İki dozda da "mavi" kategoriye ulaşan Doğu Akdeniz'de yeni hedef pozitif vaka sayılarını düşürmek

- Adana İl Sağlık Müdürü Halil Nacar:- "Aşıda mavi kategorideyiz ancak pozitif vaka sayılarımız da belli bir seviyede seyrediyor. Bunu azaltmamızın yöntemi de tedbirlere uymak. Yani bu mücadelenin bir ayağı aşı, hastalığın etkilerini azaltmak için. Hastalığın oluşmasını engellemek için en önemli yöntemimiz tedbirlere uymak"- Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat:- " Yaptığımız çalışmalarda gördüğümüz şu ki mevcut pozitif vaka sayılarımızda genç nüfus oranı her geçen gün artmakta. Gençlerimiz mesafe, maske, hijyen ve belli bir yerlerde kapalı alanda yalnız tutabilme noktasında zorlanmaktayız"

Sağlık 13.11.2021, 11:09
İki dozda da

ADANA (AA) - Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında ikinci doz aşılamada da "mavi" kategoriye ulaşan Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de hedef, tedbirlere uyarak pozitif vaka sayılarını en aza indirmek.

Sağlık tesislerinde ve mobil ekiplerle aşı çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğü Adana'da, pozitif vakaların çoğunluğunu oluşturan ve aşılanma oranları düşük seyreden 30 yaş altının aşılanması için çaba sarfediliyor.

İl Sağlık Müdürü Halil Nacar, AA muhabirine, özellikle Adana'nın komşusu Osmaniye, Hatay, Mersin illerinin mavi kategoriye geçmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Doğu Akdeniz'deki illerin mavi kategoriye ulaşmasının büyük bir avantaj olduğunu aktaran Nacar, "Bölge sağlık kuruluşu olarak hizmet veriyoruz. Bu noktada hastanelerimize, civar illerimizden gelen yükler azalmış durumda. Onun için bölgenin mavi olması çok sevindirici." diye konuştu.

Nacar, kentte aşılamada ciddi bir noktaya geldiklerini, vatandaşların bu konuda çok daha duyarlı olduğunu ifade etti.

Aşıya rağmen tedbirlerin asla elden bırakılmaması gerektiğinin altını çizen Nacar, şöyle devam etti:

"Aşılama, tüm hızıyla devam ediyor. Bu mücadeleyi biz aşıyla taçlandırıyoruz. Ancak mutlaka tedbirlere uymamız gerekiyor. Özellikle mevsim şartlarını düşündüğünüzde kapalı yerlerde, kalabalık ortamlarda, toplu taşıma araçlarında mutlaka kişilerin maskelerini takmalarını öneriyoruz. Tedbirlere devam etmeliyiz. Biz şunu biliyoruz ki aşı hastalığın etkilerini azaltıyor. Aşı olan kişilerde hastalık etkilerini ve kötü sonuçları çok daha az görüyoruz. Bu kişiler hastalığı çok hafif semptomlarla veya semptomsuz atlatabiliyor. Aşı, hastalığın bulaşmasını engellemiyor. Hastalığın bulaşmasını biz tedbirlere uyarak engelleyebiliriz. O noktada da temizlik, sosyal mesafemiz ve maske takmamız çok önemli. Aşıda mavi kategorideyiz ancak pozitif vaka sayılarımız da belli bir seviyede seyrediyor. Bunu azaltmamızın yöntemi de tedbirlere uymak. Yani bu mücadelenin bir ayağı aşı, hastalığın etkilerini azaltmak için. Hastalığın oluşmasını engellemek için en önemli yöntemimiz tedbirlere uymak. Bu noktada da herkesin tedbirlere uymasını rica ediyoruz."

Nacar, pozitif vakaların yüzde 35-40'nı 30 yaş altı kişilerin oluşturduğunu, bu grupların aşılanması için çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü kaydetti.

- Mersin

Mersin'de de sağlık tesisleri ve mobil aşılama alanlarında çalışmalar devam ediyor.

Kentte pozitif vakaların çoğunluğunu oluşturan ve aşılanma oranları düşük seyreden 30 yaş altının aşılanması sürüyor.

