banner57

banner72

Büyükşehir, Silifkeli Üreticilere 40 Bin Lavanta Fidesi Ve 990 Alıç Fidanı Dağıttı

Fide, fidan ve ekipman destekleri ile üreticinin yüzünü güldüren Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bir durağı da Silifke ilçesi Çaltıbozkır Mahallesi oldu.

Silifke 30.04.2021, 14:55 30.04.2021, 14:58 Mersin Radikal
Büyükşehir, Silifkeli Üreticilere 40 Bin Lavanta Fidesi Ve 990 Alıç Fidanı Dağıttı

Fide, fidan ve ekipman destekleri ile üreticinin yüzünü güldüren Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bir durağı da Silifke ilçesi Çaltıbozkır Mahallesi oldu.

Başkan Seçer’in katılımıyla düzenlenen törende üreticilere 990 adet alıç fidanı ve 40 bin adet lavanta fidesinin yanı sıra üretilen ürünlerin yağını çıkarmak için de distilasyon makinesi desteği sunuldu.

Başkan Seçer, Büyükşehir’in lavanta fidesi desteğine büyük ilgi olduğunu ve bu yıl Silifke’den önemli bir sipariş aldıklarını belirterek, “Toplamda 80 bin adet lavanta fidesi dağılacak buraya. Her taraftan talep var. Demek ki ilgi var. Demek ki yaptığımız işin bir anlamı var” dedi. Mersin’de her alanda tarıma destek verdiklerini vurgulayan Seçer, organik tarımı artırmayı amaçladıklarına, katma değeri yüksek ürünleri üreterek dünya pazarlarında rekabet edilebileceklerine dikkat çekti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kentteki tarım üretimini artırmak ve küçük üreticiye ekonomik kazanç sağlamak için bu yıl da fide, fidan ve ekipman desteği ile üreticinin yüzünü güldürüyor.  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in de katılımıyla Silifke ilçesinin yüksek rakımlı Çaltıbozkır Mahallesi’ndeki üreticilere 990 adet alıç fidanı ve 40 bin adet lavanta fidesi dağıtıldı. Çevre mahallelerdeki üreticilerle birlikte üretilen ürünlerin yağını almak için de 1 adet distilasyon makinesi teslim edildi. Törenin ardından Başkan Seçer, Silifke ilçesine bağlı Sayağzı Mahallesi’ndeki pazar yerini ziyaret ederek, esnafa ‘hayırlı işler’ diledi.

“Sizlerin önerilerinden feyz alıyoruz ve çalışmalarımızı o yönde geliştiriyoruz”

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veterinerlik Hizmetleri Dairesi’nin öncülüğünde yürütülen destekler kapsamında fide, fidan ve distilasyon makinesi desteği için Çaltıbozkır Mahallesi’nde tören düzenlendi. Törende konuşan Başkan Seçer, tarımın her koluna destek verdiklerini, üreticinin taleplerini karşılamaya devam edeceklerini söyledi. Üreticilerin taleplerini dikkate aldıklarını belirten Seçer, “Halkla iç içe olmak istiyoruz. Daha akılcı, daha etkin, daha sonuç alıcı hizmetler yapalım istiyoruz. Sizlerle beraber olduğumuz zaman da sizlerin yaptığı çalışmalardan esinleniyoruz. Sizlerin önerilerinden bizler de feyz alıyoruz ve çalışmalarımızı o yönde geliştiriyoruz” dedi.

“Mersin, çok önemli tarımsal potansiyele sahip”

Türkiye’de ve tüm dünyada son zamanlarda pandemi ile beraber tarımın öneminin net bir şekilde anlaşıldığını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Mersin, çok önemli bir tarımsal potansiyele sahip. Belediye olarak göreve geldiğimiz günden bu yana tarımın her koluna destek vermek istiyoruz ve imkânlarımız ölçüsünde hatta imkânlarımızı azami kullanarak bunları da gerçekleştiriyoruz” diye konuştu. Başkan Seçer, ‘Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’nin detaylarını katılımcılarla paylaşırken, geçtiğimiz günlerde başlatılan “Kazanç Projesi”ni ve arı üreticilerine verilen destekleri de anlattı.

