Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar ile Rektör danışmanı ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Baykan’ın 2-6 Ekim 2023 tarihlerinde Özbekistan Taşkent’te Alfraganus Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen ve MEÜ’nün de paydaşı olduğu “Bir Yol Bir Kuşak: Göç, Turizm ve Ekonomi Politik” konulu uluslararası kongreye katılımı sonrası, MEÜ ile Özbekistan üniversiteleri arasında başlayan anlamlı iş birlikleri, yeni bir aşamaya girdi.

MEÜ ve Özbekistan’ın birçok üniversitesi arasında imzalanan protokoller çerçevesinde iş birliği faaliyetlerine yönelik, Taşkent Devlet Dünya Dilleri Üniversitesi’ni temsilen Dünya Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gulnoz Khalliyeva ve Yardımcısı Doç. Dr. Bahor Turayeva, MEÜ’yü ziyaret etti ve Rektör Erol Yaşar ile görüşme imkanı buldu. Görüşmede, birlikte gerçekleştirilebilecek bilimsel çalışmalar ve faaliyetler üzerinde duruldu. Bu doğrultuda Türk Devletleri Teşkilatı’nın almış olduğu ‘Ortak Alfabe’ çalışmaları kararı çerçevesinde faaliyetler gerçekleştirilmesi hususu ile ilgili yol haritası belirlendi.

Daha sonra Özbekistan’ın Perfect Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turg’unov Doniyor Mannopjanovich, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhammadiev Ulug’bek Nasriddinovich, Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Djumabaeva Janar Muratbaevna ve Turizm Hizmetleri Bölümü Başkanı Egamberdiyeva Yulduz Xamroqulovna MEÜ’yü ziyaret etti.

Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar ile görüşen heyet, karşılıklı akademik iş birliği alanları üzerine görüş alışverişinde bulundu. Rektör Yaşar, MEÜ’nün uluslararası iş birlikleri doğrultusunda Türk dünyasına çok büyük önem atfettiğini belirterek, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ziyaret çerçevesinde, MEÜ ile Özbekistan’ın Perfect Üniversitesi arasında ortak projeler üretilmesi amacıyla akademik iş birliği protokolü de imzalandı.