CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: "Hazırladığımız kitapçıktaki çözümleri, yönetici pozisyonundaki herkes ezberleyecek"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bir kitapçık hazırladık, orada çözümlerimiz var. Çözümlerimiz bölümünü kimse kusura bakmasın, partiye üye olan herkes, yönetici pozisyonundaki herkes ezberleyecek. Bu işin ortası yok, ezberleyecek. ‘Efendim ben ezberleyemiyorum, benim bu kapasitem yok’. Makamı bırakacaksın, oraya, o işi ezberleyen, bilen birisi gelip oturacak ve halka gidecek" dedi.

Politika 25.03.2022, 17:41
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: "Hazırladığımız kitapçıktaki çözümleri, yönetici pozisyonundaki herkes ezberleyecek"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bir kitapçık hazırladık, orada çözümlerimiz var. Çözümlerimiz bölümünü kimse kusura bakmasın, partiye üye olan herkes, yönetici pozisyonundaki herkes ezberleyecek. Bu işin ortası yok, ezberleyecek. ‘Efendim ben ezberleyemiyorum, benim bu kapasitem yok’. Makamı bırakacaksın, oraya, o işi ezberleyen, bilen birisi gelip oturacak ve halka gidecek" dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, genel başkan yardımcıları, parti meclisi ve yüksek disiplin kurulu üyeleri, 81 il başkanı, 973 ilçe başkanı, kadın kolları ve gençlik kolları başkanlarının katılımıyla Antalya’nın Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelde düzenlenen ‘Büyük Örgüt Buluşması’na katıldı. Alkışlarla salona giren Kılıçdaroğlu, salonda heyecanın olduğunu ve bu enerjinin stratejik kullanılması gerektiğini belirtti. Bu enerjinin Türkiye, gelecek, evlat, vatan, bayrak, demokrasi için kullanılması gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, “Toplum bizden bunu bekliyor. CHP’li olmak sıradan biri olmak değildir. CHP’li olmak toplumun saygı duyduğu kişi olmak demektir. Demokrasiyi içselleştirmek, toplumun hiçbir kesimini ötekileştirmemektir. Bilgili, birikimli, yaşanan bir sorun karşısında başvurulan kişi demektir. Her bir CHP’linin böyle bir temel görevinin olması gerekir. Kısır tartışmalardan uzak durmak demektir CHP’li olmak demek. Sorunlara kilitlenmek, çözüm üretmek demektir. Her CHP’linin böyle bir tarihi görevi var” diye konuştu.

"Hedefe kilitleneceğiz"

Stratejik çalışmanın öneminden bahseden Kılıçdaroğlu, “Şu mahalle bana oy vermiyorsa, o mahalleden yeteri kadar oy alamıyorsam, bir başka mahalle sürekli CHP’ye oy veriyorsa, ben tüm enerjimi oy veren mahalleye harcayıp, oy vermeyen mahalleye gitmiyorsam, biz çalışmıyor, üretmiyor, enerjimizi boşa harcıyoruz demektir. Stratejik çalışma ne demektir. Eğer ben bir kesimden oy alamıyorsam, sorunu o kesimde değil, sorunu kendimizde aramamız gerekir. Neden bize oy vermiyorlar, niçin girip oturup konuşmuyoruz. Bu noktaya önem vermeliyiz. Hedefe kilitleneceğiz ve stratejik olacağız” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, özelikle gençler ve kadınların partide daha güçlü ve etkin olması gerektiğini vurguladı. Kemal Kılıçdaroğlu, il başkanı, ilçe başkanı, kadın kolları, gençlik kolları başkanının en az ayda bir kez toplanması gerektiğini ve bir aylık sorunların düşünülüp tartışılması ve eksikliklerin görülmesi gerektiğini bildirdi.

