Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesinin önemli projelerinden biri olan ‘1 ekmek 1 çorba’ projesi, kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte tekrar başladı. Her yıl belirli noktalara kurularak, sabah erkenden işe ya da okula gitmek için yollara düşen vatandaşların içini ısıtan proje, 61 noktada hizmet verecek.

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte kentin farklı noktalarına sabah erken saatlerde giden ‘1 ekmek 1 çorba’ aracı, yoldan gelip geçenlerin uğrak noktası oluyor. Sanayi siteleri, iş hanları, kavşaklar, hal tesisleri, üniversiteler, otogar, hastane ve okul önleri gibi insan yoğunluğunun fazla olduğu noktalara konuşlanan ‘1 ekmek 1 çorba’ aracı, erken saatte evden çıktığı için kahvaltı yapamayanların kahvaltı noktası oluyor. Ücretsiz ikram edilen çorba ve ekmekle kahvaltı yapan vatandaşlar, çorbanın tadını da çok beğeniyor.

“61 noktada ücretsiz çorba dağıtımlarımıza başladık”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına bağlı Aşhane Sorumlusu Ergün Horuz, ‘1 ekmek 1 çorba’ uygulamasına 61 noktada başladıklarını belirterek, “Göreve geldiğimiz günden bu yana, 1 milyon 800 binden fazla bardak çorba dağıtımı gerçekleştirdik. Bu yıl da özellikle öğrencilerin, gençlerin, işçilerin, emekçilerin ve esnafın yoğun olduğu bölgeler başta olmak üzere, toplam 61 noktada ücretsiz çorba dağıtımlarımıza başladık” dedi.

Uygulamadan vatandaş memnuniyetinin çok fazla olduğunu söyleyen Horuz, “Ekonomik şartların dar olduğu bu dönemde vatandaşlarımız; özellikle tarım işçileri, öğrenciler ve esnaf sabah işe giderken bir bardak çorbanın ne kadar önemli olduğunu ve uygulamadan çok memnun olduklarını bize iletiyorlar. Biz de memnuniyetle çorba ikramına devam edeceğiz” diye konuştu.

Vatandaşlar uygulamadan çok memnun

Büyükşehir Belediyesinin ücretsiz ‘1 ekmek 1 çorba’ uygulamasından faydalanan ve 20 yıldır sanayide çalıştığını belirten Ferit Yakıt, “Daha önce böyle bir hizmet görmedik. Geçen sene çok kalabalıktı. Öğrenciler de içiyordu. Tırmıl Sanayi Sitesinde de arkadaşlarım var. Onlar da memnun. Biz de memnunuz, teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

‘1 ekmek 1 çorba’ arabasından, uygulamanın başladığı tarihten itibaren çorba aldığını söyleyen sanayi sitesi çalışanı Nihat Sarıtaş ise “Biz devamlı gelip burada çorbamızı içiyoruz. Sanayide olduğumuz için erken kalkmak zorunda kalıyoruz. Çorba da gayet güzel oluyor. Sabahları insanı tok tutuyor. Çok teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.