Uğur Mumcu demokratik çağdaş kurum, kuruluş, sivil toplum örgütleri ile duyarlı siyasi görevlilerin açıklama ve etkinlikleriyle bir kez daha anılırken, öldürenler de lanetle anılarak katillerinin hal bulunamayışı da siyasilere hatırlatıldı.

Yapılan konuşma ve anma toplantılarında Mumcu'nun gazeteci kimliği hatırlatılırken, daha çok da son zamanlarda Mumcu'ya yönelik saldırılara yanıt verildi.

CHP Gençlik Kolları Basın Sözcüsü Ali Mert Taşçıer; "Uğur Mumcular demodeyse sizler için, bizler de demodeyiz. Sizler modaysanız, kabul ediyoruz bizler demodeyiz. bu böyle biline.." dedi.

Uzun yıllar çalıştığı Cumhuriyet Gazetesi'nde yazılarıyla birçok olayın aydınlanmasını sağlayan, terörün en üst düzeyde ülkeyi esir aldığı günlerde cesur yazılarıyla irticacı, bölücülerin hedefi olan Uğur Mumcu anılarak, 11. yıldönümünde katledilişi kınandı.

Mumcu'nun öldürülüşünün yıldönümünde çeşitli sivil toplum örgütleri etkinlikler ve basın açıklamaları yaptı. Atatürkçü Düşünce Derneği Mersin ve Tarsus Şubeleri Mersin ve Tarsus'da düzenledikleri ayrı ayrı programlarla Mumcu'yu anlattı. Mersin Şube Başkanı İlker Taşyürek Mumcu'nun çağdaş ve Atatürkçü kimliğinden ödün vermeden yaşamını sürdürdüğünü kaydetti.

Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Tayfur Özşen de Uğur Mumcu köşesinde Mum yaktı.ADD'de öğleyin düzenlenen anma toplantısının ardından akşam da Kültür Merkezi'nde MDOB'un Mumcu üzerine oratoryosu seslendirildi.

TAŞÇIER: MUMCU DEMODE OLMAZ

CHP Gençlik Kolları da Uğur Mumcu'yu parti binasında andı. CHP Gençlik Kolları adına açıklamayı yapan basın sözcüsü Ali Mert Taşçıer; "Üreten emekçi halkına 'gözünü toprak doyursun' diyen bakanı, haraç mezat satış için yapılan özelleştirmeden çok hediyeyi andıran ihaleleri, hızını alamayarak Kızılay'a bile ekibini getiren kadrolaşmayı, üniversite rektörlüğünden irticai eylemler sonucu atılan bakanı, dış politikadaki tutarsız çelişkili siyaseti, halka rağmen savaşın dayatılmasını kaç gazete manşet yaptı, cevabı belli.

İşte bütün bu tablo incelendiği zaman görülmektedir ki, daha dün Yılmaz Güney'i lümpen ilan eden aydıncık sürüsünün bugün Uğur Mumcuyu, Abdi İpekçiyi demode ilan etmesi evrimlerinin bir sonucudur.

Gayet normal karşılanmalıdır. Biz buradan sesleniyoruz, "Eğer kurmak istediğiniz düzen, savunduğunuz fikirler, numara taktığınız cumhuriyetler, dolarla fiyat biçilen yazılar modaysa bizim fikirlerimiz demode, Sizler modaysanız, kabul ediyoruz bizler demodeyiz.

Uğur Mumcular demodeyse sizler için, bizler demodeyiz, bu böyle biline.." dedi.

TARSUS'TA ORTAK ETKİNLİK

Tarsus'da Araştırmacı-Gazeteci Yazar Uğur Mumcu katledilmesinin 11. yılında ADD ve CHP Tarsus örgütlerinin ortaklaşa düzenlediği iki ayrı törenle anıldı. İlk tören Atatürk Anıtına konulan çelenk ve saygı duruşuyla başladı.

Cumhuriyet Alanı'ndaki törene CHP Mersin Milletvekili Ali Oksal, CHP Tarsus Belediye Başkan Aday Adayları Mehmet Özel, Avukat Ayhan Oran, Ahmet Ünal, ADD Tarsus Şube Başkanı Fatih Tuğra, dernek üyeleri, CHP Gençlik Kolları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

CHP'li ve ADD'li gençler teröre lanetler yağdırarak Uğur Mumcu adına vatandaşlara gül dağıttı. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen anma töreninde konuşan ADD Tarsus Şube Başkanı Fatih Tuğra, Uğur Mumcu'nun Atatürk devrimleri ve laikliğin yılmaz savunucusu olmasından dolayı karanlık güçler tarafından katledildiğini söyledi.

Tuğra, Uğur Mumcu'nun insanlık adına açtığı aydınlık yolun hiçbir zaman kapanmayacağını belirterek, "Bu uğurda daha çok Mumcular yetişecektir" dedi.

Uğur Mumcu'nun bağımsız Türkiye'den yana olduğunu dile getiren ADD Tarsus Şube Başkanı Tuğra, Mumcu insan hakları savunucusu, özgürlükçü ve terörün karşısındaydı. Hırsızların çıkarcıların düşmanıydı. Dini siyasete alet edenlerin karşısında, Türkiye sevdalısı yiğit bir kalemdi" şeklinde konuştu.

TEMİZ TOPLUM HAREKETİ

Temiz Toplum Hareketİ Başkanı Mustafa Müderrisoğlu da Mumcu'nun katlediliş yıldönümünde, "Sağdaki ve soldaki siyaset tüccarlarının, mal götürücülerin, siyah ve uyuşturucu tröstlerinin, çağdaş ve çağdışı yobazların, rantiye peşinde koşan medyanın, satılık köşe ve kalemlerin arasından sıyrılıp, bu milletin uyanmasında öncü ve örnek olan araştırmacı gazeteciliğin, idealizmin, onbinlere ulaştı şimdi" ifadelerini içeren bir mesaj yayınladı.

ÖZGÜR: HALA FAİLİ MEÇHUL

Yenişehir Belediye Başkanı Zekeriya Özgür Mumcu'nun için yayınladığı yazılı mesajda, "Malesef Mumcu suikasti faili meçhul cinayetler arasındaki yerini hala koruyor. Terör masum insanları hedef alır.

Onları korkutmayı amaçlar ama asla yıldıramaz. Terörün kazananı olmaz. Adalet ve demokrasinin ülkemizde ve dünyada yerleşmesi ve uygulanması gerekliliğine olan inancımız her geçen gün pekişmektedir" dedi.

BCP'DEN MEDYA ELEŞTİRİSİ

Bağımsız Cumhuriyet Partisi Merkez İlçe Başkanı Siret Erdoğan da yazılı açıklamasında, "Kemalizm'in bağımsız Türkiye ve ulus devlet anlayışı uğruna canlarını veren devrimcilerimizin hele de Uğur söylediklerinin, yazdıklarının sonuçları çok açık bir şekilde ortaya çıkmıştır.

'Siyaset-şeriat-ticaret' üçgenine bir de uluslararası örgütlerce yönlendirilen medyanın eklendiği, şeriat özlemcilerinin artık sınır tanımaz eylem ve söylemlerle yollarının açıldığı, Kemalizm'in medya araçlarında açık seçik tartışıldığı 'Kıbrıs'ı ver kurtul' dendiği, küresel emperyalizmin yeni sömürge anlayışının dayatıldığı ülkemizde bu güzel insanlara bir kez daha gereksinim duyulduğu ortadadır" dedi.