Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Mezitli Kadın Sağlığı ve Danışma Merkezi, verdiği fizyoterapi, diyetisyen ve psikolog hizmetleriyle yüzlerce kadını hem ruh ve beden sağlığına kavuşturuyor,

hem de mutlu ediyor. Kadınlar, merkezin fizyoterapisti ile kas-eklem ve omurga rahatsızlıklarını aşabiliyor, hamile pilatesi de yapabiliyor. Merkezin diyestisyeni kadınların kilo vermesini, kilo kontrolünü ve doğru beslenme düzeni ile sağlıklı bir yaşama kavuşmasını sağlarken, merkezin psikoloğu da kadınların psikolojik sorunlarında danışman hizmeti veriyor. Tüm bu hizmetlerle birlikte merkezde verilen hizmet sayısı, açıldığı günden bu yana 7 bin 500’e ulaştı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi’nin 2021 yılında hizmete açtığı Mezitli Kadın Sağlığı ve Danışma Merkezi, yüzlerce kadının hem ruh hem de beden sağlığına kavuşarak mutlu olmasını sağlıyor. Psikolog, fizyoterapist ve diyetisyenden oluşan ekip verdiği hizmetlerle, kadınların yaşamının her alanına etki ediyor. Yüzlerce kadının uğradığı merkezde verilen hizmet sayısı 7 bin 500’e ulaştı.

Merkez’den belirli bir süre hizmet alan her kadın, tedavi süreci bitse de yeniden merkeze gelmek istiyor. Hem hizmetten, hem de hizmeti veren personelden son derece memnun olan kadınlar, aldıkları pozitif enerji ile hayata daha mutlu bakarken, kendilerine olan güvenleri de artıyor.  

Kadınlar; merkezde görev yapan fizyoterapistten kas, eklem ve omurga sağlığı, diyetisyenden kilo kaybı, kilo kontrolü ve sağlıklı beslenme, psikologtan ise psikolojik sorunlarının çözümleriyle ilgili destek alıyor.

Çat: “Kadınlarımız bu hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanabilir”

Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Halk Sağlığı ve Denetim Şube Müdürü Uzman Doktor Bahar Gülcay Çat, “Merkezimizde bir fizyoterapist, bir psikolog ve diyetisyenimiz hizmet veriyor. 2021 yılı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde hizmete başladığımız Kadın Sağlığı Danışma Merkezimizde, hizmet sayımız şu anda 7 bin 500’e ulaştı” dedi.

Merkezde görev yapan personelle ve verilen hizmetlerle ilgili bilgi veren Çat, “Fizyoterapistimiz; omurga sağlığı, kas ve eklem bozukluklarında, reformer pilatesi üzerinden danışmanlık hizmeti veriyor. Ayrıca hamilelikte gebe pilatesi ile ilgili de hamile kadınlarımıza destek oluyor. Diyetisyenimiz, özellikle kronik hastalığı olan kişilere beslenme danışmanlığı hizmeti vererek, beslenmenin ne kadar önemli olduğunu göstermeye çalışıyor. Psikoloğumuz da yine sağlıklı yaşam açısından kadınlarımızın ruhsal sağlığını düşünerek, gerekli danışmanlık hizmetlerini veriyor. Kadınlarımız ücretsiz olarak bu hizmetlerden faydalanabiliyor” diye konuştu.

Yeşilırmak: “Burayı evim gibi görüyorum, hayatım değişti”

Kadın Sağlığı ve Danışma Merkezi’nden psikolog hizmeti alan kadınlardan Belgin Yeşilırmak, “Evde çocuklarımla ilgili bazı sorunlarım oldu ve bunu atlatamadım. Merkez’e geldiğimden beri faydasını gördüm ve hayatım değişti. Burayı evim gibi hissediyorum, bir doktora gelmişim gibi hissetmiyorum” dedi.

Bu hizmetlerin özel bir yerde alınması durumunda çok maliyetli olacağını da aktaran Yeşilırmak, “Hastaneye gittiğim zaman, bana sadece bir kerelik görüşme ayarlayabildiler. Neyse ki böyle bir imkanım oldu. Buraya 10 günde bir geliyorum. Psikoloğumuzla konuşuyor ve rahatlıyorum.  Nasıl davranmamız gerektiğini öğreniyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaya: “Tedavinin yanında buradaki pozitif enerji de bizi mutlu etti”

Uzun süre hasta olan annesine bakan ve zamanla postür (duruş) bozukluğu gelişen Hatice Kaya ise, merkezin fizyoterapi ve diyetisyen hizmetinden faydalandı. Çok ağrı çektiğini ifade eden Kaya, “Birdenbire boyun fıtığım oldu. Hiç sağa sola dönemedim ve kol ağrım oldu. Tesadüfen burayı duydum, geldim, başladım ve hayatım değişti. Tedavinin yanında buradaki pozitif enerji de bizi mutlu etti. Biz aramasak, onlar bizi aradılar. Bu benim için önemliydi, çok mutlu oldum” diye konuştu.

Merkezin beden ve ruh sağlığına çok iyi geldiğini belirten Kaya, “Bende olduğunu bilmediğim şeylerin bile düzelmesi beni mutlu etti. Mesela sırt eğriliğim varmış, ben bilmiyordum. Tedaviyle onun düzeldiğini, ağrılarımın geçtiğini fark ettim. Sonra spora başladım ve hayata bağlandım. Pozitif ve sağlıklı bir yaşam stilini buradan aldım” ifadelerini kullandı.

Merkez’de diyetisyenden de destek aldığını sözlerine ekleyen Kaya, “Orada da olumlu sonuç aldım. Diyetisyen’in verdiği uygulamalar sayesinde vücudun güzelleşiyor. Vücudun güzelleşince sen de güzelleşiyorsun, ruhun da güzelleşiyor. Kendime güvenim geldi” dedi.

Vural: “Bizimle çok ilgilenilmesi ve süreçlerimizin takip edilmesi, bizi motive ediyor”

Merkez diyetisyeninden 1 yıldır hizmet alan Şükran Vural ise, kendileriyle bu kadar ilgilenilmesinin ve süreçlerinin takip edilmesinin kendilerini motive ettiğini kaydederek, “1 yılda toplam 23 kilo verdim. 10 kilo daha vermeyi planlıyorum. Unuttuğum zamanlar oluyor, kendileri beni arıyorlar. Daha önceki dönemlerimde yine kilo verme süreçlerim olmuştu. Burada uzun süreli oldu, kendileri de sürekli takip ettikleri için benim için daha iyi oldu. Çünkü kısa dönemde kendimi bırakabiliyordum, ya da dışarıdaki hizmetlerden memnun kalmadığım zamanlar oluyordu. Buradan çok memnunum” diye konuştu.