme ile bölünerek oda hacmine katılmış olduğu gözlemlenmiştir.
Kıymeti : 225.000,00 TL
KDV Oranı : %1
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydında:"24/10/2000 tarihli Yönetim Planı" beyanıve "Ek-8 Kömürlük Eklentisi"mevcut olup,taşınmaz bu beyan ve eklenti ile birlikte satılacaktır ve tescil edilecektir. Diğer takyidatları kaydındakigibi olup, dosyasından görülebilir. Tüm ihale katılımcıları güncel tapu kayıtlarını ve güncel imar durumunu bilerek ve kabul ederek ihaleye iştirak etmiş sayılacaklardır.
1. Satış Günü : 21/10/2021 günü 14:30 - 14:35 arası
2. Satış Günü : 15/11/2021 günü 14:30 - 14:35 arası
Satış Yeri : Tarsus Adliyesi Zemin Kat C Blok İcra Müdürlüğü Müzayede (Satış) Salonu- Tarsus/MERSİN

2 NO'LU TAŞINMAZIN
Tapu kaydına göre; Mersin İli, Çamlıyayla İlçesi, Namrun Mahallesi, Topakoluk Mevkii, 5911 Parsel, Zemin ve 1 Kat, 8 Nolu Bağımsız Bölümde bulunan, üzerinde bulunduğu ana taşınmaz Yüz Ölçümü 6.686,00m2, ana taşınmaz Niteliği Bağ Yeri, Arsa Payı 6/78, Satışa Konu Bağımsız Bölüm Niteliği Dubleks Mesken olup TAM hissedir, taşınmazın değeri Tarsus İcra Hukuk Mahkemesi 2020/49 Esas - 2020/274 Karar numaralı ilamıyla belirlenmiştir. Aşağıdaki bilgiler mahkeme tarafından yapılan keşifte düzenlenen bilirkişi raporuna göre yazılmıştır.
İmar Durumu: Çamlıyayla Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden alınan şifahi bilgiye göre; dava konusu taşınmaz 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planında H maks:6,50m yapılaşma koşularında A-2 (Ayrık Nizam 2 Kat) Konut Alanı olarak işaretlenmiş alan içerisinde kalmaktadır.
Adres ve Ulaşım: Taşınmaz; “Namrun Mahallesi, Topakoluk Mevkii, No:8 Çamlıyayla/MERSİN” adresinde bulunmaktadır. Belediye hizmetlerinden faydalanmakta olan taşınmaza ulaşım özel araçlarla ve toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla sağlanabilmektedir.
Taşınmaza ulaşım: Çamlıyayla Belediyesi başlangıç noktası olarak alındığında; Cuma Yakası Caddesi üzerinde ve devamında Şarlak Sokak üzerinde batı yönünde 1,30km ilerlendikten sonra kuzey yönünde sağa dönülerek Topakoluk Sokak üzerinde 260 metre ilerlenir ve güney yönünde İzmir Sokağa dönülerek 90 metre ilerlendikten sonra sol kol üzerinde İzmir Sokağın güneyinde konumlu dava konusu bağımsız bölüm taşımazında içersinde bulunduğu ana taşınmazın zeminine ulaşılır. Taşınmazın içerisinde yer aldığı ana taşınmazın etrafında, 2 katlı bahçeli müstakil evler bulunmaktadır. Bölge orta – üst gelir grubunda hane halkının yazlık olarak ikamet etmekte olduğu bölgedir.
Bağımsız bölüm taşınmazın içerisinde yer aldığı ana taşınmaz; Çamlıyayla Devlet Hastanesinin 935 metre batısında, Çamlıyayla Belediyesinin kuş uçumu 1,30km batısında konumlanmış vaziyettedir.
Ana Taşınmazın Özellikleri: Ana taşınmaz kuzey cepheli olup; şekil olarak düzgün bir şekle sahip olmayan ana taşınmaz düzgün bir şekle sahip olmamakla birlikte geniş olması sebebiyle inşaat yapımına elverişli olup kuzey güney istikametinde meyillidir. Ana taşınmaz üzerinde ayrık nizamda betonarme olarak imal edilmiş zemin + 1 katlı villalar bulunmaktadır.
