banner80

banner78

Başkan Seçer, 800 Milyon Liranın Üzerinde Bir Yatırımımız Söz Konusu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Akdeniz İlçesi Karacailyas Mahallesi’nde yapımı devam eden yağmur suyu hattı çalışmalarını yerinde inceledi.

Siyaset 28.05.2020, 13:10 28.05.2020, 13:10
Başkan Seçer, 800 Milyon Liranın Üzerinde Bir Yatırımımız Söz Konusu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Akdeniz İlçesi Karacailyas Mahallesi’nde yapımı devam eden yağmur suyu hattı çalışmalarını yerinde inceledi.

Çalışmalar hakkında MESKİ ve Büyükşehir Belediyesi bürokratlarından bilgi alan Başkan Seçer, çalışanlara da kolaylıklar diledi.

Başkan Seçer, mahallede yapımı devam eden yağmur suyu hattının önemli bir proje olduğundan söz ederek, “Yoğun yağmurların olduğu yıllarda bu bölgede önemli taşkınlar oluyordu.Burada iş yerlerini, özellikle hububat, bakliyat depolarını sular basıyordu ve zararlara neden oluyordu. Bu yaptığımız Karacailyas Yağmur Suyu Drenaj Hattı ile bütün bu problemleri çözeceğiz” dedi.

Mersin’in her zaman taşkın tehlikesi ile karşı karşıya kalabilecek bir kent olduğunu vurgulayan Seçer, “Bu yaptığımız yatırımları çok önemsiyorum, çok önemli ve değerli çalışmalar. En son yine bu yıl kış mevsiminde yaşadığımız bazı olumsuzluklar oldu.

Önemli tehlike atlattık. Yine Mersin sel sularına yenik düşebilirdi. Bunları kökten çözmemiz lazım. İşte bu sorunları kökten çözmenin yolu da yatırım yapmak, altyapı yapmak. Pandemi sürecinin de atlatılması, hayatın normalleşmesi ile beraber çok önemli yatırımlarımız olacak” diye konuştu.Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından Akdeniz İlçesi Karacailyas Mahallesi’nde yapımı devam eden yağmur suyu hattı çalışmalarını yerinde inceledi.

Çalışmalar hakkında MESKİ Genel Müdürü Alaeddin Alkaç’tan bilgi alan Başkan Seçer, çalışanlara da kolaylıklar diledi. Seçer, mahallede yapımı devam eden yağmur suyu hattının önemli bir proje olduğundan söz ederek, “Yoğun yağmurların olduğu yıllarda bu bölgede önemli taşkınlar oluyordu.

Burada iş yerlerini, özellikle hububat, bakliyat depolarını sular basıyordu ve zararlara neden oluyordu. Yaptığımız Karacailyas Yağmur Suyu Drenaj Hattı ile bütün bu problemleri çözeceğiz” dedi. Seçer, pandemi sürecinin atlatılması ve hayatın normalleşmesi ile beraber çok önemli yatırımları olacağını vurguladı.Proje tamamlandığında Karacailyas Mahallesi’nin yağmur suyu sorunu çözüme kavuşacak

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e inceleme sırasında MESKİ Genel Müdürü Alaeddin Alkaç, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Olcay Tok ile Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ bürokratları eşlik etti. İncelemede baretini takıp, yeleğini giyen Başkan Seçer, bir de beton pompası kullanarak, çalışmalara yardımcı oldu. 

Yaklaşık 8 milyon TL’lik sözleşme bedeli ile hayata geçirilen “Karacailyas Mahallesi Yağmur Suyu Hattı Yapım İşi” kapsamında toplam 3 bin 587 metre uzunluğunda drenaj hattı döşeniyor.1 Nisan 2020’de yapımına başlanan yağmur suyu hattı, 15 Nisan 2021 tarihinde sona erecek. Çalışmaların bitmesiyle birlikte mahalledeki ana yol üzerindeki evlerin ve dükkanların yağmur suyundan olumsuz etkilenmesinin önüne geçilecek ve böylece yağmur suyu sorunu çözülmüş olacak.

“Yoğun yağmurların olduğu yıllarda, bu bölgede önemli taşkınlar oluyordu”

Başkan Seçer, Karacailyas Mahallesi’nde yapımı devam eden yağmur suyu hattı çalışmasının önemli bir proje olduğundan söz ederek, “Bu bölgede yaşayanlar bilir. Yoğun yağmurların olduğu yıllarda bu bölgede önemli taşkınlar oluyordu.