"Muhaldfet kadar dinleyin"

Genel başkan olarak her salı toplantılarda konuştuğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, ”Muhalefetin beni dinlediğinden (yani iktidar sahipleri) çok daha fazla sizin beni dinlemeniz lazım. Yaptığımız açıklamaları geniş kitlelere sizler ulaştıracaksınız. Bir grup televizyon verdi, radyolar kısmen verdi. Mahalleye, beldeye gidecek olan sizlersiniz. Var olan sorunları nasıl çözdüğümüzü sizler anlatacaksınız. Kadınlarımız evlere girecek, sorunları dinleyeceksiniz, sorun çok büyükse bize ileteceksiniz. Biz gündeme taşırız. Şanlıurfa’da üreticinin elektrik sorunu var, onların yanında durduk. Sorun yaşanan yerlere gittik ve o sorunlara kilitlendik. Sorunu yaşayan kişi, sorunun çözüm yeri olarak bir süre sonra CHP’yi görecektir. Sorunu yaşayan kişinin yanında olacağız“ dedi.

Kılıçdaroğlu, Antalya’da uyum içinde çalışan belediye başkanlarına ve parti yönetimine teşekkür etti. Eleştiriyi doğruyu bulmak için yapacaklarını ve kısır tartışmaların içine girmeyeceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, eleştiriden de ders alacaklarını belirtti.

"Çözüm kitapçığı ezberlenecek"

CHP’nin halkın partisi olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, “CHP hep eleştirir, çözüm üretmez derlerdi. Bütün il başkanlarım, ilçe başkanları, kadın kolları, gençlik kolları başkanları, örgütümüzün tamamı şunu çok iyi bilsin Türkiye’nin çözülmeyecek hiçbir sorunu yok. Neyi eleştirmişsek, arkasından çözümü söylemişiz. Türkiye’nin sorunlarına çözüm üreten tek partiyiz. Ama sorunumuz ne çözümlerimizi anlatmıyoruz, bazen çözümlerimizi hiç bilmiyoruz. Gidiyoruz, ’Böyle bir sorunumuz var ne yapacağız.’ Oysa o konuda ben elli kez konuşmuşumdur. Parti sözcümüz, grup başkanvekilimiz konuşmuş ama haberimiz yok. Bir kitapçık hazırladık, orada çözümlerimiz var. Çözümlerimiz bölümünü kimse kusura bakmasın, partiye üye olan herkes, yönetici pozisyonundaki herkes ezberleyecek. Bu işin ortası yok, ezberleyecek. ‘Efendim ben ezberleyemiyorum, benim bu kapasitem yok.’ Makamı bırakacaksın, oraya o işi ezberleyen, bilen birisi gelip oturacak ve halka gidecek” dedi.

"Masa başında oturmayacaksınız"

Kaybedecek bir günleri bile olmadığının altını çizen Kemal Kılıçdaroğlu, “Hep beraber çalışacağız. Benim düşünmediğimi belki sizler düşüneceksiniz. Masa başında oturmayacaksınız. Yeni binalar alıyoruz içi çok güzel. Ama dışarı çıkacaksınız. Bizim yerimiz sokaklar, çiftçinin, esnafın, sanayicinin yanıdır. Masa güzel, koltuk güzel, bayrak güzel, ne kadar güzel oh yok. Her birimizin alın teri dökmesi lazım. Türkiye’ye karşı bizim sorumluluğumuz var” dedi.

"Stratejik çalışmayan arkadaş köşeye çekilsin"

Var olan partiler içinde en güçlü bilgisayar alt yapısının CHP’ye ait olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Geçmiş seçimlerde hangi sandıkta oy kullanıldığını, bütün ayrıntıları biliyoruz. Hangi sandıkta kime ne kadar oy çıktı, nerede düşük nerede yüksek oy aldık onları görebilirsiniz. Stratejik çalışacağız, bilgiye dayalı çalışacağız. Öğreneceksiniz, şu mahallede temsilci yok, şurada parti üyesi yok. Bilgilerden yararlanın, bu bilgiler olduğu halde yararlanmayan, yararlanmak istemeyen arkadaşlarımız var mademki bir helalleşmeyiz. Arkadaşlar bilgiden yararlanmayan, stratejik çalışmayan arkadaşımız köşeye çekilsin ona saygı duyarız. Başımızın üstünde yeri var. Bizim çalışacak, üretecek, koşacak, söylemlerimizi geniş kitlelere anlatacak insanlara ihtiyacımız var. Biz iktidar olmak istiyoruz. Var olan bütün sorunları çözmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Gençlerin partiye üye olmasını isteyen Kılıçdaroğlu, “İl başkanı, ilçe başkanı, kadın kolları ne kadar partiye genç üye olursa o kadar mutlu olurum. 6 milyon 300 bin genç ilk kez sandığa gidip oy kullanacak. Bu geçlerin beklentilerini biliyoruz. Özgürlük istiyorlar, baskı istemiyorlar, özgürce yaşamak istiyorlar, iş, aş üretmek istiyorlar. Genç kadın ve erkeklerin partiye üye olmaları için bütün kapıları açın. Gelsinler. Onlar siyasetin temel aktörleri olsunlar. Gençlerin yanında olmamız lazım. Onlar siyasete girdiği zaman o toplumun kaderi değişecektir. Bizim sık sık kullandığımız cumhuriyetimizi demokrasi taçlandıracak olanlar gençlerdir. Açık söylüyorum, ’Sizler için çalışmak bizler için onurdur. Sizin hayalleriniz bizim hedefimiz’ diyeceksiniz” açıklamasını yaptı.

