Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kentte belirlenen okulların öğrencileri, ‘Minikbüs’ projesi bünyesinde hafta içi her gün bir geziyle hem eğleniyor, hem de öğreniyor. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı öncülüğünde Gençlik ve Spor Hizmetleri, Kadın ve Aile Hizmetleri, Tarımsal Hizmetler ve Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ortaklığında sürdürülen proje ile öğrencilerin unutamayacakları bir hafta geçirmeleri amaçlanıyor.

Öğrenciler proje bünyesinde; Macit Özcan Spor Kompleksi, ören yerleri, müze ve sinemanın yanı sıra, Tarsus Doğa Parkı’nı ve Halkkent’te bulunan engelsiz yaşam birimini de gezme şansı yakalıyor. Bu sayede öğrenciler kültürel faaliyetler ile eğlenirken, spor faaliyetleri ile hem sağlıklı bir gün geçiriyor, hem de sporu severken bilinçleniyor.

Haftanın 5 gününde 5 farklı lokasyon

Projenin 2. yılında olduklarını kaydeden Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmet Uzmanı Ceyda Dinçer, Milli Eğitim Müdürlüğü (MEB) ile yapılan protokol çerçevesinde etkinliklere devam ettiklerini söyledi. Haftanın 5 günü 5 farklı lokasyonda öğrencilerin unutulmaz bir hafta geçirmelerini amaçladıklarını belirten Dinçer, Macit Özcan Spor Kompleksi’nde öğrencilere sportif faaliyetlerin tanıtımını yaparken, eş zamanlı olarak 4 farklı noktada etkinliklerin devam ettiğini söyledi.

“Minikbüs Projesi, yıl boyunca devam eden kapsamlı bir proje”

Bir grup öğrencinin Tarsus Doğa Parkı’nda, diğer bir grubun ören yeri gezisinde, farklı bir grup öğrencinin de müze ve sinema gezisinde olduğunu kaydeden Sosyal Hizmet Uzmanı Dinçer, son grubun ise Halkkent’te bulunan engelsiz yaşam biriminde eğitim aldığını ifade etti. Projenin amacından bahseden Dinçer, “Projemizin odağında, öğrencinin sosyal-kültürel gelişimi olduğu için, yoğun bir etkinlik programımız olduğundan bahsedebiliriz. Amacımız, dönem başında programa aldığımız öğrencinin dönem sonuna gelindiğinde planlanan bütün etkinliklere katılarak kültür, sanat, spor gibi alanlarda deneyim sahibi olması ve verilen eğitimlerle gelişiminin desteklenmesidir. Bu yüzden Minikbüs projesi tek seferlik bir gezi programı değil, yıl boyunca devam eden kapsamlı bir organizasyondur” sözlerine yer verdi. Dinçer, 2023 itibariyle 4 bin 388 öğrencinin geziyi tamamladığını belirterek, “Mart ayı itibariyle 2. etabımıza başlayacağız” dedi.

Çocuklar sevdikleri aktiviteleri yapma şansı yakalıyor

Macit Özcan Spor Kompleksi’ni gezen ve spor yapmayı çok sevdiğini kaydeden 11 yaşındaki öğrenci Feryal Güznel Karakuş, “Bu kompleksi çok güzel buldum ve çok eğlenceli bir yer. Herkesin buraya gelmesini tavsiye ederim” şeklinde konuştu. Spor yaşamına böyle büyük bir tesiste devam etmek istediğini kaydeden Karakuş, “Gelecekte sporla profesyonel bir şekilde ilgilenmek ve maçlara çıkmak istiyorum. Voleybol oynayan herkesin hayali bu olabilir” ifadelerine yer verdi.

Futbol oynamayı çok sevdiğini söyleyen öğrenci Mustafa Kırçalı ise “Sadece okulun bahçesinde futbol oynama şansım oluyordu. Buraya gelerek büyük bir saha gördük. Böyle bir yerde oynamak isterdim” dedi.