İnşai Muhdesat Özellikleri: Keşif günü bağımsız bölüm taşınmaz kapalı olduğundan dolayı içine girilememiştir. Dışarıdan gözlem yapılmıştır. Bağımsız bölüm taşınmaz ana taşınmazın kuzey doğu cephesinde konumlanmıştır. Taşınmazın bahçe kapısı demir kapıdır. Etrafı tel örgü ile çevrelenmiştir. Kuzey cephesinde çevre duvarı mevcuttur. Zemin +1 katlı olarak betonarme karkas inşa tarzında imal edilmiş olan bağımsız bölümün giriş kapısı çelik kapı, dış cephesi taş ile kaplanmış olup, çatısı trapez sac levha ile kaplanmıştır. Bağımsız bölüm pencere doğramalarının bir bölümü PVC’den imal edilmiş olup bir kısmı ahşap doğramadan imal edilmiştir. Taşınmaz zemin katında salon, mutfak, wc, 1 balkon, antre ve 1. Katında 3 oda, 1 banyo, 1 balkondan ibarettir. Zemin kat brüt alanı 47,00m², 1.Kat brüt alanı 53,00m² dubleks meskenin toplam alanı 100,00m² olarak hesaplanmıştır. Yapı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu yapı sınıf ve gruplarından IV. Sınıf B Grubu yapılar içerisinde yer almaktadır. Yapıda yıpranma %25 olarak gözlemlenmiştir.
Zirai Muhdesat Özellikleri: Taşınmazın kullanımına ayrılmış tel örgü ile çevrili bulunan bölüm içersinde 2 adet 3 yaşında, 2 adet 7 yaşındaasma, 1 adet 7 yaşında ayva, 2 adet 3 yaşında, 2 adet 10 yaşında, 2 adet 30 yaşında ceviz, 4 adet 15 yaşında elma, 2 adet 7 yaşında, 2 adet 35 yaşında, 1 adet 15 yaşında erik, 1 adet 7 yaşında hurma, 1 adet 7 yaşında, 1 adet 15 yaşında incir, 5 adet 15 yaşında, 2 adet 25 yaşında kiraz, 2 adet 4 yaşında şeftali ağacı bulunmaktadır. Toplam zirai muhdesat değeri 27.352,00-TL olarak hesaplanmıştır.
Kıymeti : 220.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydında: "Yönetim Planı 18/07/2000 Tarihli beyanı bulunmakta olup, taşınmaz bu beyan ile birlikte satılacaktır ve tescil edilecektir. Diğer takyidatları kaydındaki gibi olup, dosyasından görülebilir. Tüm ihale katılımcıları güncel tapu kayıtlarını ve güncel imar durumunu bilerek ve kabul ederek ihaleye iştirak etmiş sayılacaklardır.
1. Satış Günü : 21/10/2021 günü 14:50 - 14:55 arası
2. Satış Günü : 15/11/2021 günü 14:50 - 14:55 arası
Satış Yeri : Tarsus Adliyesi Zemin Kat C Blok İcra Müdürlüğü Müzayede (Satış) Salonu- Tarsus/MERSİN

3 NO'LU TAŞINMAZIN
Tapu kaydına göre; Mersin İli, Tarsus İlçesi, Yeşil Mahalle, 3067 Ada, 119 Parsel, A Blok Zemin Kat 7 Nolu Bağımsız Bölüm'de bulunan üzerinde bulunduğu arsa nitelikli ana taşınmaz yüzölçümü 12.378,00 m2, Arsa payı 1/16, Satışa Konu Bağımsız Bölüm niteliği iş yeri olup tam hissedir, taşınmazın değeri Tarsus İcra Hukuk Mahkemesi 2020/49 Esas - 2020/274 Karar numaralı ilamıyla belirlenmiştir. Aşağıdaki bilgiler mahkeme tarafından yapılan keşifte düzenlenen bilirkişi raporuna göre yazılmıştır.
İmar Durumu: Tarsus Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden alınan şifahi bilgiye göre; taşınmaz 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planında Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı ve BHA (Belediye Hizmet Alanı) olarak işaretlenmiş alan içerisinde kalmaktadır.
Adres ve Ulaşım: Taşınmaz; “Yeşil Mahalle, Tüp Deposu B Blok No:7 Tarsus /MERSİN” adresinde bulunmaktadır. Belediye hizmetlerinden faydalanmakta olan taşınmaza ulaşım özel araçlarla ve toplu taşıma araçlarıyla sağlanabilmektedir.
