Mersin’de Cumhuriyet’in kuruluşunun 94.yıl dönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı. Törende, Mersinliler bayraklarla cumhuriyet coşkusu yaşarken, Mersin protokolü de bu coşkuya ortak oldu.

Mersin’de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sabah saat 09.00’da Mersin Valisi Ali İhsan Su’nun Kültür Merkezi Şeref Salonu’nda tebrikleri kabulü ile başladı. Kutlamalar, saat 09.30’dan itibaren de Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti.

Törene, Vali Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, milletvekilleri, il protokolü ve vatandaşlar katıldı. Vali Su’nun, Tuğamiral Gürbüz ve Başkan Kocamaz ile birlikte törene katılanların bayramını kutlamasıyla başlayan törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vali Su, günün anlamına ilişkin konuşma yaptı.

Bütün vatandaşların Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan Su, "Hepimizin bu büyük bayramı Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Milletimiz Gazi Mustafa Kemal önderliğinde, büyük fedakarlıklar ve kahramanlıklar sonucu kazandığı Kurtuluş Savaşı zaferini, millet egemenliğine dayalı, milli iradeyi esas alan Cumhuriyet ile taçlandırmıştır.

Cumhuriyetimiz kurduğu devletler eliyle binlerce yıldır tarihe yön vermiş milletimizin köklü geçmişi üzerine inşa edilmiştir. Cumhuriyetimiz milletimizin ebediyete kadar var olacağının, uğrunda nice şehadetler verilen kutsal vatan topraklarında ilelebet hür ve bağımsız yaşayacağının en büyük teminatıdır.

Bizler de ecdadımızın kutsal emaneti olan vatanımıza sahip çıkarak, birlik ve beraberlik içerisinde Cumhuriyetimizi yarınlara daha güçlü bir şekilde taşımaya devam edeceğiz. Binlerce yıllık güçlü ve dirayetli devlet tecrübesi üzerine inşa edilen ve bugün 94 kuruluş yıl dönümünü kutladığımız Cumhuriyetimizi millet olarak daima daha ileri noktalara taşıma, muasır medeniyet seviyesi üzerine çıkarma, azim ve kararlılığını sürdüreceğiz.

Millet olarak bu hedeflerden bizi alıkoymak isteyen bütün düşmanlarımızın hain emellerini boşa çıkaracağız, kalleş saldırılarını bertaraf edeceğiz. Bu aziz ve kararlılığımızı milletçe 15 Temmuz gecesi bir kez daha tüm dünyaya gösterdik. 94 yıldır sürekli büyüyen ve gelişen Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümünde tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı en içten kutluyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Su, Tuğamiral Gürbüz ve Başkan Kocamaz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde yapılan atletizm yarışmalarında dereceye giren sporculara ödüllerini verip, madalyalarını taktı. Öğrencilerin şiir okuması ve halk oyunları gösterileri ile devam eden tören, resmi geçitle sona erdi.