"Ev kadınlarına ulaşacağız"

Anketlerin çıktığını ve ev kadınlarına ulaşmakta sorunları olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, “Anlatacağım şey bir proje değil. 1971 yılında kabul edilmiş bir kanunun, 2022’ye kadar gereğinin yapılmamasıdır. Yani aile destekleri sigortası. Aile destekleri sigortası hayata geçmelidir. Geliri olmayan veya geliri asgari ücretin altında olan bütün bireyleri, aileleri kapsar. O zaman bunlara asgari bir gelir güvencesinin sağlanması lazım. Geliri ya hiç yoktur ya da geliri asgari ücretin altındadır, bunun adı aile destekleri sigortasıdır. Bu kanun çıktığı zaman bütün vatandaşlar doğumundan ölümüne kadar sosyal devletin koruması altınca olacaktır” dedi.

"Topluma söz verdim"

Sosyal devletin özelliklerinden bahseden Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet hepimizindir ve hiç kimse bu cumhuriyette benim sahibim yok dememelidir. CHP’yi halkın partisi haline getireceğiz. Bizim özelliğimiz ne, inanç üzerinden siyaset yapmıyoruz, herkesin inancına saygılıyız. Kimlik üzerinden siyaset yapmıyoruz, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapmıyoruz. Herkesin yaşam tarzına saygılıyız. Bizim siyasetimiz ne; Türkiye’nin büyümesi, herkesin iş güç sahibi olması, her evde huzurun olması, entelektüel düzeyimizin yükselmesi, üniversitelerin bilgi üretmesi, çiftçinin üretmesi, dışarıdan nohut, makarna bunları ithal etmek yerine tam tersi, bizim üretmemizdir. Bereketli toprakların üretim alanına dönüşmesidir. Bizim siyasetimi budur, bu olmak zorundadır. Bunu siz gittiğiniz her yerde anlatmak zorundasınız, inanç ve kararlılıkla. İnandığınız şeyi anlatın. İnanıyorum ve ben bunu yapacağım diyeceksiniz. Karşınızdaki kişi, ‘Evet, bunlar bu kez kararlı yapacaklar’ diyecekler. Ve yapacağız. Topluma söz verdim. Gerçekten söz verdim. Bu toplumu bütün belalardan kurtaracağız beraber Millet İttifakı olarak. Unutulan kucaklaşmayı yeniden hayata geçireceğiz” dedi.

"Adayımız sizsiniz"

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise, "Bu sefer o sandıktan iktidar çıkacaktır. Tüm mevkidaşlarımla bizler Türkiye iktidarına hazırız. Halkımızın sorunlarını biliyoruz. Milletimiz sandığın önüne gelmesini istiyor. İktidarımızda bir çocuk yatağa aç girmeyecektir. Bizim gönlümüzün adayı sizsiniz. Millet İttifakı’nın alacağı her kararın arkasında ve yanındayız. İttifakın vereceği karar doğrultusunda gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. İktidara her zamankinden daha fazla hazırız” dedi.

Böcek’in bu sözleri ayağa kalkan partililer tarafından uzun süre alkışlandı.

Yorumlar (0)
banner69
21
açık
Namaz Vakti 19 Mayıs 2022
İmsak 03:47
Güneş 05:24
Öğle 12:43
İkindi 16:32
Akşam 19:52
Yatsı 21:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31