Taşınmaza ulaşım: Tarsus Belediyesi başlangıç noktası olarak alındığında; Kasım Gülek Bulvarı üzerinde 530 metre güney istikametinde ilerlendikten sonra batı yönünde sağa dönülerek Adana-Mersin Yolu üzerinde ve devamında (D-400Karayolu) üzerinde 5,00km ilerlendikten sonra güney istikametinde sola dönülerek Ulubatlı Hasan Bulvarı üzerinde 2,70 km ilerlendikten sonra sağ kol üzerinde Bulvarın batısında konumlu ana taşınmazın zeminine ulaşılır. Taşınmazın içerisinde yer aldığı ana taşınmazın etrafında genel olarak, yapılaşmanın seyrek olduğu, yakın çevresinde Tarsus Kurban Satış ve Kesimhanesi ile Tarsus Hayvan Barınağı bulunmaktadır.
Ana Taşınmazın Özellikleri: Ana taşınmaz güney ve doğu cepheli olup şekil olarak yamuk formunda olan ana taşınmazın zemini düzdür. Ana taşınmaz üzerinde tek katlı 2 adet tüp deposu olarak kullanılan betonarme olarak imal edilmiş bloklar bulunmaktadır. Ana taşınmazın etrafı ihata duvarı ile çevrelenmiş olup girişinde güvenlik kulübesi mevcuttur. Zemini mucur ile kaplanmıştır.
Blok Özellikleri: Taşınmazın içerisinde bulunduğu blok ana taşınmazın güneyinde giriş kapısının solunda konumlanmış vaziyettedir. Betonarme karkas olarak inşa edilmiş tek katlı blokta depolara zeminden merdivenle çıkılmaktadır. Blokta 8 adet tüp deposu bulunmaktadır. Yapı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu yapı sınıf ve gruplarından II. Sınıf B Grubu yapılar içersinde yer almaktadır.
Bağımsız Bölüm Özellikleri: Bağımsız bölüm taşınmaz depo ve yazıhane alanı olmak üzere 2 alandan oluşmuştur. Taşınmazın zemini şap betonu ile kaplı olup, duvarları sıva üzeri boyalıdır. Kapı ve pencereleri PVC doğramadan imal edilmiştir. Kapı ve pencerelerde demir parmaklıklar mevcuttur. Çatısı çelik konstrüksiyon üzeri trapez sac ile kaplanmıştır. Brüt alanı 103,00m² olarak hesaplanmıştır.
Kıymeti : 178.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydında: "Yönetim Planı 22/10/2014 Tarihli beyanı bulunmakta olup, taşınmaz bu beyan ile birlikte satılacaktır ve tescil edilecektir. Diğer takyidatları kaydındaki gibi olup, dosyasından görülebilir. Tüm ihale katılımcıları güncel tapu kayıtlarını ve güncel imar durumunu bilerek ve kabul ederek ihaleye iştirak etmiş sayılacaklardır.
1. Satış Günü : 21/10/2021 günü 15:10 - 15:15 arası
2. Satış Günü : 15/11/2021 günü 15:10 - 15:15 arası
Satış Yeri : Tarsus Adliyesi Zemin Kat C Blok İcra Müdürlüğü Müzayede (Satış) Salonu- Tarsus/MERSİN

4 NO'LU TAŞINMAZIN
Tapu kaydına göre; Mersin İli, Tarsus İlçesi, Yeşil Mahalle, 3067 Ada, 119 Parsel, A Blok Zemin Kat 8 Nolu Bağımsız Bölüm'de bulunan üzerinde bulunduğu arsa nitelikli ana taşınmaz yüzölçümü 12.378,00 m2, Arsa payı 1/16, Satışa Konu Bağımsız Bölüm niteliği iş yeri olup tam hissedir, taşınmazın değeri Tarsus İcra Hukuk Mahkemesi 2020/49 Esas - 2020/274 Karar numaralı ilamıyla belirlenmiştir. Aşağıdaki bilgiler mahkeme tarafından yapılan keşifte düzenlenen bilirkişi raporuna göre yazılmıştır.
İmar Durumu: Tarsus Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden alınan şifahi bilgiye göre; dava konusu taşınmaz 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planında Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı ve BHA (Belediye Hizmet Alanı) olarak işaretlenmiş alan içerisinde kalmaktadır.
