Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Sarı'nın adının verildiği okul kütüphanesinin açılışını yaptı.

Başkan Yılmaz; "Bu şehirde yetişmiş bir kahramanın adının yine bu şehirde var olan bir okulun kütüphanesinde yaşatılmasından gurur duyuyoruz" dedi.

Şehit Kütüphaneleri Gönüllü Topluluğu'nun girişimleri ve Toroslar Belediyesi'nin de destekleriyle Toroslar ilçesinde bulunan Mersin Ziraat Odası Ortaokulu'nda açılan kütüphaneye, 2017 yılında Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde, terör örgütüne yönelik operasyonda şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Sarı'nın adı verildi.

Hayal Kardeşliği Gönüllü Topluluğu'nun da katkıda bulunduğu kütüphanenin açılışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından düzenlenen bir törenle yapıldı. Törene; Toroslar Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Kendigelen, Toroslar İlçe Emniyet Müdürü Zeki Avşar, Toroslar İlçe Jandarma Komutan Vekili Jandarma Teğmen Mustafa Alparslan, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Okul İdarecileri, Öğretmenler, Öğrenciler ve Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Sarı'nın ailesi ile şehit yakınları katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Mersin Ziraat Odası Ortaokulu Müdürü Hasan Hüseyin Aygül, kütüphanenin yapımında emeği geçen Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz'a, Şehit Kütüphaneleri ile Hayal Kardeşliği Gönüllü Topluluğu'na teşekkür etti.

Aygül; "İyi ki varsınız. İyi ki şehitlerimizin adlarını yaşatma azim ve kararlılığındasınız. Şehidimiz Mustafa Sarı olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum" dedi.

Şehit Kütüphaneleri Gönüllü Topluluğu'ndan Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Sarı Kütüphanesi sorumlusu Mansur Gözel ise bu kütüphanenin Türkiye genelinde hizmete giren 239'uncu kütüphane olduğunun bilgisini vererek; "Bizler, şehitlerimizin isimlerini yaşatmak için gönüllü olarak yola çıktık.

Öğrencilerin, şehitlerimizin isimlerini, bu vatan bu bayrak için verdikleri mücadeleyi öğrenmeleri temel gayemizdir. Şehitlerimizin isimlerini en güzel şekilde yaşatmak için ant içtik. Kütüphanenin yapımında emeği geçen Toroslar Belediye Başkanımız Sayın Atsız Afşın Yılmaz'a, Hayal Kardeşliği Gönüllü Topluluğu'na ve okul idaresine teşekkür ederiz" şeklinde konuştu.

"Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez"

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Sarı'nın babası Yahya Sarı da oğlunun isminin verildiği kütüphanenin açılışını yapmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirterek; "Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Sarı Kütüphanesinin açılmasında katkıda bulunan Toroslar Belediye Başkanımız Sayın Atsız Afşın Yılmaz'a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şehitler ölmez, vatan bölünmez" ifadelerini kullandı.

Başkan Yılmaz; "Milletimiz, Nice Kahramanlar Yetiştiriyor"

Birlik ve beraberliğe vurgu yapan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz da; "Çok şükür ki bu millet halen kahramanlar yetiştiriyor. Şehit kardeşimiz Mustafa Sarı'nın ruhu şad olsun" dedi.

Başkan Yılmaz; "Genç kardeşlerimizin girişimleriyle yapılan bu kütüphaneye gelen her çocuk, kütüphanenin şehit ismi taşıdığını bilecek ve şehide duyulan sevgiyi, saygıyı hissedecek. Şehitlerimize olan minnettarlığımız nesilden nesile aktarılacaktır. Bizi büyük bir millet yapan değerlerimiz, en büyük hazinemizdir. Bu tür çalışmalara devam edeceğiz. Kütüphanenin açılmasında emeği geçen genç kardeşlerimize teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Kaymakam Şahin; "Şehidimizin İsmi Bu Kütüphanede Ölümsüzleştirildi"

Toroslar Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin de kütüphanenin açılışında bulunmaktan dolayı gurur duyduklarını belirterek; "Bugünü kadar şehitlerimizin isimleri, okullara, sağlık kuruluşlarına, caddelere, kavşaklara, üst geçitlere verildi. Böylece isimleri ölümsüzleştirildi. Şehidimiz Mustafa Sarı'nın da ismi bu kütüphaneye verilerek bir kez daha ölümsüzleştirilecek. Bu kütüphaneden faydalanacak olan çocuklarımız da inşallah bu vatanının nasıl kazanıldığının bilinciyle yetişecek. Kütüphanenin hazırlanmasında katkıda bulunan genç kardeşlerimize, Toroslar Belediyemize ve okul idaremize teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından plaket takdimi yapıldı. Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Sarı Kütüphanesinin açılışını, protokol üyeleri ve şehidin ailesiyle birlikte gerçekleştirdi.

Kütüphanenin açılışında şehidin annesi Beyhan Sarı ve babası Yahya Sarı ise duygularını gizleyemedi.