Mersin İl Sağlık Müdürü Emrah Ceviz, Doğu Akdeniz'deki illerin mavi kategoriye ulaşmasının ve iller arası insan sirkülasyonunun azalmasının büyük bir avantaj olduğunu söyledi.

Kentteki aşılama çalışmalarında önemli bir noktaya ulaştıklarına vurgu yapan Ceviz, şöyle devam etti:

"Pozitif vakaların yarıya yakınını 12-18 yaş aralığındaki çocuklar ve gençler oluşturuyor. Bu grupta aşılama oranı maalesef istediğimiz seviyede değil. Ebeveynlerden ve 18 yaş üstü gençlerden talebimiz, bir an önce aşılarını tamamlamaları. 12-18 yaş aralığında bulunanların ebeveynleri, e-Nabız mobil uygulaması üzerinden onay vererek randevu almalı ve çocuklarımızın aşıları hızla tamamlanmalı. Eğitim öğretimin devamı ve normal hayata dönmek için çocukların ve gençlerin aşılanması çok önemli. Bütün veriler, yeni dönemin 'aşısızların pandemisi' olacağını işaret ediyor."

- Hatırlatma dozu uyarısı

Ceviz, risk grubunda bulunan 65 yaş ve üstü vatandaşların hatırlatma dozlarını yaptırması gerektiğini işaret ederek, şunları kaydetti:

"Önümüz kış, haliyle Akdeniz Bölgesi'nde yaşayan vatandaşlarımızın kapalı alanlarda uzun süre kalacakları bir döneme gireceğiz. Mevsimsel etkilerle grip sezonunun da başlamasıyla birlikte yeni bir pik yaşanabilir. Kapalı alanlarda maskemizi mutlaka takmalıyız. Eksik aşılarımızı bir an evvel tamamlamalıyız. Hastaneye yatışların ve can kayıplarının önüne geçmek için hatırlatma dozunu mutlaka yaptırmak gerekiyor. Koronavirüse yakalandıktan sonra 'Keşke aşılarımı olsaymışım.' demenin kimseye faydası olmayacak. Aşı olmadığı için önce hastaneye sonra yoğun bakıma yatan hastalarımızın pişmanlıkları bizleri de üzüyor."

-Hatay

İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat da Kovid-19'la mücadelede ilk hedeflerine ulaştıklarını belirterek, bundan sonraki hedeflerinin ise yüzde 100 tam aşılı bir Hatay olduğunu kaydetti.

Aşılama çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini aktaran Hambolat, kendilerine ulaşamayanlara hizmet sağlayabilmek adına gezici aşı timlerinin çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Hatay'ın ikinci doz aşılamada mavi kategoriye ulaşmasının hastalıktan korumadığının altını çizen Hambolat, " Bu noktada bizim klasik yöntemler dediğimiz maske, mesafe ve hijyenini bırakmamamız gerekiyor. Bu hususta aşılama oranlarının artması bizim uzun süredir beklediğimiz, çabaladığımız ve ulaşmaya gayret ettiğimiz bir noktaydı. Daha rahat olacağız ama kesin çözüm değil." diye konuştu.

-"Genç nüfusu aşılamadaki hedefimiz yüzde yüz"

Hambolat, ileri yaş kategorisinde aşılama oranlarının yüzde 90'ın üstüne çıktığını ancak genç nüfusun aşılanma oranın istedikleri seviyede olmadığını söyledi.

Genç nüfusu aşılama oranlarının yükseltebilmek için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Hambolat, şöyle devam etti:

" Hem bilgilendirme hem farkındalık oluşturabilmek adına tüm ekipler sahadayız. Herkesin bildiği üzere aşılamayla birlikte vaka sayılarımız düştü. Fakat vakaların yaş kategorisinde bir kayma oldu. Daha önce daha ziyade yaşlı nüfusta vakalar görülmekle birlikte şu aşamada genç nüfusta vakalarımız arttı. Okulların da açılması bu noktada bizi test sayısı noktasında daha bir gayrete yönlendirdi. Dolayısıyla bu noktada bizim gençlerimizde vakalarımız artıyor. Hamdolsun ki klinikleri çok hafif atlatılıyor. Fakat bu bulaş olmuyor anlamına da gelmemekte. Gençlerimizin aşıya olan ilgisi pandemiden bir an önce kurtarabilmek adına ciddi katkı sağlayacaktır. Yaptığımız çalışmalarda gördüğümüz şu ki mevcut pozitif vaka sayılarımızda genç nüfus oranı her geçen gün artmakta.

