Mersin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinin liderliğinde yürütülecek olan, ’Yanan kızılçam ormanlarının yeniden ormanlaştırılmasında derin öğrenme yöntemi kullanılarak uçan-göz görüntülerinden yeni çıkan çam fidelerinin otomatik sayılması ve alan örtüsünün sayısallaştırılması’ projesi, TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığından 465 bin TL destek almaya hak kazandı.

MEÜ’den yapılan açıklamaya göre, projede Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Zeki Yetgin yürütücü, Doç. Dr. Erdinç Avaroğlu araştırmacı olarak görev alacak. Projenin bursiyerleri ise Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden Arş. Gör. Semih Kahveci ve Arş. Gör. Ramazan Akkurt olacak. Ayrıca projede Mersin Orman Bölge Müdürlüğünden Hakan Keleş’ten de danışmanlık hizmeti alınacak.

Proje ile yeniden ormanlaştırma sürecinde kullanılacak olan derin öğrenme yöntemleri, uçan-göz (drone) görüntülerinden elde edilen veriler üzerinde otomatik fidan sayımı ve alan örtüsünün sayısallaştırılması sağlanacak. Projenin hedefini ise orman yangınlarının etkilerini minimize etmek ve doğal dengenin yeniden kurulmasına önemli bir katkı sağlamak oluşturuyor.