Bakan Varank: “Ülkemiz son 20 yılda ekonomik bir devrim gerçekleştirdi”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,Küresel sermayenin en ürkek olduğu bir dönemde, 2021 yılında, Türkiye’ye 14 milyar dolar doğrudan yatırım çektiklerini açıklayarak, "Türkiye şu sıkıntılı 2023 eşiğini atlattıktan sonra inşallah, yeni küresel ekonomi düzeninin parlayan bir yıldızı olacak" dedi.

Politika 26.03.2022, 12:18
Bakan Varank: “Ülkemiz son 20 yılda ekonomik bir devrim gerçekleştirdi”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,Küresel sermayenin en ürkek olduğu bir dönemde, 2021 yılında, Türkiye’ye 14 milyar dolar doğrudan yatırım çektiklerini açıklayarak, "Türkiye şu sıkıntılı 2023 eşiğini atlattıktan sonra inşallah, yeni küresel ekonomi düzeninin parlayan bir yıldızı olacak" dedi.

Bir dizi ziyaret, inceleme ve açılış programına katılmak üzere Osmaniye’ye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bahçe Belediyesi öncülüğünde başlatılan ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapımı tamamlanan evlerin anahtar teslim törenine katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törence Bahçe Belediye Başkanı İbrahim Baz, AK Parti Osmaniye Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu ve İsmail Kaya, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ile Vali Erdinç Yılmaz birer konuşma yaptı.

Ülkenin dört bir yanında yatırımların hız kesmemden devam ettiğini ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde eser ve hizmet siyasetimize hız kesmeden devam ediyoruz. Ülkemizin dört bir yanında, şehirlerimizin ekonomisini güçlendirecek, vatandaşlarımızın refahını artıracak yatırımlar yapıyoruz. Hamdolsun, bu yatırımların sayısı ve büyüklüğü öyle arttı ki inanın açılışlarına yetişmekte dahi zorlanıyoruz. Sadece şu son haftada Amasya’dan Çorum’a, Uşak’tan Kahramanmaraş’a birçok ilimizde devasa projelerin ve yatırımların açılışlarını yaptık. Üretim ve istihdamın dinamosu olan fabrikaları, deri ve altın sektörlerinde Türkiye’nin en modern tesislerini illerimize kazandırdık. Çok yoğun bir gündemde koşturuyoruz, ama emin olun, bu süreçte bizlerin en temel motivasyon kaynağı yine sizlersiniz. Burada olduğu gibi, her gittiğimiz şehirde büyük bir coşku ve heyecanla karşılanıyoruz. Bu teveccüh herkese nasip olmaz, elbette farkındayız. Biz de buna layık olabilmek için yatırımcısından girişimcisine, gencinden kadınına, işçisinden memuruna kadar bu ülkeye değer katan herkesle omuz omuza çalışıyoruz. Hep daha fazlasını yapmak üzere kafa yoruyoruz. İşte şimdi de Osmaniye Bahçe’de huzurlarınızdayız. TOKİ tarafından inşa edilen konutların anahtarlarını sahiplerine teslim edeceğiz. Bildiğiniz gibi TOKİ, vatandaşlarımıza daha kaliteli, daha güvenli ve daha sağlıklı yaşam ortamları sunmak üzere güzel işlere imza atıyor. 2002’den bu yana 81 ilimizde toplamda 837 bin konut inşa etti. Bugün bu konutlardan 135 tanesini daha sahipleriyle buluşturuyoruz. İnşallah 2023 yılında inşa edilen konut sayısı 1 milyon 200 bine çıkmış olacak. Çünkü bizim bir hayalimiz var. Bu ülke insanını hak ettiği muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak, büyük ve güçlü Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz. Bunu da öyle sadece süslü sözlerle ya da hamasetle değil 20 yıldır hep yaptığımız gibi yine icraatlarımızla yapacağız” diye konuştu.

