T.C.MERSİN 3. İCRA DAİRESİ

2020/4 TLMT.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri:Mersin İli, Toroslar İlçesi, Yalınayak Köyü, 5685 Ada, 5 Parselde tarla cinsinde görülen taşınmaz dosyamıza ibraz edilen bilirkişi raporuna göre;Taşınmaz Akdeniz Belediyesi Hal Mahallesinin kuzeyindeki bölgede, kuzeyi (bina üst kat girişi) 164.Caddeye, güneyi 163.Caddeye cepheli olup, doğusu ve batısı bitişik parselle çevrili parsel ve parsel üzerinde 3.Sınıf A yapı grubunda, betonarme karkas türde 2 katlı binadan ibarettir. 160,00m2 büyüklüğündeki zemin katı bina üst katına çıkılan merdiven mahallinden ve farklı büyüklüklerde 3 adet dükkandan, 180,00 m2 büyüklüğündeki birinci katı 2 adet meskenden ibaret olup, binanın 2 katı toplamı 340,00 m2 büyüklüğündedir. Binanın üstü gezilebilen teras, dış cephesi akrilik boya ile boyalı, üst kata giriş kapısı demir doğrama (camları yok) çıkışta merdiven mallinde duvarları plastik boya ile boyalı merdiven kaplaması ve korkulukları yapılmamış durumdadır. Zemin kattaki dükkanların kapı ve camekaları demir ve alüminyum doğrama (oluklu saç darabalı) yer yer camları kırık/takılmamış/yerinde yok, zeminleri kaplamasız düz beton, yer yer mozaik kaplı, duvarları ve tavanları plastik boyalı, wc zemini ve duvarı seramik kaplıdır. Meskenlerin/Dairelerin kapıları ahşap doğrama, pencereleri, balkon kapıları ahşap ve pvc doğrama, duvar ve tavanları plastik boya ile boyalı olup, zeminleri seramik yer yer farklı malzemelerle kaplı/yer yer kaplamasız, mutfak tezgah ve dolapları mevcuttur. Doğudaki pvc pencereli mesken boş olup kullanılmamaktadır. Binada elektrik-su tesisatı mevcuttur. Binada yapım yılı kullanımı ve görünümü itibarı ile % 32 yıpranma %10 yapım eksiği bulunmaktadır. Taşınmazın bulunduğu bölgede mevcut yapılaşma genelde 2 ve 3 katlı olup, 163.Cadde üzerindeki/caddeye cepheli yapıların zemin katları genelde çeşitli alanlarda faal/gayrifaal/işyeri/dükkan/depo şeklinde kullanılmakla birlikte ye yer boş/kullanılmamaktadır.Taşınmaz bölgesinde Sağlık Merkezine, İlkokula, ortaokula, toptancı hal tesislerine yakın mesafede olup, belediye hizmetlerinden yararlanmaktadır. Taşınmazın bulunduğu bölge alt ve orta gelir düzeyine hitap etmektedir.

Adresi : Hal Mah. 164.Cad. No:51 Akdeniz Mersin
Yüzölçümü : 242,00 m2
İmar Durumu : Serbest Nizam 2 Kat (S-2) Konut Alanına isabet etmektedir.
Kıymeti : 393.710,00 TL (Zemin Değeri İle 2 katlı binanın toplam değeri)
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler :İmar Uygulama Şerhi : 16/12/2003 Yev:8959
1. Satış Günü : 26/11/2021 günü 16:00 - 16:05 arası
2. Satış Günü : 27/12/2021 günü 16:00 - 16:05 arası
Satış Yeri : Mersin Adliyesi Zemin Kat (Z20) Mersin İcra Müdürlükleri Mezat Salonu Akdeniz Mersin

Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Taşınmaz satış ilanı ilgililere tebliğe çıkarılmış olupİİK. .nun127. Maddesi gereği işbu satış ilanı tebliğ edilemeyen ve adresi bilinmeyenler için tebligat yerine geçecektir.
7- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2020/4 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.28/09/2021

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.