Mersin’de sahil bölgelerindeki yollar yenileniyor Mersin’de sahil bölgelerindeki yollar yenileniyor

Mersin’de İngilizce öğretmeni tarafından oluşturulan Mescid-i Aksa Müzesi ve Sergi Salonu açıldı. Müzede, Mescid-i Aksa’nın belirli oranda küçültülmüş orijinal maketi ile Mescid-i Aksa ve Kudüs ile ilgili resimler, broşürler ve tanıtıcı posterler bulunuyor.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Tarsus ilçesindeki Uluslararası Ashab-ı Kehf Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde İngilizce öğretmeni olarak görev yapan Esra Yurttaş Yılık tarafından okul içerisinde kurulan Mescid-i Aksa Müzesi ve Sergi Salonu’nun açılışını gerçekleştirdi. Atölye olarak da faaliyet gösterecek sergi salonunun hayırlı olmasını dileyen Pehlivan, 2 kısımdan oluşan alanda, Mescid-i Aksa’nın belirli oranda küçültülmüş orijinal maketi ile Mescid-i Aksa ve Kudüs ile ilgili resimler, broşürler ve tanıtıcı posterlerin bulunduğu atölyeyi gezdi.

Gerçekleştirdiği çalışmadan dolayı İngilizce Öğretmeni Yılık’ı tebrik eden Pehlivan, şöyle konuştu:

"Mescid-i Aksa milletimiz için, bütün Müslümanlar için ezeli ve ebedi bir öneme haizdir. Filistin’deki, Gazze’deki kardeşlerimiz ne yazık ki dünyanın gözü önünde İsrail’in soykırıma varan zulmü altındadır. Oradaki zulmün sona ermesi konusunda ülkemiz Cumhurbaşkanımızın önderliğinde elinden gelen her türlü çabayı göstermekte, desteğini vermekte, yardım elini uzatmaktadır. Filistin’in huzura kavuşması, Mescid-i Aksa’nın da özgürlüğüne, huzuruna kavuşmasını sağlayacaktır. Bir gün inşallah gerek orada yaşayan kardeşlerimiz, gerekse dünyanın dört bir yanından Müslümanlar, isteyen bütün insanlar, bu kıymetli mabedi özgürce ziyaret edebilecektir. Bu müzeyi başta öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz olmak üzere gezen herkes, inanıyoruz ki Mescid-i Aksa’nın önemini ve değerini yeniden idrak edecek, baskı ve zulüm sarmalından kurtulması için dualarını gönderecektir."

"Duyduğum üzüntüden etkilenerek bu maketi yaptım"

Mescid-i Aksa’yı 2 kez ziyaret eden ve hakkında araştırmalar yapan Yılık ile sohbet eden Pehlivan, Mescid-i Aksa hakkında maket üzerinde bilgi aldı. İngilizce Öğretmeni Yılık, "Mescid-i Aksa’yı ve Kudüs’ü ziyaretlerimde başımdan geçen olaylardan ve Filistin’de yaşayan Müslüman kardeşlerimizin çektiği eziyetlerden duyduğum üzüntüden etkilenerek bu maketi yaptım. Öğrencilerime Mescid-i Aksa’yı ve çevresini bu maket üzerinden anlatarak, tarihi gerçeklikler doğrultusunda öğrenmelerini ve orayı öncelikle manevi olarak sahiplenmelerini sağlamayı amaçlıyorum" dedi.

Vali Pehlivan, Yılık’ın Kudüs, Filistin ve Gazze ile ilgili yazdığı çocuk kitapları hakkında da bilgiler aldı.

Kaynak: iha