Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ’24 Kasım Öğretmenler Günü’ dolayısıyla Büyükşehir Belediyesinin emektar öğretmenleri ile bir araya geldi.

Programda, Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğünün tanıtımı, üniversiteyi kazanan öğrencilerin teşekkürü ile kurs merkezlerinde bu yıl eğitim gören öğrencilerin öğretmenler gününe özel hazırladığı videolar izletildi.

“Çocuklara daha iyi bir gelecek sunmak için inanılmaz katkı veriyorsunuz”

Öğretmenlere, "Arkadaşlarım" diye seslenerek konuşmasına başlayan Başkan Seçer, “Arkadaşlarım diyorum çünkü birlikte çalışıyoruz. Ortak amacımız Mersinimize, ülkemize, milletimize, insanlığa katkı sunmak. Bugüne kadar ortaya koyduğunuz çabalardan ve verdiğiniz emeklerden dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. Emeğinize, yüreğinize sağlık” dedi. Büyükşehir bünyesinde 403 öğretmenin eğitim verdiğini belirten Seçer, “Toplamda 20 kurs merkezimiz var. 7 bin 30 öğrencimize katkı sunuyorsunuz. Onlara eğitim veriyorsunuz. Daha iyi bir gelecek oluşturmaları için inanılmaz bir katkı veriyorsunuz” diye konuştu. Eğitimde fırsat eşitliğini öncelediklerini vurgulayan Seçer, “Devlet olmak; sosyal eşitlikçi olmaktır. Aslında bunların ortak gayesi eşit bir toplum oluşturmak, varsıl olanla yoksul olanın devlet karşısında eşit bir yurttaş olduğu duygusunu ona verebilmek. Devlet olmak insanları birleştirmektir, bütünleştirmektir kutuplaştırmak değildir” ifadelerini kullandı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kendisinin bir siyasi görüşü olduğunu ancak, kendisi gibi düşünmeyenlere karşı ayrımcı davranmadığını kaydeden Seçer, “Böyle bir hakkım ve haddim olamaz. Belediye bünyesinde çalışan hiçbir kamu görevlisinin böyle bir hakkı ve haddi olamaz. 2.5 milyon insana hizmet ediyoruz. Hep beraber yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Büyükşehir olarak eğitime büyük önem verdiklerinden söz eden Seçer, “Bizim sahip olduğumuz dünya görüşü; ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ felsefesinin ve anlayışının tezahürüdür. Hurafelerin değil, bilimin peşinden gideceğiz. Çocuklarımız eğitilsin, toplumları eğitim kurtarır, eğitimli toplumlar kalkınır. Dünyada rekabet eden ve rekabette üst seviyede olan ülkeler eğitimle bu seviyelere geldi. Eğitimde yol alanlar, bilimde ilerleyenler dünyada söz sahibi olmaya başladı. Bu felsefeyle Büyükşehir Belediyesi olarak eğitimde imkânlarımızı en azami kullanarak, bu çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“İyi ki böyle değerli öğretmenlerimizi belediyemizin bünyesine kazandırmışız”

Göreve geldikleri günden itibaren öğrenci, kurs merkezleri ve eğitimci sayılarında yaşanan artıştan söz eden Seçer, eğitime; ‘ama, fakat, lakin’ demeden bütçe ayırdıklarını dile getirdi. Seçer, şöyle devam etti; “Sizlerin de her birinizin kendi alanınızda son derece donanımlı, iyi yetişmiş, bildiklerini, bilgilerini öğrencisine en iyi şekilde aktarabilen kabiliyette eğitimciler, öğretmenler olmasını isteriz. Bunun yanında çocuklarımıza şefkatli davranan, sadece onlarla pozitif bilim çerçevesinde sohbet eden değil, matematik, kimya, fizik, coğrafya; onun bir derdi varsa onunla ilgilenen, ona ablalık, abilik, yarenlik ve yoldaşlık yapan birer rol modeller olmanızı arzu ederiz.”

Büyükşehir Belediyesinin öğretmenleri ile ilgili vatandaşlardan ve öğrencilerden aldığı olumlu tepkileri de anlatan Seçer, “Bakın şunu gururla söylüyorum; gerçekten bunu duyduğum, gördüğüm zaman sizlerle bir kez daha mutlu olup, gurur duyuyorum. ‘İyi ki böyle değerli öğretmenlerimizi belediyemizin bünyesine kazandırmışız. Bizim mücadelede yol arkadaşlarımız olmuş’ diyorum. Çarşıda, pazarda giderken bir hanımefendi, bir çocuğumuz; ‘Başkanım sizin kurs merkezlerinde üniversiteye hazırlandım ve üniversitede okuyorum’ dediği ve teşekkür ettiği nokta inanın dünyanın en mutlu insanı oluyorum ve şunu söylüyorum; ‘Peki, öğretmenlerimiz nasıldı?’ Daha bir tek çocuğumuzdan olumsuz bir şey duymadım ve sizlerden bahsederken emin olun ağızları dolu dolu ve gözleri yaşararak, öğretmenlerini ismen bana söyleyerek memnuniyetlerini dile getiriyorlar. Sizlere binlerce kez teşekkür ediyor ve bu anlayışla görevinize devam etmenizi istiyorum” dedi.

“Mersin Büyükşehir Belediyesi halkın yuvasıdır”

Büyükşehir Belediyesinin tüm Mersin halkının yuvası olduğunun altını çizen Seçer, “Sizler de bu yuva içerisinde bizzat görev alan üyelersiniz. Sizler o kurumu koruyacak ve yükselteceksiniz. Sizin başarılarınız Büyükşehir Belediyesinin marka değerini artıracak. Diyecekler ki, ‘Bizim belediyemiz bir tanedir, çalışanlarıyla, hizmetleriyle, belediyemizin fiziki koşullarıyla, uygulamalarıyla, anlayışıyla Türkiye’de bir numara.’ Bunu dedirtmek 11 bin çalışanın elinde. Gerçekleri vatandaşlarla paylaşmanın bu kuruma kendini ait hissetmekten geçtiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Öğretmenler, eğitimde fırsat eşitliği sağladıkları için gururlu

Okuma yazması olmayan genç kadınlara eğitim veren öğretmen Gülistan Atasay, eğitimde oluşturduğu fırsat eşitliğinden dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Öğrencilerden aldıkları geri dönüşlerin kendilerini çok mutlu ettiğini kaydeden Atasay, “Kursumuz sonlandığında da zaten onlar da ceplerine birçok şey koyarak bu eğitimi tamamladılar ve hayatlarına döndüler ve geri dönüşlerini hala alıyoruz, hala irtibat halindeyiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Seçer, Büyükşehir bünyesindeki tüm öğretmenler adına öğretmen Ece Güler Aslan’a çiçek takdim etti.