IHA037602-GEN/24HA0044-05772/SKANDAL
FOTOĞRAFLI

- MERSİN'DE SAĞLIK SKANDALI (2)
- ELEKTRİK SÜPÜRGESİ İLE GIRTLAK KANSERİ TEDAVİSİ

HÜSEYİN KAR
MERSİN (İHA) - Mersin'de yaşanan bir tedavi şekli görenleri hayrete düşürüyor. Kelimenin tam anlamıyla bir sağlık skandalı olan tedavi, gırtlak kanserine yakalanan 50 yaşındaki Muzeffer Buğa'nın tedavisinin bir elektrikli süpürge ile yapılıyor olması. Yaşlı adamın gırtlağında toplanan iltihap, tamamen ilkel bir yöntemle, akıllara durgunluk verecek bir şekilde ailesi tarafından elektrik süpürgesinin ucuna bağlanan bir hortumla çekiliyor. Bununla da kalınmıyor, aynı tedavi elektrik kesintileri sırasında ise, aküye bağlanan bir otomobil havalı kornası ile yapılıyor.

Yokluk, çaresizlik ve cehaletle bütünleşen bu insanlık dramı, Mersin'in Tozkoparan mahhallesinde 273. sokak 101 numaralı Buğa ailesinin oturduğu evde yaşanıyor. Kömür ve taş ocaklarında çalıştıktan sonra emekli olan ve 8 ay önce ise gırtlak kanserine yakalanan 5 çocuk babası Muzeffer Buğa, Adana SSK Hastanesi'nde iki defa ameliyat olmasına rağmen iyileşememiş. Daha sonra ise hastaneden kovulurcasına dışarıya atılan yaşlı adam, çaresiz evine dönmüş ve tedavisine burada devam etmiş. Normalde gırtlağında toplanan iltihap ve kanın hastanelerde ameliyatlarla alınması gereken işçi emeklisi Muzeffer Buğa, ilgisizlik, yokluk ve çaresizlik sebebiyle evde kendi buldukları bir yöntemle yapmaya başlamış. Yaşlı adamın oğlu 28 yaşındaki Hasan Buğa tarafından geliştirilen bu ilkel yöntem, elektrik süpürgesi ile gırtlakta biriken iltihabın çekilmesi şeklinde uygulanıyor. Elektrik süpürgesinin ucuna ince bir hortum bağlayan genç adam, babasının boğazına sokarak ihtiyaca binaen günde birkaç defa olmak üzere gırtlakta toplanan iltihabı çekiyor.

ELEKTRİK KESİNTİSİNE AKÜLÜ ÇÖZÜM

Hasan Buğa bununla da kalmayıp, elektrik kesintileri için de tedbir almış. Bulduğu otomobil havalı kornasına ters bağlantı yapan Hasan Buğa, kablolarla bunu bir aküye bağlayarak aynı tedaviyi babası üzerinde uyguluyor. 2000'li yılların Türkiyesi'nde yokluk, çaresizlik ve cehaletle bütünleşen bir insanlık dramının sergilendiği evde, Buğa ailesi kabus dolu günler yaşıyor. Sağlık kuruluşlarında tedavi görmediği için boğazı günden güne çürüyen ve durumu kötüye giden Muzeffer Buğa, konuşamasa da yaptığı el hareketleri ile çektiği ızdırabı anlatmaya çalışıyor. Babasının bu durumu sebebiyle işi gücü bırakan büyük oğlu Hasan Buğa ise, "Parasızlık, yokluk ve ilgisizlik bizi bu hale getirdi" diyor.