Kılıçdaroğlu: “Taşıt alım vergisini ve motorlu taşıtlar vergisini belediyelere devredeceğim”

Antalya’da konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Otopark kimin sorumluğunda? Belediyelerin. Güzel. Vatandaş şikayet eder neden otopark yapmadın diye. İyi de taşıt alım vergisini kim alıyor? Motorlu taşıtlar vergisini kim alıyor? Merkezi hükümet alıyor. Sözüm söz bu iki vergiyi belediyelere devredeceğim” dedi.

Politika 11.11.2021, 13:46
Kılıçdaroğlu: “Taşıt alım vergisini ve motorlu taşıtlar vergisini belediyelere devredeceğim”

Antalya’da konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Otopark kimin sorumluğunda? Belediyelerin. Güzel. Vatandaş şikayet eder neden otopark yapmadın diye. İyi de taşıt alım vergisini kim alıyor? Motorlu taşıtlar vergisini kim alıyor? Merkezi hükümet alıyor. Sözüm söz bu iki vergiyi belediyelere devredeceğim” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya’da "Halk Otobüsçüleri Buluşmaları"na konuk oldu. Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen programda Kılıçdaroğlu’na partisinin milletvekilleri, belediye başkanları, il başkanı ve ilçe başkanı ile partililer eşlik etti. Konuşmasına ulaşım esnafının sorunlarına değinerek başlayan Kılıçdaroğlu, “Bir sorunu çözmek istiyorsanız sorunu yaşayanı dinlemek zorundasınız. Masa başında oturup sorunu çözemezsiniz. Sonra çözüm üreteceksiniz. Ürettiğiniz çözümü de konuşacaksınız. Devleti yönetenler sırça köşkte oturup ben sorunu çözeceğim dediği anda o sorun çözülmez. Bir sorun var. Çözüm yolu belli mi? Evet belli. Devlet yönetiminde var olan bir sorunun çözümü için top birisinden diğerine atılmaz. Sorunun çözümü için kararlı olacaksınız. Devletin imkanlarını kullanacaksınız. O zaman sorun çözülür. Türkiye’nin çözülmeyecek hiçbir sorunu yok. Bütün sorunlar akılla, mantıkla, birikimle ve bilgi ile çözülür. Ve en önemlisi deneyim ile çözülür. Elin oğlu çözüyor da biz neden çözemiyoruz" dedi.

“Ücretsiz taşınacaksa bunun ücretini birisi verecek”

Pandemi döneminde bazı meslek sektörü çalışanlarının toplu ulaşımda ücretsiz taşındığını belirten Kılıçdaroğlu, “Evet taşıyalım diyorsunuz. Taşımayız deseniz size bir de ceza yazarlar. Kardeşim iyi de bunun parasını kim verecek. Birisinin bunun parasını vermesi lazım. Ankara, İstanbul için otobüs başına bin 333 TL. Diğer büyükşehir belediyeleri için biner lira. Büyükşehir olmayan iller için de 800 TL ödenecek. Sanki diğer illerde mazot çok ucuz. Akıl alacak şey değil. Sosyal devlet dediğiniz gelir dağılımını dengeli sağlayan devlettir. Devlet bunu ücretsiz taşıyacağım diyorsa, parasını ben vereceğim anlamına gelir. Ücretsiz taşınacaksa bunun ücretini birisi verecek. Türkiye’nin neresinden olursa olsun bedel ödenir. 22 bin özel halk otobüsü var. Halk için çalışıyorsunuz. Hayatın her kesimi sizden yararlanıyor. Çok değerli bir hizmet yapıyorsunuz. Sizin bugüne kadar bir sahibiniz olmadı. Esnaf bakanlığı kurulsun dediniz. Bunu biz pandeminin başında dedik. Kesinlikle esnaf sahipsizdir. Esnaf derdi varsa nereye başvuracak belli değil. Bir esnaf bakanlığının olması lazım. Derdin var kime anlatacaksın? Esnafın kuralları var. Sıradan bir alan değildir. Bir dayanışma kültürü var” diye konuştu.

“Sözüm söz; bu iki vergiyi belediyelere devredeceğim”

Esnaf dayanışmasının olması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bu son derece değerlidir. Bunu yaptığımız zaman esnafımız daha güçlü olacak. Devletimiz de güçlü olacak. Parası olan gider bir tır ve kamyon alabilir. Planlı bir devlette kaç kamyona kaç tıra kaç halk otobüsüne ihtiyaç var bunun belirlenmesi lazım. Bir plaka enflasyonun olmaması lazım. Plaka sizin kıdem tazminatınızdır. Dolayısı ile oraya sınırlama getirilmesi lazım. Siz de dillendirin. Sizin bir gelecek güvenceniz yok. Hak edişler zamanında ödenmiyor. Ödenmesi lazım. Belediye başkanlarının da büyük sıkıntıları var. Belediye başkanlarına talimat verdim hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Kreşler yapılacak çocuğun karnı doyacak, arkadaşları ile oynayacak. Akşam annesi gelip alacak. Biz haktan yana halkın bütün sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Otopark kimin sorumluğunda? Belediyelerin. Güzel. Vatandaş şikayet eder neden otopark yapmadın diye. İyi de taşıt alım vergisini kim alıyor? Motorlu taşıtlar vergisini kim alıyor? Merkezi hükümet alıyor. Sözüm söz; bu iki vergiyi belediyelere devredeceğim. Belediyelere devrettiğim zaman finansman bu iki kaynaktan sağlanacak. Bütün belediyelere verildiği zaman sorun da çıkmaz” dedi.

