T.C.MERSİN2. İCRA DAİRESİ
2021/479 ESAS

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Mersin İli, Toroslar İlçesi, Çopurlu Mahallesi, Çakalgediği Mevkii, 579 nolu parselde 24.516,00 m" yüzölçümlü, 14/1078 arsa paylı, arsa nitelikli taşınmaz üzerinde kurulu kat irtifakına göre Zemin+1 Kat, 24 Nolu Bağımsız Bölüm Dubleks Mesken. Konu parsel üzerinde; 16 adet çok katlı blok, 26 adet sıra villa, 13 adet köşe villa, 16 adet ikiz villa olmak üzere toplam 71 bağımsız bölüm villa bulunmaktadır.( villanın yapımı için 07.12.1998 tarih ve 8/1-429/1988 numaralı yapı ruhsatı aldığı ancak bağımsız bölüm villa için henüz yapı kullanma izni alınmadığı bilgisi verilmiştir.) site çevre duvarları ile çevrili, güvenlikli girişli, yüzme havuzlu (yüzme havuzu sitenin dışındadır), peyzajlı, kamelyalı ve açık otoparklıdır. Alacak konusu bağımsız bölümün bulunduğu 24 numaralı dubleks villa aşağıda rapora derç edilen vaziyet planında ve yakın uydu görüntüsünde işaretlenen yerde olduğu gibi konumludur. Değer tespiti yapılacak 24 nolu bağımsız bölüm DUBLEKS VİLLA Toroslar Tapu Müdürlüğünde ki kat irtifakına esas onaylı mimari projesinin vaziyette planında olduğu gibi konumlu olduğu ayrıca doğu ve batı cepheli olduğu görülmüştür. Konu villa, projesinde ve tapu kaydın dubleks iken, yerinde çatı katında oda ve banyo yapılmak suretiyle tripleks villaya dönüştürülmüştür. Ayrıca villanın dam terasında oda ve banyo dışında kalan bölümlerinin üzeri demir profil+ şıngıl çatı şeklinde kapatılmış, aynı uygulama balkon üstleri ile villa giriş kapısının önünde de yapılmıştır. Villanın zemin katında mutfak duvarları kaldırılmış ve salon ile ortak kullanım sağlanmış, ayrıca salon içerisine proje harici şömine yapılmıştır. Normal katında da yatak odası ile bitişik oda duvarları kaldırılarak yatak odası büyütülmüş projesinde normal katta üç oda olmasına karşın az önce belirtilen şekle getirmekle oda sayısı ikiye düşürülmüştür. Yakın zamanda villada esaslı tadilat ve yenilemeler yapılmıştır. Buna göre villanın dış yüzeyi ısı yalıtımlı dış cephe, giriş kapısı çelik panel kapı doğrama, iç kapıları amerikan panel kapı doğrama, yer döşemeleri parke döşeme, merdiven döşemeleri nitelikli ahşap doğrama, duvar hacimleri alçı sıva üzeri saten boyalı, tavanlarda asma tavan çalışmaları mevcut, mutfak altı ve üstü dolapları yeni ve takılı vaziyette ıslak zeminler yer ve duvar hacimlerinin tamamı seramik döşeme ve kaplamadır.Taşınmaz brüt: 190,00 m2, net:162,35 m2 hacimlidir. Taşınmazın bulunduğu parsel ilçe merkezinin yaklaşık 10 km kuzeybatısında konumludur. Bölgede bulunan taşınmazların büyük bölümü villa ve köy evi şeklinde yapılardan oluşmaktadır. Taşınmazın yaklaşık 400 m güneyinde Mersin Gözne yolu, yaklaşık 1,55 km kuyezdoğusunda Buluklu Mahallesi merkezi, yaklaşık 2 km güneybatısında Hamzabeyli Mahallesi merkezi bulunmaktadır. Bölge Belediyenin tüm imkanlarından yararlanmakta olup, ulaşım özel ve toplu taşıma araçları ile sağlanabilmektedir. AT 3402 Sayılı Kanunun 22. Maddesinin 2. Fıkrasının (a) bendi uygulamasına tabidir.