Adres ve Ulaşım: Taşınmaz; “Yeşil Mahalle, Tüp Deposu B Blok No:8 Tarsus /MERSİN” adresinde bulunmaktadır. Belediye hizmetlerinden faydalanmakta olan taşınmaza ulaşım özel araçlarla ve toplu taşıma araçlarıyla sağlanabilmektedir.
Taşınmaza ulaşım: Tarsus Belediyesi başlangıç noktası olarak alındığında; Kasım Gülek Bulvarı üzerinde 530 metre güney istikametinde ilerlendikten sonra batı yönünde sağa dönülerek Adana-Mersin Yolu üzerinde ve devamında (D-400Karayolu) üzerinde 5,00km ilerlendikten sonra güney istikametinde sola dönülerek Ulubatlı Hasan Bulvarı üzerinde 2,70 km ilerlendikten sonra sağ kol üzerinde Bulvarın batısında konumlu ana taşınmazın zeminine ulaşılır. Taşınmazın içerisinde yer aldığı ana taşınmazın etrafında genel olarak, yapılaşmanın seyrek olduğu, yakın çevresinde Tarsus Kurban Satış ve Kesimhanesi ile Tarsus Hayvan Barınağı bulunmaktadır.
Ana Taşınmazın Özellikleri: Ana taşınmaz güney ve doğu cepheli olup şekil olarak yamuk formunda olan ana taşınmazın zemini düzdür. Ana taşınmaz üzerinde tek katlı 2 adet tüp deposu olarak kullanılan betonarme olarak imal edilmiş bloklar bulunmaktadır. Ana taşınmazın etrafı ihata duvarı ile çevrelenmiş olup girişinde güvenlik kulübesi mevcuttur. Zemini mucur ile kaplanmıştır.
Blok Özellikleri: Dava konusu bağımsız bölüm taşınmazın içersinde bulunduğu blok ana taşınmazın güneyinde giriş kapısının solunda konumlanmış vaziyettedir. Betonarme karkas olarak inşa edilmiş tek katlı blokta depolara zeminden merdivenle çıkılmaktadır. Blokta 8 adet tüp deposu bulunmaktadır.Yapı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu yapı sınıf ve gruplarından II. Sınıf B Grubu yapılar içersinde yer almaktadır.
Bağımsız Bölüm Özellikleri: Dava konusu bağımsız bölüm taşınmaz depo ve yazıhane alanı olmak üzere 2 alandan oluşmuştur. Taşınmazın zemini şap betonu ile kaplı olup, duvarları sıva üzeri boyalıdır. Kapı ve pencereleri PVC doğramadan imal edilmiştir. Kapı ve pencerelerde demir parmaklıklar mevcuttur. Çatısı çelik konstrüksiyon üzeri trapez sac ile kaplanmıştır. Brüt alanı 103,00m² olarak hesaplanmıştır.
Kıymeti : 178.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydında: "Yönetim Planı 22/10/2014 Tarihli beyanı bulunmakta olup, taşınmaz bu beyan ile birlikte satılacaktır ve tescil edilecektir. Diğer takyidatları kaydındaki gibi olup, dosyasından görülebilir. Tüm ihale katılımcıları güncel tapu kayıtlarını ve güncel imar durumunu bilerek ve kabul ederek ihaleye iştirak etmiş sayılacaklardır.
1. Satış Günü : 21/10/2021 günü 15:30 - 15:35 arası
2. Satış Günü : 15/11/2021 günü 15:30 - 15:35 arası
Satış Yeri : Tarsus Adliyesi Zemin Kat C Blok İcra Müdürlüğü Müzayede (Satış) Salonu- Tarsus/MERSİN

5 NO'LU TAŞINMAZIN
Tapu kaydına göre; Mersin İli, Tarsus İlçesi, Yeni Mahalle, 4810 Ada, 4 Parsel, A Blok Zemin Kat 40 Nolu Bağımsız Bölüm'de bulunan, üzerinde bulunduğu arsa nitelikli ana taşınmaz yüzölçümü 1.528,00 m², Arsa Payı 16/1528, Satışa Konu Bağımsız Bölüm Niteliği dükkan olup Tam Hissedir,aşağıdaki bilgiler 06/12/2019 tarihinde yapılan keşifte düzenlenen bilirkişi raporuna göre yazılmıştır.