“Üretici ona bir bedel ödesin, o fidanın bir değeri olsun. Biz de katkı sunalım”

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen ve bu yıl sürdürülecek olan fide, fidan ve tohum desteklerini de anlatan Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Bugün de olduğu gibi fide, fidan tohumu desteklerimiz devam ediyor. Badem fidanı dağıtımımızı bu yıl gerçekleştireceğiz 15 bin adet, yine ceviz fidanı 20 bin adet bu yıl için. Avokado fidanı 4 bin adet. Alıç fidanı, bugün siftahı burada yapıyoruz 1868 adet. Bunların tamamı % 50 bizim tarafımızdan, % 50 üretici tarafından karşılanıyor. Bu önemlidir, bir imecedir, bir yardımlaşmadır, bir değer bilmedir. Üretici ona bir bedel ödesin, o fidanın bir değeri olsun. Biz de katkı sunalım. Onun girdilerine yardımcı olalım, bir kısmını biz ödeyelim. Böyle daha değerli diye düşünüyorum. Lavanta fidesi bugün yine burada dağıtımını gerçekleştireceğiz, siftahını yapacağız. Bu yıl için 250 bin adet tasarlandı. Geçen yıl 100 bin adet dağıtılmıştı.  Kantaron fidesi dağıtımımız oldu. %100 hibeli 124 bin adet 62 üreticimize. Yine çilek fidesi dağıtımımız % 50 hibeli toplamda 500 bin adet çilek fidesi dağıtımı gerçekleşecek. Yine nergis soğanı dağıtımımız bu yıl içerisinde gerçekleşecek.”

Silifke Balandız’da ata tohumu olarak gerçekleştirilen sarı buğday projesini bu yıl Gülnar nohutu ile devam ettireceklerini sözlerine ekleyen Seçer, “Gülnar’da bu yıl yine ata tohum nohut üretimini de başlattık.  34 üreticiye 170 dekar alanda 2 bin 40 kilogram ata tohum nohut desteği sağlamış olduk” ifadeleri ile projeyi anlattı.

Ekipman destekleri devam edecek

Başkan Seçer, alet-ekipman destekleri kapsamında hamur yoğurma makinesi desteğine devam edileceğini söyleyerek, hamur yoğurma makinası dağıtımı gerçekleştireceklerini söyledi. Seçer, “Zeytin boylama makinası, erik boylama makinası bu yıl da projeksiyonumuzda var. Geçen yıl da bizden talep eden kooperatiflere dağıtımını yapmıştık, bu yıl da bu dağıtımlar devam edecek. Mezitli, Yenişehir, Tarsus’ta toplamda 3 adet Bal Evi desteği sağlanacak. Arıcılıkla uğraşan yurttaşlarımızın ürünlerinin satışının gerçekleşeceği Bal Evleri belediyemizce bu üç ilçemizde kurulacak. Yine büyükbaş hayvan yetiştiricilerine kaba yem desteğimiz bu yıl gerçekleştirilecek” dedi.

“Örtü altı üreticilerimize toplamda 12 ton sera ipi desteği sağlayacağız”

Başkan Seçer, üzüm sıkma makinasının son günlerde yoğun talep gördüğünü ve bu yıl kooperatifler aracılığıyla toplam 5 adet makinanın üreticilerle buluşturulacağını vurguladı.  Seçer, bu yıl 600 litrelik mikrobiyal gübre desteğinin olacağını ve sonraki yıllarda da devam edeceğini ifade ederek, “Örtü altı üreticiler için bu yıl başlatacağımız sera naylonu desteğine devam edeceğiz. Örtü altı domates ve biber üreticilerimize toplamda 12 ton sera ipi desteği sağlayacağız. Bu % 100 hibeli olacak ve 800 üreticimiz sera ipi desteğinden yararlanacak. Çok daha yeni projelerle önümüzdeki yıllarda Mersinli hemşehrilerimizi desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“100 üreticimiz organik üretim eğitimini alacaklar sonra sertifika edinecekler”

Büyükşehir’in yürüttüğü önemli projelerden de tek tek bahseden Başkan Seçer, bu yıl başlatılacak olan organik tarım projesi hakkında da bilgi verdi. Seçer, “Proje kapsamında toplamda 100 üreticimiz organik üretim eğitimini alacaklar, sonra sertifika edinecekler. Bunların mali giderleri belediyemizce karşılanacak. Amacımız organik tarımı yöremizde artırmak. Ne kadar katma değeri yüksek üretimi artırırsak, bu tip ürünleri yetiştirirsek, üretirsek, dünya pazarlarında rekabet etme şansımız olur. Daha kaliteli, daha yüksek verimli, daha fiyatları, pazar değerleri yüksek ürünler yetiştirirsek ülkemizin tarımsal gelirine de o derece yüksek oranda katkı sunmuş oluruz” ifadelerine yer verdi.

