Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığınca, cumhuriyetin 100. yılında hayata geçirilen Çocuk Meclisinin açılışı gerçekleştirildi.

Kongre ve Sergi Sarayındaki programa; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile çocuklar ve aileleri katıldı. Cumhuriyetin 100. yılı etkinliklerine öncü olan Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği ’Çocuk Meclisi’ ile de çocukların kentte söz sahibi olabilmesine öncülük etti. Törende meclis üyesi olarak yerlerini alan çocuklar, yaşadıkları yerlere dair istek ve taleplerini Başkan Seçer’e iletti.

“Çocuk Meclisi en önemli projelerimizden birisi”

Çocuklara kürsüden resmi başlangıç konuşmasını gerçekleştiren Başkan Seçer, Çocuk Meclisinin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Bu proje Kadın ve Aile Dairemizin en önemli projelerinden birisi. Demokrasiden, halk iradesinden öte bir şey yok. Demokrasi; halkın iradesini, meclise ya da parlamentoya yansıtan bir araç. Ulusal egemenliğin en önemli iki öğesi seçimler ve seçimlerle oluşan parlamentodur. Parlamento demek; halkın düşüncesi, iradesi, temsiliyeti, halkın ta kendisi. O nedenle en önemli projelerimizden. Kadınlar, çocuklar ve aileler için beş yıllık süre zarfında çok değerli projeler yaptılar ama bunun ötesi yok. Bu çok değerli ve önemli” ifadelerini kullandı.

Seçer, Çocuk Meclisine dair bilgiler vererek, eğitim, kültür-sanat, çevre ve iklim, eşitlik, spor ve sağlık, basın yayın, çocuk hakları ile bilim ve teknoloji komisyonunun ’Çocuk Meclisi’nde yer aldığını, başkan, başkan vekilleri, katip üyeleri ve yedek katip üyelerinin seçileceğini kaydetti.

“Bölgenizdeki sorunları, eksikleri ve talepleri Meclis’te dile getireceksiniz”

13 ilçeden çocuğun mecliste yer aldığını belirten Seçer, “Anamur’dan Tarsus’a, Çamlıyayla’dan Mut’a kadar herkes kendi ilçelerinden seçilip buraya geliyor. Tıpkı belediye meclisinde olduğu gibi. Burada sizlerin görevi; bölgenizdeki sorunları, eksikleri, talepleri alıp mecliste dile getirmek, bunun eyleme dönüştürülmesini sağlamak” diye konuştu.

“Hakimiyet kayıtsız şartsız sizin olacaksa demokrasi kaçınılmaz”

Seçer, örneklerle çocukların ilçelerindeki sorunları nasıl meclise taşıyabileceklerini anlatarak, “Demokrasi demek çağdaşlık demek, demokrasi demek sizlerin özgür olması demek, demokrasi demek halkın mutlu olması demek. Demokrasi demek sizlerin, halkın en basit tanımıyla kendi kendinizi yönetmesi demek. Yoksa egemenlik mecliste olmazsa

nerede olur? Saraylarda olur. O zaman hakimiyet kayıtsız şartsız sizin olacaksa demokrasi kaçınılmaz” dedi.

10 Kasım’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü andıklarını söyleyen Seçer, Atatürk’ün, kurduğu meclisin, dini bayramların ve çocuklara, gençlere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına armağan edilen milli bayramların önemine değindi. Toplumların geçmişlerini bilmesi ve sahip çıkması gerektiğini kaydeden Seçer, “Geçmişimizi bilemezsek, unutursak, geleceğimizi kurgulayamayız” şeklinde konuştu.

“Sizin önerilerinizi tavsiye kararı olarak alacağız”

Meclis üyelerine başarılı çalışmalar dileyen Seçer, geçici oluşturulan başkanlık divanına bazı tavsiyelerde bulundu. Seçer, “Bundan sonra iki ayda bir meclis toplanacak. Burada görüşmeler olacak. Siz bazı kararlar alacaksınız. Çünkü meclis üyeleriniz bölgelerindeki sorunları talepleri sizlere aktaracak. Sizin alacağınız kararları Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak biz tavsiye kararı alalım. Tavsiye kararı ne demek? Biz şunu söyleyeceğiz; ‘çocuklarımız bize şunu öneriyor, her ilçede mutlaka spor tesisleri istiyoruz’. Bu bir öneridir. Biz bunları tavsiye kararı olarak alacağız” dedi. Çocuklardan; zeka kulüpleri, sanatsal faaliyetlerin yapılabileceği merkezler, fen lisesi ve üniversite, eğitimde fırsat eşitliği gibi önerilerin gelmesi üzerine Seçer, “Eğitimde fırsat eşitliği oluşturun diyorsunuz. Biz de onun için 13 ilçemizde LGS ve üniversiteye hazırlık merkezleri oluşturduk ki, Mut’taki çocuğumuz da Gülnar’daki çocuğumuz da Tarsus’ta, Merkezdeki çocuğumuzda eğitimde fırsat eşitliği anlamında varsıl ya da yoksul fark etmeden bu hakka sahip olsun” ifadelerini kullandı.

“Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezine mutlaka gidin”

Seçer, çocukları yeni açtıkları Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezine davet ederek, “Mercan’ın planetaryumu Türkiye’nin en büyük planetaryumu. Koltuklara uzanacaksınız, yukarıdan, uzayı size görüntü olarak verecekler ya da bir hücrenin içine gireceksiniz. Oradaki hayatı göreceksiniz. Bunlar sizlere çok büyük deneyimler kazandıracak. Ya da uzay teleskobundan uzayı izleyeceksiniz. Deney yapabileceksiniz. Bilim stantlarında atölyelerde çalışma imkanlarınız olacak” diye konuştu.

“İlk tavsiye kararı olan çocuk merkezine 1 ay içinde başlıyoruz”

Çocuk Meclisi seçimi için çocuklardan gelen talep videolarını izlediğini söyleyen Seçer, “Dikkatimi şu çekti: çocuk kafeleri ve çocuk merkezleri. İçinde bazı çalışmalar yapabileceğiniz çocuk merkezleri. Satranç öğrenebilirsiniz ya da oyun oynayabilirsiniz. Bu çok yoğun bir talep. Bu konuda ilk çocuk merkezimizi az önce karar verdik; bir ay içerisinde şimdilik çocuk merkezinden başlıyoruz. Bakın ilk tavsiye kararınıza Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak uyduk. Sizlere teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Hep birlikte mükemmel işler çıkaracağız”

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, daire olarak hayata geçirmek istedikleri ilk projelerinden birisinin Çocuk Meclisi olduğunu ifade ederek, “Çocuk Meclisi hayata geçtiği için çok heyecanlı ve mutluyum. Dairemiz çok güzel şeyler yaptı ama bu çalışmanın en mükemmeli olacağına eminim. Çok güzel şeyler çıkacak. Sizler

konuştukça ne kadar güzel bir yarınlara sahip olduğumuzu, ne kadar güzel şeyler yapacağınızı fark ediyoruz. Sizin pozitifliğiniz, birbirinize yakınlığınız, hoşgörülü oluşunuz bizi ayrıca çok motive ediyor. Burada olduğunuz için çok teşekkür ediyoruz. Hep birlikte mükemmel işler çıkaracağız. Size çok güveniyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından temsili mazbata töreni gerçekleştirildi. Başkan Seçer, başkanlık seçimi öncesi temsili seçilen başkan ve katip üyelerine mazbatalarını verdi.