“Bu söylediklerim tamamı o kanun teklifinde yer alacak”

En çok yük bindirilen esnaf grubunun otobüsçüler olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “Bu düzen değişecek. Bunu değiştireceğiz. Biz bir kanun teklifi hazırlayacağız. Bu söylediklerim tamamı o kanun teklifinde yer alacak. Bunun başkanlarımıza göndereceğiz. Bu işi yapan arkadaşlar olarak gelin bakın diyeceğiz. Benzer kanun teklifi de gelirse zaten destekleyeceğiz. Bu konuda emin olunuz. Alacağınız ve yenileceğiniz bir araçta KDV olmayacak. Destek ödememelerinde CHP’li 11 büyükşehir belediyesi olarak ortak bir uygulama olacak. Yeniden değerleme oranı üzerinde bir öneri geldi. Kanun teklifimizde bu da olacak. Bizim vereceğimiz kanun teklifini destekleyin, hükümete de çağrı yapın, onlar da getirirse ona da destek vereceğiz” ifadelerini kullandı.

“Kimse devletin zor duruma düşmesini istemez”

“Türkiye’de uygulama birliği yok diye arkadaşlarımız ifade ettiler. Her belediyede ayrı bir uygulama var. Bunun da değişmesi lazım. Sizin bir kanuna ihtiyacınız var” diyen Kılıçdaroğlu, “Kimse devletin zor duruma düşmesini istemez. Kanun ve yönetmelikte pek çok şey düzenlenecek. En geç 1 ay içerisinde hazırlayacağız. Bu konuda deneyimli arkadaşlarımız var. Siz uygun gördüğünüz anda bunun teklifini vereceğiz. Bizin teklife oy vermezlerse onlar getirsin. Eğer siyaset kurumu sorunu çözerse toplumda saygınlık kazanır. Siyasette sorun var çözüyorsan başımın üstüne yerin var. Her şey değişecek. Ülkeye barışı, huzuru getireceğiz. İnanç, etnik kimlik üzerinden siyaset yapmıyoruz. Her sosyal kimliğin içerisinde her inançtan her kimlikten vatandaşlarımız var. Var olan sosyal kimliklerin sorunlarını onlar ile çözeceğiz. Türkiye’nin çözülmeyecek bir sorunu yok” şeklinde konuştu.

“Ve şükürler olsun dimdik ayaktayız sizlerle beraberiz”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Tabii ki geçen yıl bu vakitler iki gün önce yoğun bakımdan çıkmıştım. Ve şükürler olsun dimdik ayaktayız sizlerle beraberiz. Bu çalıştayımızın da güzel geçmesini diliyorum. Ben hep şoför, arkasında devlet sırrı konuşulacak adam demiştim. Ayrıca bugüne kadar dün olduğu gibi bugün de yarın da ulaşım esnafımıza hep sahip çıktım, sahip çıkmaya da devam edeceğim. Ulaşım konusunda tüm tarafları dikkate alıyoruz. Herkesin hakkını koruyan sürdürülebilir bir ulaşım için çalışıyoruz. Ülkemizin yaşadığı ekonomik sıkıntılar pandemi koşulları akaryakıta gelen zamlar, araç sayısında yaşanan artış, kentimize olan göçler ve nüfus artışı kentimizde ulaşımı olumsuz etkileyen önemli sebeplerdendir.”

“Özel araç kullanma talebi önemli oranda artmıştır”

Pandemi dönemi ve pandemi sonrasında taşınan yolcu sayısı hakkında da açıklama yapan Böcek, “Ekim ayında 2019’da 10 milyon 829 bin 115 yolcu taşınırken, pandemi dönemi 2020’de 5 milyon 608 bin 754 yolcu taşındı. Yarı yarıya yolcu azalmıştır. Görüldüğü gibi toplu taşımada yolcu sayısı yarıya düşmüş olup, aynı şey raylı sistem için de geçerlidir. Özel araç kullanma talebi önemli oranda artmıştır. Bu durum ulaşıma büyük bir yük getirmiştir. Motorlu araç sayısı bakımından Antalya Türkiye’de dördüncü sırada, motosiklet sayısı bakımından İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Koşullar ne olursa olsun tüm zorluklara rağmen hiçbir bahane üretmeden ulaşım konusunda tüm engelleri aşarak hizmet üretmeye devam edeceğiz. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak mevcut yedi ilçeyi kapsayan ulaşım ana planı 19 ilçenin tamamını içerecek şekilde planlamamızı yaptık. Konuyla ilgili ulaşım çalıştayını 76 kurum ve kuruluşun katılımlarıyla gerçekleştirdik. Toplam 41 kavşak düzenlemesi yaptık” dedi.

“Sizlerle fikir alışverişinde bulunacağız”

Toplu taşıma araç kapasitesi hakkında bilgi veren Böcek, “Ekim 2021 itibarıyla belediyemize ait 197 adet toplu taşıma esnafına ait 436 adet olmak üzere toplamda 633 adet lastik tekerlekli araç ile hizmet vermeye devam edilmektedir. Ayrıca üç farklı nostaljik tramvay sistemi ile toplu taşıma hizmeti de verilmektedir. Bugün siz ulaşım emekçilerinin fikir ve önerilerini almak için bir araya geldik. Sizlerin sorularını ve sorunlarını dinleyeceğiz. Sizlerle fikir alışverişinde bulunacağız. Ortak akıl ve sorunları beraber çözüm üreteceğiz. İktidara tabii ki hep birlikte geleceğiz. Hepinizin desteğiyle geleceğiz. Biz her zaman esnafımızın yanında olacağız. Destek olacağız tabii ki sizlere de destek olacağız” açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
banner69
4
az bulutlu
Namaz Vakti 29 Ocak 2022
İmsak 06:17
Güneş 07:39
Öğle 13:00
İkindi 15:46
Akşam 18:10
Yatsı 19:27
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11