Gençlerimizi mesafe, maske, hijyen ve belli bir yerlerde kapalı alanda yalnız tutabilme noktasında zorlanmaktayız. Hem gezmek, hem de aşı olmamak çok uygun olmayacak. Dolayısıyla sosyal hayatlarını devam ettirmek istiyorlar ise aşılamaya da gereken hassasiyeti göstermesi gerekecek gençlerimizin. Genç nüfusu aşılamadaki hedefimiz yüzde yüz. Aşı hakkı olan tüm bireylerin aşıya ulaşabilmesi ve aşılanması bizim nihayet hedefimiz. Mevcut vaka oranlarımızın yüzde 40'a yakınının 30 yaş altı olduğunu söyleyebiliriz ki bu ciddi bir oran. Daha önce çok daha düşüktü bu rakamlar. Dolayısıyla hastalık seyrinin genç nüfusa doğru kaydığını söyleyebiliriz."

-Osmaniye

Osmaniye genelinde de vatandaşlar hastane ve mobil servislerde aşı olmaları için teşvik ediliyor.

İl Sağlık Müdürü Hasan Öznavruz, Kovid-19 la mücadelede en etkin silahın aşı olduğunu bildiklerini ve bu nedenle aşılamaya önem verdiklerini söyledi.

Osmaniye'nin erişkin gruptaki insanların aşılanma oranı bakımından Türkiye'nin en iyi 4. ili olduğunu dile getiren Öznavruz, "İnşallah bu hedefimizi, eğitim öğretim çağındaki çocuklarımızda da yakalamayı istiyoruz. Bu amaçla Milli Eğitim Müdürlüğümüzle istişare ederek okul müdürlerimize, velilere gönderilmek üzere onay formları gönderdik. Çocuklarını aşı yaptırmak isteyen velilerin bu formları imzalayıp okul müdürlerine getirmesi, müdürlerin de bizimle irtibata geçmesi durumunda bir gün belirleyerek okulda çocuklarımızı aşılamaya başladık, devam ediyoruz." dedi.

12-19 yaş grubu çocukların 1. doz aşılamasında yüzde 55 oranını geçtiklerini, 2. dozda da yüzde 37 seviyelerinde olduklarını kaydeden Öznavruz, "Şu an için sıkıntımız, mevsimsel bir geçiş dönemi olduğu için Kovid-19 ile üst solunum yolu enfeksiyonlarının karıştırılması. Bazı veliler, çocukları koronavirüs değil diyerek okula gönderiyor. Bizim isteğimiz, bu tür semptomlar gösteren çocukların okula gönderilmemesi, şüpheli olan çocuklara ise mutlaka PCR testinin yapılması ve testi negatif çıkana kadar okula gönderilmemesi." diye konuştu.

- Kovid-19 vakalarının yüzde 42'si 30 yaş altı

Öznavruz, Osmaniye'de Kovid-19 testi pozitif çıkan vakaların yüzde 42'sinin 30 yaş altı genç nüfus olduğunu, bunların arasında ise ilk, orta ve lise öğrencilerinin başta geldiğini aktardı.

Hastaneye ve yoğun bakıma yatan hastaların çoğunluğunun aşılanmayan ya da aşı sürecini tamamlamayan hastaların oluşturduğunu vurgulayan Öznavruz, "Hastaneye ve yoğun bakıma yatan hastalarımıza baktığımızda yüzde 90'ının aşısız olduğunu görüyoruz. Bundan dolayı da aşılanmanın ne kadar değerli olduğunu vatandaşlarımıza istatistiklerle anlatıp aşı olmalarını istiyoruz. Şu an için aşı en büyük silahımız." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
banner69
Namaz Vakti 21 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 26 46
7. Bodrumspor 26 41
8. Manisa FK 25 39
9. Boluspor 25 38
10. Bandırmaspor 25 37
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 26 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13