Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 7 bin öğrencinin Büyükşehir Belediyesinin kurs merkezlerinde eğitim gördüğünü, amaçlarının her bir çocuğun iyi bir meslek sahibi olması ve geleceğini kurabilmesi olduğunu söyledi.

Seçer, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğünün ‘Veli buluşması’ etkinliğine katılarak ailelerle bir araya geldi. Buluşmada Büyükşehir Belediyesinin Mersin merkezdeki Çilek, Hal, Halkkent, Kazanlı, Özgürlük, Turgutreis ve Turgut Türkalp mahallelerinde yer alan toplam 7 Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezinde çocukları Liselere Geçiş Sistemi’ne (LGS) hazırlanan öğrencilerin velileri yer aldı.

“Bizler sizin yetemediğiniz yere yetmeye çalışıyoruz”

Seçer konuşmasında, ailelerin en büyük önceliklerinin çocuklarının mutluluğu olduğunu söyledi. Anne ve babaların, çocukları için gece-gündüz çalıştıklarını belirten Seçer, ailelerin yetemediği durumlarda da devletin yetişmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Bizler, devletin bir kurumuyuz, belediyeyiz. Sizlerin bize aktardığı vergilerle sizlere hizmet ediyoruz. Bana gelen kaynak sizin paranız. Ben de vicdanlı, hakka ve hukuka inanan bir insan olarak o paraya halel getirmeden bu görevi yapmak zorundayım. Bizler sizin yetemediğiniz yere yetmeye çalışıyoruz. Sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.

“5 yılda 10 kat daha fazla aileye ulaşan bir kadro kurduk”

Eğitimli bir toplumun, çocukları eğitmekten geçtiğine dikkat çeken Seçer, “Çocuklarımızı daha iyi eğitip, her birinin ileride bu memleketin iyi bir yurttaşı olmaları, ülkeye, vatana, insana ve dünyaya yarar sağlamaları için eğitmemiz lazım. Toplumlara ne geliyorsa cehaletten gelir. Cehalet çok büyük bir hastalıktır. Cehalet eğer topluma sirayet etmişse ve bunun önlemini almıyorsanız, bu çok tehlikeli bir hastalıktır. Süratle toplumu sarar ve çürütür. Onun için ‘eğitim’ diyoruz” ifadelerini kullandı. 5 yıl önce göreve geldiklerinde öncelikli uygulamalarından birinin de eğitime kaktı sunmak olduğunu hatırlatan Seçer, “5 yılda 10 kat daha fazla aileye ulaşan, çok daha kaliteli eğitim sunan, sadece eğitim değil, çocuğun ruhuyla, mutluluğuyla, psikolojisiyle, çocukluktan gençliğe geçtiği o yaşların oluşturabileceği depresyon ve psikolojik sorunlarla ilgilenmek için muazzam bir kadro kurduk. Belediyemizin bünyesindeki eğitim merkezlerinde, meslek edindirme kurslarında ve diğer alanlarda 350’den fazla öğretmenimiz var” diye konuştu.

“Düşük gelirli vatandaşın çocuğunun da en iyi eğitimi almak hakkıdır”

7 bin öğrencinin Büyükşehir Belediyesinin kurs merkezlerinde eğitim gördüğünü belirten Seçer, amaçlarının her bir çocuğun iyi bir meslek sahibi olması ve geleceğini kurabilmesi olduğunu söyledi. Eğitimde fırsat eşitliğini öncelediklerinin altını çizen Seçer, “Geliri iyi olan bir yurttaşın çocuğunun iyi eğitim alması hakkıysa, düşük gelirli vatandaşın çocuğunun da devletin desteğiyle en iyi eğitimi almak hakkıdır. Bizim sağladığımız bu. Geliri iyi aile çocuğunu dershaneye gönderiyor. Olmayan ne yapacak? Olmayana belediye ve devlet bakacak” şeklinde konuştu.

“Çocukların daha başarılı ve sosyal olması için emek harcıyoruz”

Velilerle iletişimi de çok önemsediklerini söyleyen Seçer, “Ev ziyaretlerini çok önemsiyoruz. Velileri düzenli olarak aramak, sormak, onlarla gönül bağı kurmak önemli. Biz vazifemizi yaparız. Karşımızdaki bizim yurttaşımızdır, bir insandır, bir robot değildir. ‘Dersi verdik bitti’ değil. Ararız, sorarız, onun dertleriyle dertleniriz, mutluluğuyla mutlu oluruz. Bizim anlayışımız bu” dedi. Deneme sınavları, testler ve kaynak kitap desteklerinin yanı sıra öğrencilere sosyal hayatlarının canlanması için de etkinlikler düzenlediklerini anlatan Seçer, “Başarı sadece notların yüksekliği değildir. Bir insan mutluysa, huzurluysa, yüzü gülüyorsa mutludur, başarılıdır. Mutsuz insan başarısızdır. Çocuklarımızı anlamak lazım” ifadelerini kullandı.