Mersin’in merkez ilçe Mezitli Belediyesi Eşitlik Birimi ile Kadın ve Çocuk Danışma Merkezi tarafından yürütülen çalışmalar, 10. Uluslararası Başkent Sosyal ve Beşeri Bilimler Kongresi’nde paylaşıldı.

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Portekiz, Ukrayna, Macaristan, Fas, Cezayir, Azerbaycan, Pakistan, Namibya, Nijerya, Hindistan, İran, Malezya ve Katar olmak üzere 15 ülkeden toplamda 98 araştırmacının katılımı ile gerçekleştirilen kongrede, Mezitli Belediyesi adına kongreye online olarak katılım gerçekleştiren Eşitlik Birimi ile Kadın ve Çocuk Danışma Merkezi Sorumlusu Dr. Burcu Şanlı ve Psikolog İlayda Yılmaz, Mezitli Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kongre bünyesinde belediye adına söz hakkı alan Dr. Burcu Şanlı, 242’si kadın, 186’sı çocuk ve 27’si erkek olmak üzere toplamda 455 kişiden alınan görüşlerin sonuçlarını aktardı.

Belediyeden sosyal hizmetler alanında etkili performans

Mezitli Belediyesinin eğitim, kreş, sağlık ve hukuksal alanlar önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini dile getiren Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Eşitlik Birimi ile Kadın ve Çocuk Danışma Merkezimiz, faaliyete geçirdiğimiz günden bu yana çok başarılı çalışmalar yürütüyor. Uluslararası platformda yaptığımız çalışmaların anlatılması, ilçemizin tanıtılması anlamında çok önemli bir adım. Çalışma arkadaşlarımız, Kadın ve Çocuk Danışma Merkezi Sorumlumuz Dr. Burcu Şanlı ve Psikoloğumuz İlayda Yılmaz öncülüğünde gerçekleşen araştırma, özellikle kadınlar ve çocuklar arasında karşılaşılan çeşitli sorunlara duyarlı bir yaklaşım sergilendiğini gösteriyor. Belediyemizin sunmuş olduğu çalışmalar sadece bu tür desteklerle de sınırlı değil. Okul ve kreş desteği, eğitim seminerleri, sağlık taramaları, hukuksal destek gibi çeşitli hizmetler sunuyoruz. Bireysel sorunlara odaklanmanın yanı sıra toplumun genel refahına da katkı sağlıyoruz. Kadın ve çocukların yaşadığı sorunlara etkili çözümler sunan bu tür çalışmaların toplum genelinde olumlu bir etki oluşturduğu görülüyoruz. Katkı sunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.