Erasmus Programı kapsamında Türkiye’ye gelen bir grup Romanyalı öğrenci ve öğretmenleri, Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediyesinin hizmete açtığı ve ilçede bir ilk olan ’Yaparak ve Yaşayarak Öğrenme Merkezi’ni ziyaret etti.

Akdeniz Belediyesinin hizmete açtığı ve ilçede bir ilk olan ‘Yaparak ve Yaşayarak Öğrenme Merkezi’, kent ve ilçe genelinde olduğu kadar yurtdışında okuyan öğrencilerin de ilgi odağı olmaya devam ediyor. Çocuklara, bilim ve teknolojiyi görerek, deneyerek ve uygulayarak öğrenme imkânı sunan merkezi, son olarak Romanya’dan gelen öğrenci ve öğretmenler ziyaret etti. Romanyalı öğrencilere eşlik eden meclis üyeleri Samet Oğuz, Ahmet Tuncer ve Aydın Keskinkılıç da bazı alet ve cihazları test edip kullandı.

Merkezi görmekten keyif ve mutluluk duyduklarını ifade eden Romanyalı öğrenciler, deneyler yaptı, bilimsel araç, gereç ve materyaller ile çeşitli çizimleri merakla izledi. Kitaplarda anlatılan bazı ders ve konuları merkezde deneyip dokunarak görme şansı yakaladıklarını söyleyen gençler, bazı elektronik cihazların ilgilerini çok çektiğini, merkezde hem öğrenip hem de eğlendiklerini dile getirdi.

MESKİ özel ihtiyaçlı öğrencilere su tasarrufunu anlattı MESKİ özel ihtiyaçlı öğrencilere su tasarrufunu anlattı

Yaparak ve Yaşayarak Öğrenme Merkezi Hakkında

Akdeniz ilçesine bağlı Gündoğdu Mahallesi’ne açılan merkezde, ‘enerjiden elektrik üretimi; arduino eğitimi (açık kaynak kodlu yazılım ve donanıma sahip bir mikro denetleyici platformu), robotik kodlama, okul öncesi çocukların el-beyin koordinasyonu ve problem çözme becerisi kazandırma, planetaryum’ gibi çocuklar ve gençlerin bilim ve teknoloji ile buluşacağı özel bir ortam bulunuyor. Akdeniz’in yanı sıra diğer merkez ilçelerde öğrenim gören öğrencilerin de yaparak ve deneyerek öğrenmelerini sağlamayı amaçlayan merkezin hedefi, çocuklara günlük hayat becerileri kazandırmanın yanı sıra kalıcı öğrenmeyi gerçekleştirip eğitimdeki başarı çıtasını daha yükseklere çıkarmak.