“Üretici üretsin, Mersinli üretsin, biz yanlarındayız”

Başkan Seçer, sezonun ilk fidan dağıtımlarını Silifke Çaltıbozkır’dan başlattıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Geçen yıl yine burada yaptığımız lavanta fidanı dağıtımının miktarını artırarak buradan başlatacağız. Alıç sofraları yeni yeni süsleyen bir güzel meyve. Çok toprak aramıyor. Daha çok kıraç arazilerde yetişiyor. Katma değeri yüksek bir ürün. Son zamanlarda özellikle bunları turistik restoranlarda görmeniz mümkün. Gülnar’da ve Silifke’de alıç fidanını planladık. 1868 adet ama bunun çoğunluğu Silifke’de hatta Çaltıbozkır’da. 990 adet Çaltıbozkır’da, Yenimahalle’de 200 adet. Kalan 678 fidan da Gülnar’da 12 mahallemizde üreticilerimize teslim edilecek. % 50 hibeli olacak ama gelecek yıl talep artacak eminim. Biz de bu talebe karşılık desteğimizi artırarak sürdüreceğiz. Üretici üretsin, Mersinli üretsin, kadınlarımız üretsin. Biz yanlarındayız. Samimi olarak çaba göstersinler. Biz bu işleri samimi olarak yapıyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarıma destek veriyor, iki fotoğraf çekip, bunu haber konusu yapıp, diğer tarafta halkı kandırmak gibi bir amacımız yok. Biz vatandaşlarımızın vergileriyle sizlere aktardığımız her kuruşun çok değerli olduğunu biliyoruz. Bu bizim açımızdan çok önemli bir emanet onun için bin düşünüp bir harcıyoruz.”

“Attığımız taş, ürküttüğümüz kuşa değiyor”

Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 250 bin adet lavanta fidesi dağıtacağını söyleyen Başkan Seçer, yağ üretimi için vatandaşlardan gelen distilasyon makinesi talebine de hiç düşünmeden olumlu yanıt verdiklerini söyledi. Başkan Seçer, Büyükşehir’in lavanta fidesi desteğine büyük ilgi olduğunu ve bu yıl Silifke’den önemli bir sipariş aldıklarını belirterek, “Toplamda 80 bin adet lavanta fidesi dağılacak buraya. Geri kalan diğer ilçelerimiz, burada birçok ilçemizden lavanta fidesi için siparişler alınmış. Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Gülnar, Mut, Silifke, Erdemli, Tarsus, Toroslar, Çamlıyayla, Yenişehir, Mezitli. Her taraftan talep var. Demek ki ilgi var. Demek ki yaptığımız işin bir anlamı var. Demek ki attığımız taş, ürküttüğümüz kuşa değiyor. Bir sonuç elde ediyoruz. Geçen yıl izledi insanlar. Bizzat bana mesaj yazan oldu. Beni telefonla arayan oldu. Yaptığım mahalle gezilerinde insanlar ‘biz de lavanta fidesi isteriz’ dediler. Bunun da ispatı burada” dedi.

Distilasyon ünitesi hakkında da bilgi veren Seçer, “Aslında bu verdiğimiz distilasyon ünitesi de sadece lavanta yağının çıkartılmasından ziyade birçok ürünün bunlar tıbbi, aromatik bitkilerin işlenmesini de sağlıyor. Kekik, defne, biberiye, ada çayı gibi farklı üretim ihtiyacı ya da farklı üretim imkanı da sunuyor. Bu tip aletleri, sistemleri bu tip kooperatifler aracılığıyla üreticilerimize kazandırabilirsek üretim çeşitliliği de artmış oluyor. Üretim çeşitliliği demek pazar çokluğu demek. Pazar çokluğu demek müşteri çokluğu demek o da kazanç çokluğu demek. Böyle böyle damlaya damlaya göl olacak. Akacak, gidecek, sel olacak. Herkes bir tarafından tutacak bu ülkenin kalkınması için. Bunu samimiyetle yapacak” diye konuştu.

“Tarımın içinde olan bir Büyükşehir Belediye Başkanımız var”

Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, Silifke’nin sebze ve meyve üretiminde önemli üretim kalemlerine sahip olduğunu belirterek, “Çok şanslıyız. Tarımla içi içe olan, tarımın içinde olan bir Büyükşehir Belediye Başkanımız var. Onun içindir ki bu kırsal bölgelerde bizzat alternatif ürün olarak bu alıçların gündeme alınması, çiftçilerimize dağıtılması çok önem arz etmektedir” dedi.

Çaltıbozkır Mahalle Muhtarı Ahmet Sarı, “Çaltıbozkır demek bir kale demektir. Bu kaleyi daha çok yüceltmek için daha çok emek vermemiz gerekiyor. Bu emekleri de sizlerin sayesinde buralarda aldığımızı görüyorum. Daha fazlasını almak için de gayret ettiğinizi ve bizlerin yanında bulunduğunuzu da biliyorum” diye konuştu.

