Mersin Büyükşehir Belediyesi tiyatro ekibi, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Şehir Tiyatrosu bünyesinde yürütülen ‘Tiyatro İzlemeyen Çocuk Kalmasın’ projesi bünyesinde ilçe ilçe gezerek köy okullarını dolaşmaya ve çocukları tiyatro ile buluşturmaya devam ediyor.

Özellikle kırsal ve dezavantajlı bölgelerde daha önce hiç tiyatro izlememiş çocuklara ulaşmayı amaçlayan Mersin Büyükşehir Belediyesi tiyatro ekibi, Çamlıyayla ilçesinde yer alan Atatürk İlkokulu’nda ‘Dünyanın Eski Zamanlarında’ çocuk oyununu sahneledi. Oyunu, çevre okullardan da katılım gösteren toplamda 268 çocuk izledi.

“Çocuklarımızın oyunlara ilgisi oldukça yüksek”

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak hem merkezde hem ilçelerde oyunlarını çocuklarla buluşturduklarını ifade eden Şehir Tiyatrosu oyuncusu Mustafa Dincir, “‘Tiyatro İzlemeyen Çocuk Kalmasın’ sloganıyla en son Çamlıyayla’daydık. Daha sonra Gülnar’a ve Aydıncık’a gideceğiz. Köydeki çocuklar, şehirdeki çocuklara göre oyunlara daha fazla katılım gösterirken, ilgileri de daha yoğun oluyor. Çünkü oyunda bir meddah karakteri ve tiplemeler var. Orta oyununda anlatılan hikâyelere daha yakınlar” dedi.

‘Dünyanın Eski Zamanlarında’ oyununu izleyen çocuklar, ilk kez tiyatro izlemenin tadını çıkardı

Oyunu çok keyifli bulduğunu söyleyen çocuklardan 8 yaşındaki Hamza Çakmak, “Hayatımda ilk kez tiyatro izledim. Arkadaşlarımda burada olmak iyi geldi. Vahap Amcamıza buradan teşekkür ediyorum” ifadelerini kullanırken, 7 yaşındaki Hilal Sazlıdere ise, en son tiyatro izlemesinin üzerinden uzun zaman geçtiğini belirterek, “Bugün çok eğlendim ve çok keyif aldım. En çok da arının petek aldığı kısımda güldüm. Çok komik bir oyundu. Çok teşekkür ederiz” ifadelerine yer verdi.

Oyunu çok sevdiğini ve izlerken sürekli heyecanlandığını dile getiren Melis Keklik de, “İlk kez tiyatro izledim. Arkadaşlarımla burada bunları paylaşmak çok güzeldi. Gerçekten çok keyifli bir oyundu. Bunun devamlı olmasını ve tekrar tiyatroya gelmek isterim” diye konuştu.