Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal Büyükşehir'in gerçekleştirdiği bir dizi tesisin açılışı ve miting için geldiği kentimizde coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı.

Yaklaşık 50 Bin kişinin takip ettiği Miting öncesinde Haluk Levent konseriyle coşan vatandaşlar, miting sırasında da Baykal'ın Mersin'e yönelik övgülerine 'Başbakan Baykal' sözleriyle karşılık verdi.

KENDİNİ DÜŞÜNÜYOR

CHP Genel Başkanı Baykal; Başbakan Erdoğan'ın Almanya Başbakanı'na maaşını sorup kendi maaşıyla kıyasladığını hatırlatarak, "Erdoğan Almanya'da işçilerin memurların, emeklilerin, polisin maaşını sorsaydı ya? Bir başbakanın görevi kendi geçiminden öce halkın geçimini düşünmektir.

İktidara gelmeden önce sürekli asgari ücretlinin hesabını yapan Erdoğan başbakan olduktan sonra bu hesapları yapmaz oldu" ifadesini kullandı.

İŞÇİLERE TESELLİ

AKP Mitingi'nde Başbakan Erdoğan'ın azarladığı Çukurova Tekstil işçileri Baykal'dan teselli buldu. Baykal, "Bakın Çukurova Tekstil işçileri burada. Başbakan işinden atılan bu arkadaşlarımızı 'İşten atılan yok' diye azarlamış. Geçende de pancar üreticisine medeni olun diye akıl verdi.

Köylü medeniyeti pancarla yani üretimle bulacağından bilgisi yok başbakanın. Kendisi çocuklarını ABD'de okutuyor vatandaşın çektiğinden haberi yok.Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı tesislerin açılışı ve miting için geldiği kentimizde Başbakan Erdoğan'a yüklendi.

Erdoğan'ın Başbakan olmadan ön sürekli asgari ücretin ve dar gelirlinin geçimini düşündüğünü ifade eden Deniz Baykal, 3 Kasım sonrasında ise Başbakan'ın artık bu hesapları yapmadığını söyledi.Metropol Miting Alanı'nda gerçekleşen mitinge CHP'li Mersin milletvekilleri ile belediye başkan adayları katıldı.

Miting öncesi Haluk Levent halka konser verdi.Deniz Baykal Mersin'e övgülerle başladığı konuşmasında hükümetin ekonomik politikalarını eleştirirken, Başbakan'ın CHP'ye yönelik Kökü bereketsiz sözüne esprili karşılıklar verdi.

Baykal medyayı da eleştirirken 'Cumhuriyet tarihinde hiçbir hükümet böylesine bir medya gücüyle desteklenmedi' iddiasında bulundu.Çiftçinin doğrudan gelir desteğinden hak ettiği primleri alamadığı ifade ederken, "Devlet şimdi korkunç vergiler alıyor.

Ancak toplanan vergilerden yatırım yapılmıyor. İç ve dış borç ödenmiyor. İç ve dış borcumuz arttı. Vergiler arttı. Yatırım azaldı, gençler işsiz kaldı. Bu nasıl ekonomi bu nasıl refah toplumu?" diye sordu.

ÇUKUROVA İŞÇİSİ

Mitingde pankart açan Çukurova işçilerine seslenen CHP Genel Başkanı Baykal, "Başbakan'ın mitinginde pankart açmışsınız. Başbakan işinden atılan yok diyor. Soruyorum size atılan var mı yok mu?

Geçende pancar üreticisinin halimiz perişan Başbakanım yakınmasına da ''şehirli ol' demiş. Yani 'Erdoğan medeni ol, medeniyet öğren bilmiyorsun' demek istiyor. Pancar üreticisi pancarını satacak ki medeni olacak.

Kendisi gibi gibi ABD'de çocuk okutmuyor bu halk" ifadesini kullandı.CHP Genel Başkanı Baykal; Başbakan'ın Almanya Başbakanı'na maaşını sorup kendi maaşıyla kıyasladığını hatırlatarak, "Erdoğan Almanya'da işçilerin memurların, emeklilerin, polisin maaşını sorsaydı ya?

Bir başbakanın görevi kendi geçiminden öce halkın geçimini düşünmektir. İktidara gelmeden önce sürekli asgari ücretlinin hesabını yapan Erdoğan başbakan olduktan sonra bu hesapları yapmaz oldu" dedi.

ÖZCAN ACEMİLİĞİ ATTI

Konuşmasının sonunda Büyükşehir Beledye Başkanı Macit Özcan'a övüler yağdıran Baykal, Özcan'ın acemilik, kalfalık dönemini yaptığı 5 yıllık belediye başkanlığı döneminde atlattığıın şimdi usta olduğunu söyledi.

Belediyeyi rahatlıkla Özcan'a teslim edileceğini belirten Baykal, "Mersin'e her gelişimde sahili daha güzelleşmiş değişmiş buluyorum. Çalışkan bir başkanınız var" dedi.