Taşınmazın Konumu: Mersin İli, Tarsus İlçesi, Yeni Mahalle Dr. Devlet Bahçeli Bulvarı, Cesur Sitesi, Dış Kapı No:1/A Kat: Zemin Kat, İç Kapı No:1D posta adresinde yer almaktadır. Taşınmazın konumlu olduğu bölgede apartman ve müstakil tarzı yapılaşma hakimdir. Altyapı çalışmalarının tamamlanmış olduğu bölgeye orta ve orta altı kesimin hitap ettiği gözlemlenmiştir. Ulaşım toplu taşıma araçlarıyla ve özel araçlarla sağlanabilmektedir.
Taşınmazın Özellikleri: Yapılan incelemelere göre parsel üzerinde bir adet betonarme-karkas yapı tarzında zemin kat+7 normal katlı olarak yapı projelendirilmiş ve inşa edilmiştir. Bina girişi projesine uygun olarak zemin kattan ve güneydoğu cepheden sağlanmaktadır. Taşınmaz mimari projesinde iş yeri niteliğinde olup tek hacimli olarak tefriş edilmiştir. Taşınmaz kat irtifakına esas mimari projesine göre brüt 33,00 m² alanlıdır. Taşınmazda dükkan hacimlerinde, zeminler seramik kaplama duvarlar plastik. Dükkan giriş bölümü alüminyum doğrama camekan malzemedendir. Taşınmaz mahallinde kısmen tefrişat açısından değiştirişmiş, asma kat hacmi oluşturulmuş olup ancak onaylı mimari proje esas alınmıştır. Taşınmaz yapı yaşı 24-26'dır. Taşınmazın efektif yıpranma oranı %25 olarak tespit edilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2019 yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Hakkın yayımlanan tebliğe göre konu taşınmaz III-B yapı sınıfındadır.
Arsanın İmar Durumu: Tarsus Belediyesinden alınan şifahi bilgiye göre, konu taşınmazın yer aldığı parsel, bila tarihli ve 1/1000 ölçekli U.İ.P'na göre, konut alanında kalmakta olup, Emsal: 2,75 8 Kat Ön H- Maks:24,50 m (8 Kat) Taks:0,40 yapılaşma şartlarına sahiptir. Yola/parka terki bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Geometrik olarak yamuk şekle sahip olan parseldir.
Kıymeti : 140.000,19 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydında: "Yönetim Planı 20/12/1996 Tarihli" beyanı bulunmakta olup, taşınmaz bu beyan ile birlikte satılacaktır ve tescil edilecektir. Diğer takyidatları kaydındaki gibi olup, dosyasından görülebilir. Tüm ihale katılımcıları güncel tapu kayıtlarını ve güncel imar durumunu bilerek ve kabul ederek ihaleye iştirak etmiş sayılacaklardır.
1. Satış Günü : 21/10/2021 günü 15:50 - 15:55 arası
2. Satış Günü : 15/11/2021 günü 15:50 - 15:55 arası
Satış Yeri : Tarsus Adliyesi Zemin Kat C Blok İcra Müdürlüğü Müzayede (Satış) Salonu- Tarsus/MERSİN

6 NO'LU TAŞINMAZIN
Tapu kaydına göre; Mersin İli, Tarsus İlçesi, Yeni Mahalle, 4810 Ada, 4 Parsel, A Blok 1. Kat 28 Nolu Bağımsız Bölümde bulunan, üzerinde bulunduğu arsa nitelikli ana taşınmaz yüzölçümü 1.528,00 m2, Arsa Payı 15/1528,Satışa Konu Bağımsız Bölüm Niteliği Büro olup Tam hissedir, taşınmazın değeri Tarsus İcra Hukuk Mahkemesi 2020/49 Esas - 2020/274 Karar numaralı ilamıyla belirlenmiştir. Aşağıdaki bilgiler mahkeme tarafından yapılan keşifte düzenlenen bilirkişi raporuna göre yazılmıştır.
İmar Durumu: Tarsus Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden alınan şifahi bilgiye göre; dava konusu taşınmaz 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planında E=2,75 H-maks:24,5m (8 Kat) TAKS:040 yapılaşma koşullarındaKonut Alanı olarak işaretlenmiş alan içerisinde kalmaktadır.
Adres ve Ulaşım: Taşınmaz; “Yeni Mahalle, Dr. Devlet Bahçeli Bulvarı, Cesur Sitesi, No:1/A Kat:1 İç Kapı No:103 Tarsus /MERSİN” adresinde bulunmaktadır. Belediye hizmetlerinden faydalanmakta olan taşınmaza ulaşım özel araçlarla ve toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla sağlanabilmektedir.