“Kendimizin üretmeye başladığı fideyle bu yıl 170 binlere ulaştı bu rakam”

Çaltıbozkır Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Hatice Gülcan Yüksel, 2018 yılında derneğin temelini attıklarını ve bir de kooperatif kurarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Yüksel, kırsal arazide yetişen, su ihtiyacı az olan ve ekonomik değere sahip bir ürün arayışı sonucu lavanta üretimine başladıklarını belirterek, “En büyük proje ortağımız Mersin Büyükşehir Belediyesi ile görüşerek destek istedik. Büyükşehir’in bizlere sağladığı 5 bin adet lavanta fidesiyle başladığımız bu serüven, geçen yılla bu yıl toplamda 100 bin ve ayrıca bu yıl kendimizin üretmeye başladığı fideyle birlikte 170 binlere ulaştı. Lavanta bizim köyümüzde çok şeyi değiştirdi. Öncelikle Çaltıbozkır’ın bilinirliği artarak bir marka olma yolunda ilerliyoruz. Geçen yıl köyümüzde 15 bin kişiyi misafir ettik” ifadelerini kullandı.

“Kooperatif, sayın başkanımızın desteğiyle bir atılım içerisinde”

Çaltıbozkır Mahallesi Eğitim Kültür Tanıtım Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Asım Özçalık da Başkan Seçer’in desteğiyle kooperatif olarak atılım içerisinde olduklarını belirterek, “Tıbbi ve ıtri bitkiler, uçucu yağları çıkarabilmek için bize hediye etmiş oldukları bu lavanta ve tesis için kendilerine ne kadar çok teşekkür etsek azdır. Bizim önümüzde çok büyük bir dağdı bu. Biz bunu düşündük, hesapladık ama baktık ki gücümüzü aşıyor. Ama Başkanımız geçen sene buraya yapmış olduğu ziyarette bize bir yeşil ışık yaktı. Biz gerçekten mutlu olduk ve bugün mutluluğumuz taçlanmış durumda. Kendileri de Allah razı olsun geldiler” dedi.

“Biz üretici kadınlar olarak çok destek gördük Başkanımızdan”

Projeden faydalanan alıç üreticisi Fatma Uyguç ise “Misafirperverliğiyle bildiğim, köyüm, ilk gözağrım, sevdiğim, methetmeye doyamayıp övdüğüm işte Çaltıbozkır benim köyüm. Başkanımız’a desteklerinden dolayı çok teşekkür ederiz. Okulumuz harabeydi, okulumuz düzeldi. Fidanlarımız geldi. Bu yıl alıç fidanlarımız geldi. Daha önce lavantamız geldi. Sayesinde üç, beş tane kursa gittik. Bilinçlendik. Biz üretici kadınlar olarak çok destek gördük Başkanımız’dan çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Seçer, kadın üreticilere temsili olarak lavanta fidesi ile alıç fidanı dağıttı. Üreticilerin talebi üzerine mahalleye kurulumu yapılan distilasyon makinesini de inceleyen Başkan Seçer, Silifke mesaisini Sayağzı Mahallesi’ndeki pazar esnafını ziyaret ederek sonlandırdı.

Yorumlar (0)
banner73
banner69
25
açık
Namaz Vakti 11 Mayıs 2021
İmsak 03:57
Güneş 05:31
Öğle 12:43
İkindi 16:31
Akşam 19:45
Yatsı 21:13
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 38 81
2. Fenerbahçe 38 79
3. Galatasaray 38 78
4. Trabzonspor 38 67
5. Hatayspor 38 60
6. Sivasspor 38 59
7. Alanyaspor 38 57
8. Gaziantep FK 38 55
9. Karagümrük 38 54
10. Göztepe 38 51
11. Konyaspor 38 48
12. Rizespor 38 45
13. Malatyaspor 38 44
14. Başakşehir 38 44
15. Kasımpaşa 38 43
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 38 40
18. Ankaragücü 38 38
19. Erzurumspor 39 37
20. Gençlerbirliği 38 35
21. Denizlispor 38 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 34 70
3. Chelsea 35 64
4. Leicester City 35 63
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 34 41
14. Burnley 35 39
15. Newcastle 35 39
16. Brighton 35 37
17. Southampton 34 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Real Madrid 35 75
3. Barcelona 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 35 45
11. Cádiz 35 43
12. Osasuna 35 41
13. Valencia 35 39
14. Levante 35 39
15. Getafe 35 34
16. Deportivo Alaves 35 32
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 35 29