Mersinlilerin kültür ve sanatla iç içe olması için düzenlediği etkinliklerle kültürel farkındalık oluşturan Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Kent Konseyi ve Mersin’e Değer Katanlar Kurulu (MEDEKA) iş birliği ile ‘Sivil Toplumun Sesi Çok Sesli Korosu’nu kurdu.

37 STK, kurum ve kuruluşu temsilen 61 koristin yer aldığı koro, ilk etkinliklerini Yenişehir Belediyesi Nikâh ve Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi. Koro şefliğini Mersin Üniversitesi Öğr. Gör. Dr. Duygu Deniz Demirel’in, metin yazarlığını ve sunumunu Baha Sadık Akıner’in üstelendiği koro, ilk gösteriminde ‘Mersin Marşı’, ‘Yemen Türküsü’, ‘Drama Köprüsü’, ‘Vardar Ovası’, ‘Deriko’, ‘Hayat Bayram Olsa’ gibi sevilen parçaları seslendirdi. Zaman zaman sanatseverlerin de eşlik ettiği etkinlik, dinleyicilerden tam not aldı.

“Sivil Toplumun Sesi Çok Sesli Korosu, kıymet verdiğimiz bir çalışma”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü, Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, Koro Şefi Duygu Deniz Demirel’e plaketini takdim ederken yaptığı konuşmada, “Muhteşem bir koro izledik. Sivil Toplumun Sesi Çok Sesli Korosu, bizim çok önemsediğimiz ve kıymet verdiğimiz bir çalışma. Biz bu işe büyük bir heyecanla başladık. Ne kadar da doğru adım attığımızı görüyoruz” dedi.

“Koro, Mersin’deki birlik ve beraberliğin bir simgesi”

Mersin’in çok zengin ve renkli bir şehir olduğuna vurgu yapan Özdülger, “Mersin çok büyük güzellikleri, sevgiyi ve saygıyı barındıran, herkesin birbiriyle kardeşçe, barış içerisinde büyük bir mutlulukla yaşadığı Akdeniz’in incisi bir şehir” ifadelerini kullandı. Koronun da kentteki bu birlik ve beraberliğin bir simgesi olduğuna işaret eden Özdülger, “Çok sesli müzik, çok sesli düşünmeyi gerektirir. 30’dan fazla sivil toplum kuruluşunun bu güzel koroyu oluşturması; çok sesli müziğin hem akademik, hem müzikal hem de sosyolojik anlamda en iyi göstergesi olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Katılımcılar, gecede müzik ziyafeti yaşadı

Konsere katılan vatandaşlardan Hayriye Kar, çok güzel bir konser dinlediklerini belirterek, “Çok daha başarılı olacaklar ve daha da ileriye götürecekler diye düşünüyorum. Şehrimizi çok güzel anlatıyorlar” şeklinde konuştu. Bu tür etkinliklerin hem sanatın önünü açtığını hem de halkın kaynaşmasını sağladığını aktaran Kar, “İç içe olmayı sağlıyor. Herkesi birbirine bağlıyor. Herkesin bütünleşmesini sağlıyor. Çok güzeldi. Çok memnun kaldım” ifadelerine yer verdi.

Hatice Kaya ise konserin çok güzel geçtiğini belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti. Kaya, “Ben bu tür etkinlikleri sürekli takip ediyorum. Geçen hafta Nergis Şenliği’ne de gittim. Vahap Başkan’ın yaptığı etkinliklerden çok memnunuz” dedi.