Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından, 7 ülke ve Türkiye’de 32 ilden toplam 200 sporcunun katılımıyla ’3. Veteranlar Masa Tenisi Turnuvası’ düzenlendi.

Turnuvaya Türkiye’den katılım gösteren sporcuların yanı sıra; Amerika, Rusya, Ukrayna, Irak, İran, Suriye ve Bosna Hersek’in içinde bulunduğu 7 ülkeden sporcular katılım gösterdi. Karşılaşmalar neticesinde turnuvaya Rusya’dan katılan Alexander Fortunatov 1. olurken, Mesut Özer 2. ve Türkiye’nin en yaşlı masa tenisi sporcusu olan 87 yaşındaki Ahmet Özer’de 3. oldu. Sporculara kupa ve madalyaları Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gençlik ve Spor Hizmetleri Şube Müdürü Bünyamin Gökayaz tarafından verildi.

Turnuva sonunda dereceye giren sporculara düzenlenen ödül töreni ile madalya ve kupaları takdim edilirken, turnuvaya en yoğun ilgi 80 yaş üstü sporcuların müsabakalarında gerçekleşti.

“Spor kişilerin sağlıklı düşünmesinde artı bir yaklaşımdır”

Turnuvayı katıldığı yaş grubunda 2. sırada tamamlayan Mehmet Özer, emekli öğretmen olduğunu ve organizasyon için Mersin’e geldiğini belirterek, “Çünkü masa tenisini ve sporu çok seviyorum. Bütün spor yapanlara da saygı duyuyorum. Herkese de öneriyorum. Spor kişilerin sağlıklı düşünmesinde ve çevre edinmesinde artı bir yaklaşımdır, tavsiye ederim” diye konuştu.

“Matematik öğretmenin dışında bütün günlerim masa tenisiyle geçti”

80 yaş üstü kategorisinde 3. olan ve Türkiye’nin en yaşlı masa tenisi sporcusu unvanını elinde bulunduran Ahmet Özer ise masa tenisine 1953 yılında başladığını ve o günden bu yana 113 madalya kazandığını söyledi. Özer, “Aslında ben matematik öğretmeniyim. Fakat matematik öğretmenin dışında bütün günlerim bu masa tenisiyle geçti. Her şey sevgiyle başlar, sevgiyle gelişir. İnsan sevdiği şeye değer verir, değer verdiği şeyi de sever. Ben bütün dünyadaki insanlara, canlılara değer veren bir kişiyim” dedi.

“Gençler kesinlikle sporla uğraşmalı”

Turnuvaya Bursa’dan katılan ve 50 yaş üstü kadınlar kategorisinde şampiyon olan Ülkü Belir ise masa tenisinin muhteşem bir spor olduğunu belirterek, “Son zamanlarda Alzheimer’a da iyi geldiği söyleniyor, o yüzden de dört elli asıldık. Gençler kesinlikle sporla uğraşmalı. Hem sosyal çevre ediniyorlar hem güzel kibar bir spor. Ben çocukluk dönemimde de oynamıştım ama 30 yıl ara verdim. Ondan sonra tekrar başladım ve burada o dostlarla beraber olmak muhteşem bir keyif. Herkese tavsiye ediyorum yani her çocuk spor yapmalı bence” ifadelerini kullandı.