Burada iş yerlerini, özellikle hububat, bakliyat depolarını sular basıyordu ve zararlara neden oluyordu. Karacailyas Yağmur Suyu Drenaj Hattı ile bütün bu problemleri çözeceğiz. Toplamda 3 bin 587 metre uzunluğunda bir proje.Bunun 1500 metresi de burada gördüğünüz inşaat çalışmasında olduğu gibi menfez şeklinde oluyor” dedi. Mersin genelinde MESKİ olarak hayata geçirdikleri ve geçirecekleri projeleri tek tek anlatan Başkan Seçer, “Şu anda yaklaşık olarak 55 milyon liralık bir projeksiyonumuz hayata geçmiş durumda” dedi.

“Bu sorunları kökten çözmenin yolu yatırım yapmak, altyapı yapmak”

Mersin’in her zaman taşkın tehlikesi ile karşı karşıya kalabilecek bir kent olduğunu hatırlatan Başkan Seçer, şöyle devam etti:“Mersin, coğrafya ve iklim olarak ani yağışların ve deniz eğiminin olduğu, çok kısa zaman aralıklarında birim alana çok önemli yağmur alan bir kentimiz.

Dolayısıyla taşkın tehlikesi her zaman olabilen bir kent. Yıllar ve geçmişte yaşadıklarımız bunu bize gösterdi. Bu yaptığımız yatırımları çok önemsiyorum, çok önemli ve değerli çalışmalar. En son yine bu yıl kış mevsiminde yaşadığımız bazı olumsuzluklar oldu. Önemli tehlike atlattık.

Yine Mersin sel sularına yenik düşebilirdi. Başta MESKİ ve Belediyemiz’in diğer kurumları, araçları, gereçleriyle Belediyemiz dışında Karayolları’ndan Devlet Su İşleri’ne kadar birçok kurumun işbirliği ile kazasız, belasız atlattık. Bunları kökten çözmemiz lazım.

İşte bu sorunları kökten çözmenin yolu da yatırım yapmak, altyapı yapmak. Bunlar tabi ki büyük paralar. Göze görünmüyor, yerin altına gömülüyor ama bir kentin çağdaş, modern, yaşanılabilir bir kent olması için olması gereken yatırımlar”

“800 milyon liranın üzerinde bir yatırımımız söz konusu”

MESKİ olarak bugüne kadar önemli yatırımlara imza attıklarını ve atmaya da devam edeceklerini vurgulayan Seçer, sözlerine şöyle devam etti:“Geçtiğimiz Meclis’te bazı yatırımları anlattım. Kısa, orta vadede ve hatta gelecek 1 yıl içerisindeki projeksiyonlarımızı anlatım.

800 milyon liranın üzerinde bir yatırımımız söz konusu. Bunlar Mersin için önemli rakamlar, önemli yatırımlar. Dönemsel bazı sıkıntılar yaşıyor olabiliriz. Yaşadığımız pandemi süreci elbette hesaplamadığımız süreçler. Ama bu sadece bizim başımıza gelen, hatta sadece bizim ülkemizde olan bir durum değil. Bırakın Mersin’i, tüm dünyada yaşanan bir süreç.

Üretimin durması, ekonominin resesyona girmesi, daralması, bütün bunlar tabi ki belediyeleri de etkiliyor. Ne kadar üretirseniz, ne kadar ihracat yaparsanız, ne kadar Türkiye'nin cirosunu, yani Gayri Safi Milli Hasılası’nı artırırsanız, belediye olarak genel bütçe gelirlerinden o kadar vergi payı alıyorsunuz.

Sizin hanenize para olarak yazıyor. Para demek, akılcı bir yönetimle yatırım demek. Bir kente yatırım yapmak demek. Vatandaşına hizmet etmek demek. Bu süreçte bu aksamaları yaşadık. Ama tabi iyi ve değerli yöneticiler bu kriz zamanlarında, zor süreçlerde ortaya çıkar.

