Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığınca, büyükbaş hayvancılıkla uğraşan çiftçilere ’mısır flake’ besi yem desteğine devam edildiği bildirildi.

‘Destek Büyükşehir’den üretim çiftçiden’ sloganıyla başlatılan mısır flake yem dağıtımı projesi çerçevesinde Tarsuslu üreticiler yemlerine kavuşurken; Akdeniz, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir ilçelerindeki 395 büyükbaş hayvan yetiştiricisine de toplam 246 bin 400 kilogram mısır flake yem desteği ulaştırılacak.

"Küçük üreticilerimizin her zaman yanındayız”

Özelikle süt üretimi yapan büyükbaş hayvan yetiştiricilerine desteklerin ulaştırıldığını kaydeden Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığında Veteriner Hekim Seçil Basılgan, Tarsus ilçesinde yem dağıtımının 2. etabını tamamladıklarını belirtti. Basılgan ayrıca, “Tarsus’ta bulunan 231 çiftçimizin yem desteklerini tamamlamış olduk. Sırada Yenişehir, Mezitli, Akdeniz, Erdemli ve Toroslar ilçelerimiz var. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak küçük üreticilerimizin her zaman yanında olmaktayız, bunun için de büyükbaş hayvan yetiştiricilerine destek olarak mısır flake dağıtımı yapmaktayız” ifadelerine yer verdi.

Verilen destek sayesinde biraz olsun rahatladıklarını belirten üretici Emine Aslan, “Yemleri almakta zorlanıyorduk, alabildiklerimiz de güzel değildi. Belediye başkanımız yem desteği verince iyi oldu, biraz rahatladık. Umarım bereketli olur. Destekler sayesinde çiftçinin yüzü gülmeye başladı. Hep destek veriyor zaten” şeklinde konuştu.

Desteklerden çok memnun olduklarını kaydeden üretici Yaşar Dağhan da desteklerin sürmesini istediklerini belirterek, “Yem maliyetleri yüksek, böyle desteklerin devamlı olması gerekiyor. Yüzde 50 hibeli yemin gerçekten katkısı büyük oluyor ama dediğim gibi devamlı olursa o zaman daha iyi olur” dedi.