Mersin’di ’3 Ocak Mersin’in kurtuluşu’ konulu şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Mersin Yazarlar Derneği’nin (MYD) organize ettiği ’3 Ocak Mersin’in kurtuluşu’ konulu şiir yarışmasının 9’ncusu gerçekleştirildi. Mersin’in yanı sıra farklı il ve ilçelerden katılan şairlerin şiirlerini ince eleyip sık dokuyan jüri üyeleri, dereceye girenleri belirledi. Buna göre birinci Adana’dan Hülya Çapar, ikinci Tarsus’tan Kenan Şahbaz ve üçüncü ise Toroslar ilçesinden Özgür Kurtaldı seçildi. Jüri özel ödülünün sahibi ise her yarışmaya katılan Cihan Üstün oldu. Ödüller, Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen törenle verildi.

Törende konuşan Mersin Yazarlar Derneği (MYD) Başkanı Rüştü Aydın, ’Mersinli’ demenin önemine değinerek, "Nerede doğmuş olursak olalım, Mersin’de yaşıyoruz, Mersin’de soluk alıyoruz, Mersin’de doyuyoruz. Mersinlilik bilinci ile hareket ettiğimiz sürece, sorulduğunda ’Mersinliyiz’ demeliyiz" dedi.

"Bugün bu topraklarda huzur içinde yaşam sürüyorsak, bunu kurtuluş mücadelesi veren atalarımıza borçluyuz" diyen Aydın, şöyle devam etti; "Onların canla, başla, kanla koruduğu ve bizlere emanet ettiği topraklarımızı bizler de çocuklarımıza, gelecek neslimize aynı şekilde teslim etmeliyiz. Değerlerimize, kültürümüze sahip çıkarak yeni nesle aktarmanın bir yolu da edebiyattır, şiirdir, makaledir, öyküdür, romandır, kısacası konuşmak ve yazmaktır. 2006 yılında kurulan Mersin Yazarlar Derneğimizin 10 yıldır başkanlığını yürütüyorum. Sosyal kültürel etkinliklerimizi yapıyoruz. En anlamlı etkinliğimiz ise ’3 Ocak Mersin’in kurtuluşu’ konulu yarışmalarımız oluyor. 9. kez yapmış olmanın mutluluğunu yaşarken, Türkiye genelinde Mersin’i düşündüren, kahramanlarını anan mısraları ile her yıl yapılmasını önemsediğimiz bu yarışmayı, tüm Mersinlilerin ve STK temsilcilerinin sahip çıkmasını arzu ediyorum."