T.C.MERSİN 3. İCRA DAİRESİ

2020/3627 ESAS

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Mersin İl, Toroslar İlçe, 903 Parsel, ARSLANKÖY Mahalle/Köy, KÖYİÇİ Mevkii, Avlulu Kargir Ev. Taşınmaz Mersin'in kuzeybatısında, Mersin şehir merkezine yaklaşık 60 km. mesafede, Toroslar Belediyesi Arslanköy Mahallesi sınırları içerisinde, Arslanköy'ün güney ortalarında, Mersin-Arslanköy karayolunun 400m güneyinde meskün alanlar içinde yer almaktadır. Ulaşımı Mersin-Arslanköy arasında çalışan Mersin Büyükşehir Belediyesi toplu taşım araçlarıyla sağlanmakta, ulaşım kolaylığı bulunmaktadır. Taşınmaz Belediye hizmetlerinden yararlanmaktadır. Taşınmazın bulunduğu bölgede binalar 1-2 katlı bahçeli mesken olarak kullanılan yapılardan ibarettir. Taşınmaz Mersin-Arslanköy karayoluna(Atatürk Bulvarı), ilkokula yürüme mesafesinde olup, Arslanköy çarşısına/merkeze/eski Belediye binasına/okullara ort. 300m-500m. arası değişen mesafededir. Taşınmaz güneybatısı 10m.lik H.Ahmet Yıldırım Sokağa cepheli, kısmen de yola isabet etmekte, diğer yönlerde komşu parsellerle çevrili, yoldan yüksek kotta parsel ve parsel üzerinde 3.sınıf A yapı grubunda, yığma türde inşa edilmiş, her bir katı tek meskenli, 2 katlı evden ve birkaç çeşit ağaçtan(ceviz, erik vb.) ibarettir. 2 KATLI BİNA:Binanın Zemin katı 110,00 m2, üst katı 115,00m2, toplamda Brüt = 225,00 m2büyüklüğündedir.Zemin kat; Girişte mutfak, 2 oda, banyo/wc, ardiye/depodan ibaret meskendir., 1.Kat; 2 oda, salon, mutfak, banyo, wc ve balkondan ibaret mesken olup, meskenler doğu-batı-güney cephelidir. Binanın dışı badanalı, dış kapılar demir doğrama, çatı üstü oluklu saç kaplı, meskenlerin pencereleri (zemin katta demir panjurlu-korkuluklu) ve iç kapılar boyasız ahşap doğrama, zemin kaplamaları ve tavanlar (kaplamalı/kaplamasız) ahşap doğrama, 1.kat salon lamine parke, diğer kısımlar kaplamasız beton, zemin kat girişte mutfak ve 1 oda tavan döşemesi betonarme, diğer kısımların tavan döşemesi ahşap doğrama, zemin kat banyo/wc zemin ve duvarları seramik kaplı, duvarlar badanalı, depo duvarları sıvasız, mutfak tezgahı, mutfak tezgah altı ve tezgah üstü dolapları, elektrik ve su tesisatı mevcuttur. Yapım yılı kullanım ve görünüm itibarı ile 2 katlı bina genelinde % 5 yapım eksiği, % 32 yıpranma bulunmaktadır.

Adresi : Arslanköy Mahallesi, Hacı Ahmet Yıldırım Sokak(Kuzeyi), No:29, 2 Katlı Ev Toroslar / MERSİN
Yüzölçümü : 520 m2
İmar Durumu : 1/1000 ölçekli Uygulama İmar planında Ayrık Nizam 2 kat(A-2) Konut Alanına, kısmen de Yola isabet etmektedir.
Kıymeti : 327.676,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 24/11/2021 günü 14:00 - 14:05 arası
2. Satış Günü : 23/12/2021 günü 14:00 - 14:05 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu (Z-20 Nolu) - Adalet Sarayı Zemin Kat No:Z-20 AKDENİZ / MERSİN

Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2020/3627 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ve iş bu ilanın tebligat yapılamayan ilgililere tebliğ yerine kaim sayılacağı ilan olunur.23/09/2021

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.