Mersin Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilen ‘TEMA Parkı ve Eğitim Salonu’ törenle açıldı.

Park ve Eğitim Salonunun yapım süreci hakkında bilgi veren Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vahap Seçer, emeği geçen herkese teşekkür etti. Eğitim salonunda çocuklara çevre bilinci kazandırmak adına eğitimler yer alacağını belirten Seçer, “TEMA gönülleri burada eğitim verecek. Uzmanlar gelecek onları organize edecek, biz onlara lojistik destek sağlayacağız” dedi. Parkın peyzajının mevcut ağaçlar korunarak yapıldığını da söyleyen Seçer, çocuklara çevre bilincini aşılamak amacıyla, TEMA ile iş birliğinde ‘Yeşil Mersin’ projesini hayata geçireceklerini de duyurdu. Seçer, “Ağaç yaşken eğilir. Çocuk yaşta evlatlarımıza çevre bilincini aşılamak istiyoruz. Yapacağımız iş bu” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir olarak çevre konusunda hayata geçirdikleri projelerden söz eden Seçer, Türkiye’nin ilk peyzaj master planını yaptıklarını hatırlatarak, “Mersin Büyükşehir Belediyesi Peyzaj Master Planını yapmış ilk belediyedir. Şehirde nerede ne var, kaç ağaç var, nereye ne yapmamız, hangi çeşitleri uygulamamız, hangi çeşitlere yönelmemiz lazım, iklim, sıcaklık, kuraklık vesaire, bunları planlayarak çalışmak için Peyzaj Master Planını yaptık. Yine sera gazı emisyon envanteri hazırlandı” ifadelerine yer verdi.

“Mercan 100. Yıl İklim ve Bilim Merkezi’ni de Mersin’e kazandırdık”

Büyükşehir Belediyesi olarak iklim değişiklikleri ve çevre konusunu oldukça önemsediklerinin altını çizen Seçer, bu kapsamda ‘Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’ hazırladıklarını ifade etti. Seçer, plan doğrultusunda iklim değişiklikleri, karbon yönetimi ve iklim stratejisini ele alan bir rapor oluşturduklarını dile getirdi. Çocukların erken yaşta iklim ve çevre bilincinin oluşması için ‘Mercan 100. Yıl İklim ve Bilim Merkezi’ni de Mersin’e kazandırdıklarını belirten Seçer, “Merkezimizi 29 Ekim’de açtık. 29 Ekim’den bu yana 45 bin çocuk ziyaret etti. İnanılmaz bir alan. Türkiye’nin en büyük hacimli planetaryumu orada. Biz hep ilkleri yapıyoruz. İçerisinde uzay teleskobu ile uzay izleme istasyonun olduğu birim ve 120 adet deney istasyonu var” şeklinde konuştu.