T.C.MERSİN 5. İCRA DAİRESİ

2020/183 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : MERSİN İl, YENİŞEHİR İLÇESİ, BAHÇE MAHALLESİ, 873 ADA, 113 PARSEL, 279,390 m2 yüzölçümlü taşınmazda kat irtifaklı ZEMİN KAT, BAĞIMSIZ BÖLÜM 11 nolu, 48/558 arsa paylı, DÜKKAN nitelikli, taşınmazdır.
Taşınmaz Mersin kent merkezinin-Cumhuriyet Meydanı tören alanının 2,2km. Batısında, Yenişehir Belediyesi Palmiye Mahallesi sınırları içerisinde, mahallenin batısında, Adnan Menderes Bulvarı ile 2.Caddenin kesiştiği kavşağın 320m. kuzeybatısındaki bölgede, Pirireis İlköğretim okulunun 150m güneydoğusunda, batısı 2.Caddeye(apartman üst kat girişi), kuzeyi 1213 Sokağa cepheli köşe başı parsel üzerinde, 3.sınıf B yapı grubunda, B.Arme karkas türde Zemin Kat dahil 6 katlı inşa edilmiş apartmanın Zemin Katında batı ve güney cepheli dükkan olarak kullanılan faal iş yeridir. Taşınmazın bulunduğu apartmanın dış cephesi kaleterasit muadili hazır sıva ile kaplı, apartmanın üstü gezilebilen dam teras, bina giriş kapısı demir doğrama, girişte zemin ve duvarlar(kısmen) mermer kaplı, duvarlar(kısmen) ve tavanlar plastik boya ile boyalıdır.
Taşınmaz Kat irtifak projesinde apartmanın Zemin katında, batı cepheli batı cephede | pencere ve camekan kapı olup, 82,44m2 büyüklüğünde dükkandır. Dükkanın mağaza olarak kullanılan batı ana giriş kapısı camekanı alüminyum doğrama, Zemini paladyen karo kaplı, alçıpan ışık bantlı gömme spot aydınlatmalı tavanı ve duvarları alçı sıvalı/alçı astarlı plastik boya ile boyalı, mağazanın arkasında kalan kısım depo/atelye, wc ve basit mutfak nişi şeklinde kullanılmakta olup, güneyden giriş kapısı camekanı demir doğrama, duvarları ve tavanları plastik boya ile boyalı, depo ile mağazayı ve depo ile wc/mutfak nişin kutu profil kasa/sunta ile bölünmüş olup su bazlı boya ile boyalı kapısı amerikan kapı ve alüminyum doğrama, wc zemini seramik kaplı, kısmen fayans kaplı duvarları plastik boya ile boyalıdır. Dükkanın elektrik ve su tesisatı mevcuttur. Yapım yılı, kullanım ve genel görünüm itibarıyla taşınmazda ve taşınmazın bulunduğu apartman ortak alanlarında % 32 yıpranma bulunmaktadır.
Taşınmaz Belediye hizmetlerinden yararlanmakta, yakın civarındaki Cadde ve Bulvardan geçen toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanmaktadır. Apartmanın ve civarındaki yapıların, zemin ve bodrum katları genelde iş yeri ve depo, üst katları konut olarak kullanılmaktadır. Taşınmaz bölgenin ilkokulu ve ortaokuluna, Sağlık ocağına, semt pazarına, parka/dinlenme mekanına, Akdeniz Sahil bandına, hipermarkete, bazı resmi kurumlara yakın mesafededir.

Adresi : Taşınmaz Palmiye Mahallesi, 2.Cadde, Kuriş Ap.2, No:18 Zemin Kat No:18B Kozmetik Ruj Man İsimli Dükkan Yenişehir / Mersin
Yüzölçümü : 279,39 m2
Arsa Payı : 48/558
İmar Durumu : Var , İnşaat tarzı Taşınmazın bulunduğu Bahçe Mahallesi, 873 ada, 113 parsel Yenişehir Belediyesinin 1/10 ölçekli Uygulama İmar planında Blok Nizam 6 Kat(BL-6) Konut Alanına isabet etmektedir.
Kıymeti : 200.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler :
1. Satış Günü : 05/01/2022 günü 11:00 - 11:05 arası
2. Satış Günü : 31/01/2022 günü 11:00 - 11:05 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu (Z-20 Nolu) - Adalet Sarayı Zemin Kat No:Z-20 AKDENİZ / MERSİN

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2020/183 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.05/11/2021

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

https://www.ilan.gov.tr/ilan/879290/emlak/is-yeri-ve-ticari-isletme/mersin-yenisehirde-82-m%C2%B2-dukkan-icradan-satiliktir