Mersin Büyükşehir Belediyesinin kentin sinema sektöründe tanınırlığını artırmak ve sektörde cazibe merkezi haline getirmek amacıyla faaliyete geçirdiği Mersin Sinema Ofisi, kent paydaşlarıyla bir araya geldi.

Mersin’de film çekmeyi planlayan tüm prodüksiyonlara yardım etmek amacıyla ‘Bir film şehri olarak Mersin’ sloganıyla kurulan Mersin Sinema Ofisi, kentte gerçekleştirilecek projeler için lokasyon, kaynak ve çözümler bulmayı hedefliyor. Yapımcılar için izinler, şehir hizmetleri ve lojistik destek dahil olmak üzere tüm prodüksiyon ihtiyaçlarına yönelik irtibat noktası haline gelecek olan Mersin Sinema Ofisi’nin detayları, fonksiyonları ve izlenecek yol haritasını belirlemek için bir araya gelen kent paydaşları, Merkon binasında toplantı gerçekleştirdi.

“Mersin’i sinema sektöründe lokasyon merkezi yapmak istiyoruz”

Toplantıda konuşan Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kent Katılımı ve Sivil Toplum ile İlişkiler Şube Müdürü Başar Akça, Mersin’de sinema konusunda ciddi bir açık olduğunu ifade ederek, “Mersin’in ciddi bir tanınırlık sorunu var. Turizmde, arkeolojide, farklı konularda keza sinema konusunda da pek çok proje konusu. Konu Mersin’le alakalı bile olsa Mersin’in ismi bile geçmiyor” dedi.

Mersin Sinema Ofisi’nin, “Kentte sinema endüstrisi olarak neler yapılabilir? Belediye bu işin neresinde olabilir, yatırımcıyla yapımcıyı nasıl birleştirebiliriz?” düşünceleri ışığında yola çıkılarak oluşturulduğunu ve kenti sinema sektöründe lokasyon merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini belirten Akça, “Hakan hocamız ve değerli ekip arkadaşlarımız bu konuda ciddi çalışmalarda getirdiler. Katılımlarınız için çok teşekkür ediyoruz. Bu paylaşım kurum paydaş ilişkileriyle çoğu konunun üstesinden gelebiliriz. Mersin özelinde tüm paydaşlar spesifik kurullarda birleştiğimizde güzel çalışmalar olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Mersin bu anlamda çok cazip”

Mersin Sinema Ofisi Danışmanı Hakan Erkılıç ise, Türkiye’de sinema, reklam ve belgesel sektörünün çok büyük bir pastaya sahip olduğunu ancak Mersin’in bundan yeteri kadar pay alamadığını belirterek, Mersin Sinema Ofisi’nin de bu noktada devreye girerek Mersin’in hak ettiği değeri görmesine imkan sağlayacağını söyledi. Mersin’in her alanda potansiyelinin yüksek olduğuna dikkat çeken Erkılıç, “Adana prodüksiyonları yapılıyor. Mersin’e gelip çekim yapıyorlar ve burayı Mersin prodüksiyonu olarak görmüyorlar. Bunları dönüştürmek gerekiyor. Mersin’i endüstrinin bir parçası haline getirmek istiyoruz. Sinema sektörü için istenen her şey burada var. Dolayısıyla Mersin bu anlamda çok cazip” şeklinde konuştu.

“Mersin’in çeşitli paydaşlarının buna sahip çıkması gerekiyor”

İstanbul’daki dizi-film prodüksiyon şirketlerini Mersin’e çekmek istediklerinin de altını çizen Erkılıç, “Mersin’de yapılacak dizi-film projelerinde kolaylaştırıcı rol oynamayı hedefliyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi burada destekleri sağlamak, bunları yerine getirmek ve kent ile İstanbul’daki sinema endüstrisi arasında bir köprü olmak, kolaylaştırıcı bir unsur olmak için önemli bir misyon üstlendi” ifadelerine yer verdi.

Mersin’i cazip bir lokasyon haline getirmek, uzun metraj filmler, diziler, dijital platformlar dâhil reklamlar ve belgesellerin burada çekilmesini sağlamak istediklerini kaydeden Erkılıç, “Mersin’in tanıtımını yapmak, markalaşmasını sağlamak, küçük yapım şirketlerin büyümesini sağlamak ve genel olarak turizme ciddi bir şekilde katkı yapacağını düşünüyoruz. Mersin Sinema Ofisi aslında Mersin’in gelişimi ve imajını güçlendirmeye yönelik yoğun bir faaliyet yürütecek. Mersin’in çeşitli paydaşlarının buna sahip çıkması gerekiyor ki biz burayı sinema, televizyon yapımları için bir çekim alanı haline getirebilelim” diye konuştu.