T.C.MERSİN 2. İCRA DAİRESİ

2020/6048 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri: Mersin İli, Yenişehir İlçesi, Kocavilayet Mahallesi, 5133 Ada, 7 Parsel numaralı 220,00 m² lik arsa üzerinde tesis edilen kat irtifakına esas 137/280 arsa paylı Zemin Kat, 1 nolu Bağımsız Bölüm Mesken Nitelikli taşınmaz. Satışa konu bağımsız bölümün içinde bölündüğü yapı betonarme şeklinde inşa edilmiştir. Parselin çevre duvarları bulunmamaktadır. Parse kuzey cepheden 28141 sokağa cephedir. Bina girişinde camlı, ferforje demir doğrama giriş kapısı bulunmaktadır. Girişte merdiven basamak ve sahanlıkları mermer ile kaplıdır. Binada asansör bulunmamaktadır. Kat irtifakına esas onaylı mimari projede ortak alan olan, otopark işaretlenen alanın , zemin kat meskenin içerisine dahil edilerek oda haline getirilmiş olduğu görülmüştür. Bina dış yüzeyi sıvalı ve boyalıdır. Bina beton teras çatılıdır. Satışa konu bağımsız bölüm mesken vasfında olup, kuzey, güney ve batı cephelidir. Binanın zemin katında bulunmaktadır. Zeminde ve onaylı mimari proje üzerinde yapılan incelemede rapora konu 1 nolu bağımsız bölümün yerinin konum olarak projesi ile uyumlu olduğu görülmüştür. Mesken net alanı 108,66 m² ve brüt alanı137,23 m² dir. Mesken, salon, 3 oda, antre, mutfak, banyo, wc+lavabo, balkon, odunluk alanlardan oluşmuştur. Zemin katta işaretlenen otopark alanı olarak işaretlenen alan mesken içerisine dahil edilmiştir. Mesken giriş kapısı çelik pres kapı olup, iç kapıları amerikan panel ahşap kapıdır. Meskenin pencereleri pvc dir. Pencerelerde demir korkuluk mevcuttur. Tüm odaların zemini seramik ile kaplıdır. Duvarları sıvalı ve üzerleri boyalıdır. Her odanın tavanında kartonpiyer vardır. Banyonun ve wc nin zemin tavana kadar seramik ile kaplı olup, wc nin tavanında asma tavan mevcuttur. Banyoda duşakabin ve klozet bulunmaktadır. Mutfakta tezgah altı ve üstü dolapları mevcuttur. Balkonun zemini seramik ile kaplı olup korkulukları demir doğramadandır. Meskenin elektrik ve suyu kullanılabilir vaziyettedir. İş bu bölge Mersin ilinin en gözde yerlerine yakın konumdadır. Taşınmazın çevresi zemin+1 katlı müstakil evlerin olduğu bir bölgedir. Taşınmaza yakın konumda sosyal alanların çok çeşitli olan site ve apartmanların ve lüks villaların olduğu siteler bulunmaktadır. Taşınmaza yakın konumda Olimpik yüzme havuzu, Yenişehir Belediye hizmet binası, İl Emniyet Müdürlüğü, okul alanları, spor kompleksleri ve park alanları bulunmaktadır. Taşınmazın anayollara ulaşımı çok kolaydır. Bölgede belediye altyapı tesisleri tam olup, toplu taşıma araçlarına erişim kolaydır.

Adresi : Fuat Morel Mahallesi, 28141 Sokak, No:5, Zemin Kat, İç Kapı No:1 Yenişehir / Mersin
Kıymeti : 220.000,00 TL
KDV Oranı : %1
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 11/01/2022 günü 15:00 - 15:10 arası
2. Satış Günü : 08/02/2022 günü 15:00 - 15:10 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu (Z-20 Nolu) - Adalet Sarayı Zemin Kat No:Z-20 Akdeniz/Mersin

2 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri: Mersin İli, Yenişehir İlçesi, Kocavilayet Mahallesi, 5133 Ada, 7 parsel numaralı 220,00 m² lik arsa üzerinde tesis edilen kat irtifakına esas 143/280 arsa paylı 1. Kat, 2 Nolu Bağımsız bölüm mesken vasıfla taşınmaz. Satışa konu bağımsız bölümün içinde bölündüğü yapı betonarme şeklinde inşa edilmiştir. Parselin çevre duvarları bulunmamaktadır. Parse kuzey cepheden 28141 sokağa cephedir. Bina girişinde camlı, ferforje demir doğrama giriş kapısı bulunmaktadır. Girişte merdiven basamak ve sahanlıkları mermer ile kaplıdır. Binada asansör bulunmamaktadır. Kat irtifakına esas onaylı mimari projede ortak alan olan, otopark işaretlenen alanın , zemin kat meskenin içerisine dahil edilerek oda haline getirilmiş olduğu görülmüştür. Bina dış yüzeyi sıvalı ve boyalıdır. Bina beton teras çatılıdır. Satışa konu bağımsız bölüm mesken vasfında olup, kuzey, güney ve batı cephelidir. Binanın 1. katında bulunmaktadır. Zeminde ve onaylı mimari proje üzerinde yapılan incelemede rapora konu 2 nolu bağımsız bölümün yerinin konum olarak projesi ile uyumlu olduğu görülmüştür. Meskenin net alanı 112,88 m² ve brüt alanı143,47 m² dir. Mesken, salon, 3 oda, antre, mutfak, banyo, wc+lavabo, 2 balkon, odunluk alanlardan oluşmuştur. Meskenin kapısı çelik kapı olup, pencereleri pvc dir. Pencerelerinde demir korkuluk mevcuttur.

Kıymeti : 240.000,00 TL
KDV Oranı : %1
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 11/01/2022 günü 15:25 - 15:35 arası
2. Satış Günü : 08/02/2022 günü 15:25 - 15:35 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu (Z-20 Nolu) - Adalet Sarayı Zemin Kat No:Z-20 Akdeniz/Mersin
2 taşınmaza ait İmar Durumu : Satışa konu Yenişehir İlçesi, Kocavilayet Mahallesi, 5133 Ada, 7 parselin zemini 1/1000 ölçekli uygulama imar planında Serbest nizam 2 kat (S-2) inşaat nizamında konut alanı olarak planlanmış alanda kaldığı görülmüştür. Ancak Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/5000 ölçekli revizyon nazım imar planı onaylanmış olup, ilgili planın plan notlarının 1.10 maddesi "Bu planın onayından önce onaylanmış ve bu plan kararlarına aykırılığı bulunan 1/1000 ölçekli uygulama imar planları, bu plan kararları doğrultusunda revize edilecektir." denilmektedir.

Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2020/6048 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.27/10/2021

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

https://www.ilan.gov.tr/ilan/875483/emlak/konut/mersin-yenisehirde-108-m%C2%B2-3-1-daire-icradan-satiliktir-coklu-satis-