2021 yılında 294 girişiminiz 1,6 milyar dolar yeni yatırım aldı”

Geçen yıl ihracatın kendi rekorlarını kırarak 225 milyar doları geçtiğini kaydeden Bakan Varank, “Türkiye ekonomisi pandemi sürecinde gücünü ve bağışıklığını en iyi şekilde kanıtladı. Şimdi de etrafındaki savaş koşullarına rağmen yoluna emin adımlarla devam ediyor. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat üzerine bina ettiğimiz yeni ekonomi modelimizle birlikte bu başlıkların hepsinde büyük başarılar elde ediyoruz. Bakınız, küresel sermayenin en ürkek olduğu bir dönemde, 2021 yılında, ülkemize 14 milyar dolar doğrudan yatırım çektik. Bu geleneksel yatırımların yanında, teknoloji tabanlı girişimcilikte de adeta çağ atladık. 2021 yılında 294 girişimimiz 1,6 milyar dolar yeni yatırım almayı başardı. Bir diğer heyecan verici gelişmeyi de ihracat cephesinde yaşıyoruz. Geçen yıl ihracatımız kendi rekorlarını kırarak 225 milyar doları geçti. Bu yılın ilk aylarındaki performansımız da ihracatın artarak devam ettiğini gösteriyor. Artık Türkiye, küresel tedarik zincirlerinde yaşanan kırılmalar sonrasında, alternatif bir global üretim merkezi olabileceğini tüm dünyaya gösterdi. Bu makro göstergeler ülkemizin potansiyelini göstermesi açısından oldukça önemli. Buralardaki olumlu gelişmelerden elbette memnunuz. Ama aynı zamanda, enflasyondaki önemli oranda yurtdışı kaynaklı olumsuzlukların da farkındayız. Bunu dizginleyebilmek için tüm kurumlarımızla koordineli bir şekilde yoğun çaba sarf ediyoruz. Yakın zamanda bu sorunun da üstesinden geleceğimizden hiç şüpheniz olmasın. Türkiye şu sıkıntılı 2023 eşiğini atlattıktan sonra inşallah, yeni küresel ekonomi düzeninin parlayan bir yıldızı olacak” dedi.

“Ülkemiz son 20 yılda ekonomik bir devrim gerçekleştirdi”

Osmaniye’nin ülke ekonomisine katkılarından da bahseden Varank, “Bir bütün olarak baktığınızda, ülkemiz son 20 yılda ekonomik bir devrim gerçekleştirdi. Ama elbette elde ettiğimiz başarılar kadar önemli bir husus daha var. O da, bu büyüme ve ilerlemeden milletimizin her kesiminin, ülkemizin her şehrinin azami ölçüde faydalanabilmesi. Devamında da ülke ekonomisine her yıl daha fazla katkı sunması. Biz zaten şehirlerimizin her birini ulusal ekonomimizin yapı taşları olarak görüyoruz. Baktığınızda, Osmaniye de ülkemiz ekonomisine katkısını her geçen gün artırıyor. 2004 yılından bu yana düzenli olarak büyüyen Osmaniye, 2020 yılında 19 Milyar liranın üzerinde bir milli gelir oluşturdu. Bunun detaylarını incelediğimizde, Osmaniye’deki sanayi performansının muazzam şekilde arttığını görüyoruz. 2004’te sanayinin Osmaniye milli geliri içindeki payı yüzde 16 iken; 2020’de iki kattan fazla artarak yüzde 34’e yükseldi. Tabi bu artış ilimizin ihracatına da yansıyor” ifadelerini kullandı.