Adresi : Çopurlu Mahallesi Esenkent Sitesi Yolu Esenkent Sitesi No:24 Toroslar/Mersin
İmar Durumu : İmar ve Şehircilik Müdürlüğünde yapılan inceleme ve görüşmede; konu taşınmazın 1/1000 ölçekli uygulama imar planında Emsal=0,60( E=0,60) inşaat yoğunluklu Konut Alanına isabet ettiği bildirilmiştir.
Kıymeti : 735.000,00 TLKDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 19/11/2021 günü 16:00 - 16:10 arası
2. Satış Günü : 15/12/2021 günü 16:00 - 16:10 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu (Z-20 Nolu) - Adalet Sarayı Zemin Kat No:Z-20 AKDENİZ / MERSİN

2 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri :Mersin İli, Yenişehir İlçesi, Bahçe Mahallesi, 6417 Ada, 3 Nolu parselde 8.565,08 m" yüzölçümlü, 130/12000 arsa paylı, arsa nitelikli ana taşınmaz üzerinde kurulu kat irtifakına göre 14. kat, 50 nolu bağımsız bölüm mesken. Konu parsel üzerinde aylık nizam şeklinde yapılmış bodrum+zemin+20 normal katlı, V-A yapı grubunda inşa edilmiş (Apartmanın yapımına 28.11.2017 tarih 3/100-170 numaralı yapı ruhsatı ile başlandığı, konu bağımsız bölüm için 06.02.2012 tarih ve 1/44-2012/16 numaralı yapı kullanma izni alındığı bilgisi verilmiştir.) apartman bulunmaktadır. Parsel çevre duvarları ile çevrili, güvenlikli girişli, açık otoparklı, kamelyalı, peyzajlı veyüzme havuzlu ve basket sahalıdır. Apartmanın giriş kapısı fotoselli alüminyum doğrama, giriş sahanlığı, yer döşemeleri granit görünümlü seramik döşeme, duvar hacimleri, alçı sıva üzeri saten boyalı+dekoratif mobilyalı, tavanlarda asma tavan çalışmaları mevcuttur. Bina da çift asansör ve doğalgaz tesisatı mevcuttur. Satışa konu 14.kat 50 nolu bağımsız bölüm mesken Yenişehir Tapu Müdürlüğündeki kat irtifakına esas onaylı mimari projesinde ve yerinde asansör ve merdiven çıkışlarına göre sağ(1.kapı) tarafta konumlu, güney ve batı cephelere sahiptir. Bağımsız bölüm mesken 2 oda, salon+mutfak, banyo,wc, duş, antre, hol, 2 balkon hacimlerinden oluşmaktadır. Konu taşınmazın giriş kapısı çelik panel kapı doğrama, iç kapıları nitelikli panel kapı doğrama, pencereleri sert pvc doğrama, yer döşemeleri laminant parke+seramik döşeme, ıslak zeminler yer ve duvar hacimlerinin tamamı seramik döşeme ve kaplama, diğer duvar hacimleri alçı sıva üzeri saten boyalı, tavanlarda asma tavan çalışmaları mevcut olup, mutfak altı ve üstü dolapları, vestiyer ve banyo dolapları yeni ve takılı vaziyettedir.Taşınmaz brüt: 154,11m2, net:107,15 m2 hacimlidir. Taşınmazın bulunduğu parsel, ilçe merkezinde bulunan Yenişehir Belediye Başkanlığı Hizmet Binasının yaklaşık 350 m güneydoğusunda, İsmet İnönü Bulvarına cehpeli konumludur. Bölgede bulunan taşınmazların büyük bölümü yeni yüksek katlı apartman ve sitelerden oluşmaktadır. Taşınmazın yaklaşık 400 m güneyinde Hüseyin Okan Merzeci Bulvarı, yaklaşık 400 m doğusunda Özel Uğur Okulları binası, yaklaşık 200 m kuzeyinde Palm City AVM, yaklaşık 935 m batısında18. cadde ile taşınmaza yürüme mesafesinde park, okul, cami, sağlık ocağı vb sosyal donatılar mevcuttur. Bölge Belediyenin tüm imkanlarından yararlanmakta olup, ulaşım özel ve toplu taşıma araçları ile kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Adresi : Limonluk Mah. 2413 Sok. Manhattan Tower Sitesi No:3 Kat:14 Daire: 50 Yenişehir/Mersin
İmar Durumu : İmar ve Şehircilik Müdürlüğünde yapılan inceleme ve görüşmede; konu taşınmazın 1/1000 ölçekli uygulama imar planında Emsal=1.25 (E=1,25) inşaat yoğunluklu Ticari+Konut imarlı alana isabet ettiği bilgisi verilmiştir.
Kıymeti : 600.000,00 TL KDV Oranı : %1
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 19/11/2021 günü 16:20 - 16:30 arası
2. Satış Günü : 15/12/2021 günü 16:20 - 16:30 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu (Z-20 Nolu) - Adalet Sarayı Zemin Kat No:Z-20 AKDENİZ / MERSİN

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2021/479 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.05/10/2021

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.