T.C.MERSİN 1. İCRA DAİRESİ

2021/2225 ESAS

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Mersin İl, Toroslar İlçe, 5229 Ada, 3 Parsel, ARPAÇSAKARLAR Mahalle/Köy, A/DÖRDÜNCÜ/-/8 Nolu Bağımsız Bölüm parselde kayıtlı, 17.313,70 m2 yüz ölçümlü, Bağ nitelikli ana taşınmaz üzerinde kurulu kat irtifakına göre, 6/540 arsa paylı, 4. Kat, 8 nolu bağımsız bölüm Mesken nitelikli taşınmazın,tam hisse olarak borçlu adınaadına kayıtlıdır. Taşınmaz, mahalle merkezinin kuzeyinde, Çiftçiler caddesinin yaklaşık, 200 m doğusunda, Otobanın 250 m güneyinde, 105186 sokağa cepheli, 105173 sokak üzerinde yer almaktadır.Ulaşım, Çiftçiler Caddesi üzerinden geçen toplu taşıma araçları ve özel araçlar ile, 105186 sokak yolu ile sağlanmaktadır. Altyapı hizmetlerinden yararlanmaktadır. Ana taşınmazın,mülga ArpaçsakarlarBelediyesince verilen,13.04.1992 tarih, 1/1 sayılı, ilk, 12.06.1998 tarih 1/6 sayılı ekve 28.06.2002 trih 1/3 sayılı tadilatYapı Ruhsatlarına göre 9 blok olarak, Z+5 katüzerine betonarme karkas olarak inşa edilmiştir.Ana taşınmazın, ihata duvarı çekilmiş, peyzaj düzenlemesi yapılmıştır. Açık otopark alanı ve sosyal alanları düzenlenmiştir. Konumuz taşınmazın yer aldığı A blok, site girişinde sol da yer almaktadır. Bloğun dışı sıvalı dış cephe boyası ile boyalıdır. Blokta, zemin kat kolan arası açık alan şeklinde, ortak kullanım alanı olarak düzenlenmiş, normal katlarda, her katta, 2 daireden 5 katta10 adet mesken yer almaktadır.Blok giriş kapısı camlı demir doğrama kapı, giriş zeminve kat holleri karo kaplı, merdiven basamakları karo mozaik kaplıdır. Merdiven korkulukları demir profil imalat, merdiven kovası sıvalı plastik boyalıdır. Asansör bulunmaktadır.Değerlemeye konu daire, 4. katta asansörden çıkışta sol kol üzerinde yer alan, güney-kuzey-doğu cepheli 8nolu bağımsız bölüm dairedir. Daire giriş kapısı üzeri demir panjurlu panel kapı, iç kapılar sunta kaplı ahşap kapı, pencereler alüminyum doğramadır. Zeminler ve ıslak hacim zemin ve duvarları boydan boya seramik kaplıdır. Duvarlar alçı sıvalı saten boyalı tavanlar kartonpiyerlidir. Mutfak tezgahı granit mermer tezgah, dolaplar mdf kapaklı dolaptır. Mutfak duvarları boydan boya seramik kaplıdır. Balkon korkulukları demir profil imalattır.Daire; 3 oda+salon+mutfak+antre-hol+wc-lavabo+ banyo ve 3 adet balkondan oluşmaktadır. Dairenin,balkonlar dahil net kullanım alanı yaklaşık,122,19m2 dir. Halen mesken olarak kullanılmaktadır.Taşınmazın özelliği, bulunduğu yer çevresi, konumu, imar durumu, ulaşımı yanında değere etki edecek diğer içsel ve dışsal unsurlar dikkate alındığında piyasa değeri 250.000,-TLdir.

Adresi : Arpaçsakarlar Mah.105173 Sokak Ekin Sitesi No 14 Kat 4 D 8 Toroslar / MERSİN
İmar Durumu : Belediye Başkanlığı yetkililerinden edinile bilgiye,ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı örneğine göre,ana taşınmazın imar planında,E=1.00 yoğunluklu, TAKS=0.40, Yençok=8 kata imarlıkonutalanı olduğu,
Kıymeti : 250.000,00 TL
KDV Oranı : %1
Kaydındaki Şerhler : haciz şerhleri
1. Satış Günü : 18/11/2021 günü 10:30 - 10:40 arası
2. Satış Günü : 15/12/2021 günü 10:30 - 10:40 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu (Z-20 Nolu) - Adalet Sarayı Zemin Kat No:Z-20 AKDENİZ / MERSİN

Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2021/2225 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.28/09/2021

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.