Biz hem MESKİ, hem Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak doğru zamanda, doğru mekanda, doğru mecrada, doğru kararlar alarak, bu süreci yönetebilecek bir ekibe sahip olduğumuzu düşünüyorum. Bu anlamda da kentin Belediye Başkanı olarak hemşehrilerim bizlere güvensinler.

Allah’ın izniyle bu süreci hep beraber, onların da bize katkısıyla, Büyükşehir Meclisi’nin katkısıyla atlatacağız. Siyasetten, siyasi değerlendirmelerden uzak, dünya, ülke ve kent gerçeklerini göz önüne alarak, bizlere yardımcı olacağını umut ediyoruz. Pandemi sürecinin de atlatılması ile yani hayatın normalleşmesi ile beraber çok önemli yatırımlarımız olacak.”

“Biz diyoruz ki, Mersin’in tüm aktörleri ortak bir payda etrafında buluşalım”

Büyükşehir Belediyesi olarak pandemi döneminde bir genelge yayınlayarak zorunlu harcamalar, sosyal faaliyetler ve sosyal yardımlar dışındaki bütün yatırımları ve ihaleleri durdurduklarını hatırlatan Seçer, “Otobüs alımı yapmıştık, iptal etmek zorunda kaldık.

Birçok önemli, altyapı, yol, sanat yapıları, köprü, köprülü kavşak, üst geçit gibi birçok projenin hazır olduğu, çalışmaların bittiği, ihale aşamasına gelen projeksiyonlarımız şu anda rafa kalktı ama normalleşiyoruz” dedi.

Başkan Seçer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pandemi süreci ile ilgili yapacağı son değerlendirmeleri, önlerine nasıl bir takvim koyacağını merakla beklediklerini belirterek, yol haritası belirlenir belirlenmez süratle çalışacaklarını söyledi.

Başkan Seçer, “Her şeyi kabullenecek olgunlukta bir insanız. Ortada bir başarısızlık varsa biz bunu söyleriz. Ortada bir engelleme varsa, ortada bir art niyet varsa bunu da çok açıklıkla ifade ederiz. Biz diyoruz ki, Mersin’in tüm aktörleri ortak bir payda etrafında buluşalım.

Siyasi malzeme konusu yapmayalım. Ben imkansızlıkları imkana dönüştürmek için gecemi gündüzüme katıyorum. İnsanların bana yardımcı olmalarını istiyorum. Elbette, zaman zaman siyasi alan içerisinde arzu etmediğimiz gelişmeler olabiliyor, kontrolden çıkabiliyor. Zaman zaman genel siyaset, Ankara siyaseti, yerel yönetimleri etkileyebiliyor.

Oradan alınan kararlar, söylenen bir beyanat ya da bir değerlendirme yerel yönetimi etkileyebiliyor. Bunlar siyasetin olmazsa olmazları. Ama biz tabi ki olgunluk içerisinde bunları bertaraf edecek çözüm yollarını hep beraber bulabiliriz diye umut ediyorum” diye konuştu.

“Dünya artık yeni bir formatla yaşamına devam edecek”

Pandemi sürecinin sadece Türkiye’yi ve Mersin’i değil, tüm dünyayı etkisi altına aldığını anımsatan Seçer, “Dünya artık yeni bir formatla yaşamına devam edecek. Bu süreci bütün ülkeler, bütün milletler yaşadı. Dünyanın her yerleşim alanında bu pandemi korkusu yaşandı, hissedildi.

Hayat anormalleşti. Dolayısıyla bu süreçten çıkışta ve yeni dünya düzenine geçişte biz de nasibimizi alacağız. Ülke olarak Sayın Cumhurbaşkanı bunun tedbirini alacak, Mersin olarak başta ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kendi görev ve yetkim dahilinde bunun tedbirini alacağız ve en az sorunla, en az sıkıntıyla bu sürecin dönüşümünü sağlamak için her türlü gayreti göstereceğiz” dedi.

Yorumlar (0)
banner69
21
açık
Namaz Vakti 16 Mayıs 2022
İmsak 03:51
Güneş 05:26
Öğle 12:43
İkindi 16:31
Akşam 19:49
Yatsı 21:18
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 36 52
10. Kasımpaşa 37 50
11. Hatayspor 37 50
12. Sivasspor 36 48
13. Galatasaray 36 48
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 36 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 36 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Crystal Palace 36 45
13. Aston Villa 36 44
14. Newcastle 36 43
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31