Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, 14 Mart Tıp Bayramı'nda salgınla mücadelede en ön saflarda yer alan sağlık ordusuna, Sağlık Kahramanları Parkı'nı ithaf ederek en anlamlı hediyeyi verdi.

Başkan Yılmaz; "Sağlık çalışanlarımız, bu zor süreçte “Yaşamak mı, yaşatmak mı?” sorusuna ‘yaşatmak’ diye cevap verdiler. Ve canları pahasına var güçleriyle bu mücadeleyi omuzladılar" dedi.

Toroslar Belediyesi, pandemi döneminde fedakarca çalışan ve bu uğurda yaşamını yitiren sağlık çalışanlarını anmak amacıyla "SAĞLIK KAHRAMANLARI" adını verdiği anıt parkın açılışını gerçekleştirdi.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve duaların okunmasının ardından başlayan törene; Mersin Valisi Ali İhsan Su, AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, Mersin İl Jandarma Komutanı Necip Çarıkcıoğlu, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Toroslar Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, siyasi parti ve STK temsilcileri, mahalle muhtarları, sağlık çalışanları ile hayatını kaybeden sağlık kahramanlarının aileleri katıldı.

Korukent Mahallesi, Şehir Hastanesi'nin güneyinde bulunan 2 bin metrekare alandaki parkın açılışında duygulu anlar yaşandı.

Mersin'de Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden 19 sağlık çalışanının kaidelerinin yer aldığı parkın açılışında yaşamını yitiren sağlık kahramanlarının ailelerine plaket de takdim edildi.

Başkan Yılmaz; "Bu Park, Türkiye’nin Her Köşesinde Görev Yapan Tüm Sağlık Kahramanlarınındır"

Türk Milleti'nin bugüne kadar birçok badirenin üstesinden el birliğiyle geldiğine dikkat çeken Başkan Yılmaz; "İnanıyoruz ki bütün dünyayı etkisi altına alan bu salgını yine milli birlik ruhuyla en kısa zamanda atlatacağız" dedi.

Virüsle savaşın en ön cephesinde yer alan sağlık çalışanlarının hiç bir zaman mücadeleden vazgeçmediklerini belirten Başkan Yılmaz; "Hepimiz biliyoruz ki, kahramanlık sadece savaş cephelerinde olmaz. Bizler, sağlık çalışanlarımızın sabırla, fedakârlıkla verdikleri bu mücadeleye hep birlikte şahit olduk.

Bu yüzden gece gündüz demeden mücadele eden ve bu uğurda hayatını kaybeden sağlık kahramanlarımızın anısını yaşatmak için hayata geçirdiğimiz Sağlık Kahramanları Anıt Parkımızın açılışını yapmaktan onur duyuyoruz. Bugün gururla ifade etmeliyiz ki, Türkiye, bu dönemi sağlık başta olmak üzere her alanda tüm dünyanın takdirini kazanan bir başarıyla yönetmektedir. Başta devletimiz, Cumhurbaşkanlığımız ve Sağlık Bakanlığımız olmak üzere emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarımıza sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum.

Bu mücadelede yaşamını yitiren sağlık çalışanlarımıza Allah'tan rahmet, görevi başında olanlara sağlıklı ömürler diliyorum. Toroslar Belediyesi olarak her zaman yanınızda olmaya devam edeceğiz. Bu anıt park sadece Toroslar’ın değil, sadece Mersin’in değil, Türkiye’nin her köşesinde görev yapan tüm sağlık kahramanlarınındır. Tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı'nı da kutluyorum" şeklinde konuştu.

"Tüm Sağlık Çalışanlarımız Adına Gururluyuz"

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak; "Bir eczacı ve belediye başkanı olarak Sağlık Kahramanları Parkı'nın tüm sağlıkçılara bir nebze olsun moral vereceğini düşünüyor, böyle anlamlı bir projeyi hayata geçirdiği için Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz'a teşekkür ediyorum" dedi.

Sağlık çalışanlarına minnettar olduklarını belirten Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış ise; "İyi ki sağlık çalışanlarımız var. İyi ki sağlığımızı onlara emanet ediyoruz. Toroslar Belediye Başkanı Sayın Atsız Afşın Yılmaz'a ve bu parkın yapım aşamasında emeği geçen ekibine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan da Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz'ı böyle bir projeyi hayata geçirdiği için kutlayarak; "Sağlık çalışanlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyor, hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum" diye konuştu.

Covid- 19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık kahramanlarının adının yaşatılacağı park ile gururlandıklarını ifade eden MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz da Başkan Yılmaz'ı tebrik etti.

Vali Su; "14 Mart Tıp Bayramı Öncesi Böyle Anlamlı Bir Park'ın Açılışında Bulunmaktan Onur Duydum"

Mersin Valisi Ali İhsan Su da Sağlık Kahramanları Parkı'nın Türkiye'ye, Mersin'e ve Toroslar'a hayırlı olmasını dileyerek; "Ülkemiz, Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde pandemi sürecini en iyi yöneten ülkelerin başında geliyor.

Toroslar Belediye Başkanımızın sağlık çalışanları için hayata geçirdiği Sağlık Kahramanları Parkı'nın açılışını yapmaktan onur duyuyoruz. Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren sağlık kahramanlarımızı unutmayacağız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, bir kadın ve bir erkek doktorun anıtının ve kaidelerinin bulunduğu Sağlık Kahramanları Anıt Parkı'nın açılışı, protokol üyeleri ile birlikte yapıldı.

Hayatını Kaybeden Sağlık Çalışanlarının Aileleri, Başkan Yılmaz'a Teşekkür Etti

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının aileleri de parkın açılışında duygu ve düşüncelerini paylaşarak böyle anlamlı bir projeyi hayata geçirdiği için Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz'a minnet duyduklarını söyledi.