Taşınmaza ulaşım: Tarsus Belediyesi başlangıç noktası olarak alındığında; Kasım Gülek Bulvarı üzerinde 530 metre güney istikametinde ilerlendikten sonra batı yönünde sağa dönülerek 2,60km ilerlendikten sonra kuzey istikametinde sağa dönülerek Atatürk Caddesi üzerinde 1,90 km ilerlendikten sonra sağ kol üzerinde Bulvarın doğusunda konumlu ana taşınmazın zeminine ulaşılır.Bağımsız bölüm taşınmazın içerisinde yer aldığı ana taşınmazın etrafında genel olarak, apartman ve müstakil tarzında yapılaşma mevcuttur. Merkezi konumda yer alan ana taşınmazın yakın çevresinde zemini dükkan üst katları mesken veya büro olarak kullanılmakta olan binalar yer almaktadır. Her türlü sosyal ve kültürel aktiviteye ulaşımın rahatlıkla sağlanabildiği bir bölgedir. Ana taşınmaz; güneyde Mavi Bulvara, batıda Atatürk Caddesine cepheli konumdadır.
Ana Taşınmazın Özellikleri: Ana taşınmaz güney ve batı cepheli olup şekil olarak “L” formunda olan ana taşınmazın zemini düzdür. Ana taşınmaz üzerinde zemin+7 katlı betonarme karkas olarak inşa edilmiş bina mevcuttur. Bina Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu yapı sınıf ve gruplarından III.Sınıf B Grubu yapılar içerisinde yer almaktadır.
Bina Özellikleri: Dava konusu bağımsız bölüm taşınmazın içersinde yer aldığı bina zemin + 7 katlı olarak betonarme karkas şekilde inşa edilmiştir. Girişte zeminler ve merdiven basamakları mozaik karo ile kaplanmıştır. Duvarlar sıva üzeri boyalıdır.
Bağımsız Bölüm Özellikleri: Bağımsız bölüm taşınmaz güney cepheli olup projesine göre antre, 2 oda, wc ve balkon hacimlerinden ibarettir. Bağımsız bölüm taşınmazın tüm alanlarında zemin seramik ile kaplıdır. Wc’de duvarlar tavana kadar seramik ile kaplanmıştır. İç kapılar ahşap doğramadan, pencere doğramaları PVC’den imal edilmiştir. Brüt alanı 50,00m² olarak hesaplanmıştır.
Kıymeti : 127.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydında: "Yönetim Planı 20/12/1996 Tarihli" beyanı bulunmakta olup, taşınmaz bu beyan ile birlikte satılacaktır ve tescil edilecektir. Diğer takyidatları kaydındaki gibi olup, dosyasından görülebilir. Tüm ihale katılımcıları güncel tapu kayıtlarını ve güncel imar durumunu bilerek ve kabul ederek ihaleye iştirak etmiş sayılacaklardır.
1. Satış Günü : 21/10/2021 günü 16:10 - 16:15 arası
2. Satış Günü : 15/11/2021 günü 16:10 - 16:15 arası

Satış Yeri : Tarsus Adliyesi Zemin Kat C Blok İcra Müdürlüğü Müzayede (Satış) Salonu- Tarsus/MERSİN
Tarsus Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 29/07/2021 tarihli cevabi yazılarında; "Mersin İli Tarsus İlçesi Yeşil Mahalle 3067 Ada 119 Parsel A Blok Zemin Kat 7 ve 8 Nolu BB sayılı taşınmazların arşiv kayıtlarımızda 23.05.2013 tarih 2013/176 sayı ile yapı ruhsatı kaydı bulunmaktadır. Tarsus 1/1000 ölçekli uygulama imar planında Belediye Hizmet Alanına isabet etmektedir. Mersin İli Tarsus İlçesi Yeni Mahalle 4810 Ada 4 Parsel A Blok 28 ve 40 Nolu BB sayılı taşınmazların arşiv kayıtlarımızda 22.11.1996 tarih ve 452 sayı ile yapı ruhsatı kaydı bulunmaktadır. Tarsus 1/1000 ölçekli uygulama imar planında E=2.75 Yençok=25.00 TİCK (Ticaret artı Konut) Alanına isabet etmekte olup kısmen imar yolunda kalmaktadır. Mersin İli Tarsus İlçesi Yeni Mahalle 1295 Ada 14 Parsel B Blok 5. Kat 10 Nolu BB sayılı taşınmazın arşiv kayıtlarımızda 11.11.1997 tarih ve 97/396 sayı ile yapı ruhsatı kaydı bulunmaktadır. Tarsus 1/1000 ölçekli uygulama imar planında Taks=0.30 Kaks=2.05 Ayrık nizam 6 katlı Konut Alanına isabet etmektedir." denilmektedir.