“Osmaniye 2021 yılında 418 milyon dolar ihracat yaptı”

2002 yılında 1 milyon ihracat yapamayan Osmaniye’nin 2021 yılında 418 milyon dolar ihracat yaptığına değinen Bakan Varank, “2002 yılında 1 milyon dolarlık bile ihracat yapamayan Osmaniye, 2021 yılında 418 Milyon dolar ihracat yaptı. Tabi biz de, şehrimizin bu süreçte kaydettiği gelişmeye Bakanlık olarak elimizden geldiğince destek oluyoruz. Buradaki sanayi altyapısını iyileştirmek üzere OSB ve KSS’leri destekledik. Bizden önce Osmaniye’de sadece adı olan 2 OSB vardı. Osmaniye ve Kadirli OSB’ler. Adı vardı diyorum, çünkü buraların yalnızca 3 parselinde sadece 25 kişiyle üretim yapılıyordu. Ama biz geldik ve buralara bugünün fiyatlarıyla yaklaşık 150 Milyon lira yatırım yaptık. Bugün itibarıyla bu OSB’ler 16 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor. Hani biraz önce ilimizin sanayide yaptığı atılıma dair rakamlar verdim. İşte o başarılı rakamlar bizim geliştirdiğimiz bu OSB’lerden ve cevval sanayicilerimizin üstün çabalarından kaynaklanıyor. Tabi, ilimizdeki OSB’leri daha da büyütmekle ilgili birtakım beklentiler ve girişimler olduğunun farkındayız. Biz elbette ki bu istekleri olumlu değerlendiriyoruz. Gerek Osmaniye gerek Kadirli OSB’lerin genişleme taleplerini, Gerekse Düziçi, Sumbas ve Toprakkale’ye yeni OSB kurulması taleplerini yakından takip ediyoruz. Ama bu noktada, başta Tarım Bakanlığımız olmak üzere birçok kurumumuzun görüşünü almayı gerektiren bir süreç var. Tüm kurumlarımızın onayını müteakip Şehrimize yeni sanayi alanlarını ivedilikle kazandıracağız. Diğer taraftan, sanayi altyapısına yaptığımız yatırımların yanında, işletmelerimize de önemli destekler veriyoruz. KOSGEB aracılığıyla, 2003’den bu yana, Osmaniye’deki KOBİ’lerimize bugünün rakamlarıyla 156 Milyon Lira finansman desteği sağladık. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansımız, kamu kurumlarının, özel sektörün ve sivil toplum kuruluşlarının 218 projesine 86 Milyon liranın üzerinde kaynak aktardı. İlimizdeki özel sektör yatırımlarını artırmak üzere 2003’ten bu yana 7,3 milyar lira yatırım öngörüsü olan 478 yatırım teşvik belgesi düzenledi” şeklinde konuştu.

“Osmaniye nitelikli insan kaynağı ile büyük bir potansiyele sahip”

Osmaniye’de gelişmeye açık alanları tespit ettiklerini belirten Varank, “Osmaniye’de rakamlarla da sabit, dikkat çekici bir gelişme var. Ama biz şehrimizin, sahip olduğu verimli toprakları, doğal kaynakları ve nitelikli insan kaynağı ile çok daha büyük bir potansiyele sahip olduğunu biliyoruz. Bunun için de bir terzi misali Osmaniye’deki gelişmeye açık alanları tespit ediyor, yenilikçi projelerimizle bunları ekonomiye kazandırmaya çalışıyoruz. Mesela, ilimizin sembolü olan coğrafi işaretli ürünümüz Osmaniye Yer Fıstığı. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansımızın desteği İle hem ilimizin hem de meşhur fıstığının tanıtımını yapacak Osmaniye Yer Fıstığı Müzesi’ni kurduk. Bugün bu müzenin kurdelasını da keseceğiz. Benzer şekilde, Karaçay deresini de bu şehrin sembol mekanlarından biri yapıp turizme kazandırmak üzere kolları sıvadık. Kalkınma ajansımızın sağladığı 5 milyon Liralık destekle yürütülen proje ile, burada iyileştirme çalışmaları yapıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Osmaniye Vali Erdinç Yılmaz, AK Parti Osmaniye Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu ve İsmail Kaya, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Bahçe Belediye Başkanı İbrahim Baz ve diğer protokol üyeleri tarafından konut almaya hak kazanan vatandaşlara anahtar teslimi yapıldı.

Yorumlar (0)
banner69
23
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Mayıs 2022
İmsak 03:42
Güneş 05:21
Öğle 12:43
İkindi 16:33
Akşam 19:56
Yatsı 21:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31