Satış şartları :
1-İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Birinci ve ikinci arttırma elektronik ortamda verilen en yüksek teklif üzerinden başlatılır. Şu kadar ki, artırma bedelinin malın tahmin edilen bedelinin yüzde ellisini bulması ve satış isteyenin alacağına rüçhanı olan diğer alacaklar o malla temin edilmişse bu suretle rüçhanı olan alacakların toplamından fazla olması ve bundan başka paraya çevirme ve paraların paylaştırılması masraflarını aşması şartıyla elektronik ortamda verilen en yüksek teklif de değerlendirilerek, satışa çıkarılan mal üç defa bağırıldıktan sonra en çok artırana ihale edilir. Her iki arttırımda da böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2-Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında Türk Lirası Cinsinden pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. İhaleye fiziken iştirak edecek veya teklifte bulunacak gerçek veya tüzel kişiler teminat bedelini ihaleye katılımdan önce Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'nün 12/03/2013 tarihli 10594 sayılı yazısı uyarınca; ihaleye nakit olarak teminatını sunarak katılabilecekleri gibi, Tarsus İcra Dairesinin Türkiye Vakıflar Bankası T.O.A. nezdindeki TR200001500158007289104255 IBAN numaralı hesaba katılımcı tarafından TC Kimlik veya Vergi numaraları yazılı vaziyette yatırılmış olması ve banka dekontunun aslının ihaleye katılmadan önce ibraz edilmiş olması gerekmektedir. Banka hesabına yatırılan teminat bedellerinin iadesi yine banka hesabı üzerinden yatıran kişinin hesabına yapılacaktır. Ayrıcabu gayrimenkul üzerinde hakkı olan alacaklının iştiraki halinde alacağı mezkur nispet raddesinde ise İ.İ.K.nun 124/4. Madde gereğince ayrıca pey akçesi veya teminat aranmaz. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV, 1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Alıcıya yapılacak ihtarda verilen süre içerisin de ihaleden kaynaklanan Damga Vergisi, KDV ve tapu alım harcını yatırmadığı taktirde resen İİK nun 133. Maddesi uyarınca ihalenin iptaline karar verilecektir. İhaleden kaynaklanan Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.) İhale alıcıları taşınmaz üzerindeki beyanlardan doğan sorumlulukları kabul etmiş sayılacaklardır. İlgili taşınmaz üzerinde ihtiyati tedbir şerhinin bulunması halinde ilgili şerhin kaldırılmasına yönelik tüm iş ve işlemler ihale alıcısına aittir.
3-İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4-Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale kararı resen kaldırılır. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5-2004 Sayılı İcra ve İflas Kanunun 127. maddesi uyarınca, ilanın birer sureti borçluya/borçlulara varsa vekiline/vekillerine, alacaklıya varsa vekiline ve taşınmazın tapu siciline kayıtlı bulunan ilgililerinin tapuda kayıtlı adresleri varsa bu adreslerine tebliğ olunur.Bu kişilerin vekilleri var ise sadece vekillerine tebliğ olunur. Adresin tapuda kayıtlı olmaması hâlinde, varsa adres kayıt sistemindeki adresleri tebligat adresleri olarak kabul edilir. Bunların dışında ayrıca adres tahkiki yapılmaz, gazetede veya elektronik ortamda yapılan satış ilanı tebligat yerine geçer. Satış ilanı tebliğ edilecek ilgililer satış kararının verildiği tarih itibariyle belirleneceğinden, bu tarihten sonra tapuya haciz/ipotek koyduran haciz/ipotek alacaklısına satış ilanının tebliğ edilmemiş olması ihalenin feshini gerektirmez. Bu nedenle satış kararından sonra haciz/ipotek koyduran ilgililere satış ilanı tebliğ edilmeyecektir. (T.C Yargıtay 12. Hukuk Dairesinin 2013/13999 Esas ve 2013/20464 Karar sayılı vb ilamları )
6- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
7- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/2216 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.07/09/2021

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.